Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 9

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 9:1 <aaa see> Por errėsira nuk do tė zgjasė gjithnjė mbi atė qė tani ėshtė nė ankth. Ashtu si nė tė kaluarėn ai mbuloi me turp vendin e Zabulonit dhe vendin e Neftalit, kėshtu nė tė ardhmen do ta mbulojė

IS 9:2 <aaa see> Populli qė ecte nė terr pa njė dritė tė madhe; mbi ata qė banonin nė vendin e hijes sė vdekjes doli njė dritė.

IS 9:3 <aaa see> Ti e ke rritur kombin, ke shtuar gėzimin e tyre; ata gėzohen para teje ashtu si gėzohet dikush nė korrje dhe ashtu si gėzohet kur ndahet plaēka e luftės.

IS 9:4 <aaa see> Sepse ti ke thyer zgjedhėn qė rėndonte mbi tė, shkopin mbi kurrizin e tij dhe shufrėn e atij qė e shtypte, si nė ditėn e Madianit.

IS 9:5 <aaa see> Sepse ēdo kėpucė luftėtari nė pėrleshje dhe ēdo mantel i rrėkėllyer nė gjak, do tė caktohet tė digjet dhe do tė jetė eshkė zjarri.

IS 9:6 <aaa see> Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

IS 9:7 <aaa see> Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.

IS 9:8 <aaa see> Zoti ka dėrguar njė fjalė kundėr Jakobit dhe ajo ka rėnė mbi Izraelin.

IS 9:9 <aaa see> Tėrė populli do ta njohė, Efraimi dhe banorėt e Samarias, qė nė kryelartėsinė e tyre dhe arrogancėn e zemrės sė tyre thonė:

IS 9:10 <aaa see> "Tullat kanė rėnė, por do ta rindėrtojmė me gurė tė latuar; fiqtė e Egjiptit janė prerė, por ne do t`i zėvendėsojmė me kedra".

IS 9:11 <aaa see> Pėr kėtė Zoti do tė nxisė kundėr tij kundėrshtarėt e Retsinit dhe do tė nxisė armiqtė e tij:

IS 9:12 <aaa see> Sirėt nga lindja, Filistejtė nga perėndimi, qė do ta hanė Izraelin gojėhapur. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

IS 9:13 <aaa see> Megjithatė populli nuk kthehet tek ai qė e godet dhe nuk kėrkon Zotin e ushtrive.

IS 9:14 <aaa see> Prandaj Zoti do t`i presė Izraelit kokė dhe bisht, degė palme dhe xunkth brenda njė dite tė vetme.

IS 9:15 <aaa see> Plaku dhe njeriu nga parėsia janė koka; dhe profeti qė u mėson tė tjerėve gėnjeshtra ėshtė bishti.

IS 9:16 <aaa see> Ata qė udhėheqin kėtė popull e bėjnė tė shkojė nė rrugė tė gabuar, dhe ata qė udhėhiqen prej tyre i pėrpijnė.

IS 9:17 <aaa see> Prandaj Zoti nuk do tė kėnaqet me tė rinjtė e tij dhe as do t`i vijė keq pėr jetimėt e tij dhe gratė e veja tė tij, sepse tė gjithė janė hipokritė dhe tė ēoroditur, dhe ēdo gojė thotė marrėzira. Megjithė tėrė kėto gjėra zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

IS 9:18 <aaa see> Sepse ligėsia djeg si njė zjarr, qė pėrpin ferra dhe gjemba dhe flakėron nė pjesėn e dendur tė pyllit, qė ngrihet lart si njė shtyllė tymi.

IS 9:19 <aaa see> Pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit tė ushtrive vendi digjet dhe populli ėshtė si eshkė pėr zjarrin; askujt nuk i vjen keq pėr vėllanė e vet.

IS 9:20 <aaa see> Kėputet nga e djathta, por uria vazhdon; gėlltitet nga e majta, por pa u ngopur; secili pėrpin mishin e krahut tė vet.

IS 9:21 <aaa see> Manasi pėrpin Efraimin, dhe Efraimi Manasin; dhe tok janė kundėr Judės. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase