Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 27

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 27:1 Atė ditė Zoti do tė ndėshkojė me shpatėn e tij tė ashpėr, tė madhe dhe tė fortė Leviathanin, gjarpėrin e shkathėt, gjarpėrin Leviathani dredha-dredha, dhe do tė vrasė pėrbindėshin qė ėshtė nė det.

IS 27:2 Atė ditė do tė thuhet: "Vreshti qė jep verė tė kuqėrremtė, kėndoni pėr tė.

IS 27:3 Unė, Zoti, e ruaj, e vadis ēdo ēast, e ruaj natėn e ditėn me qėllim qė askush tė mos e dėmtojė.

IS 27:4 Nuk ka zemėrim tek unė. Kush do t`i vinte nė luftė kundėr meje ferrat dhe gjembat? Unė do tė shkoja kundėr tyre dhe do t`i digjja tė gjitha tok.

IS 27:5 Do tė ishte mė mirė qė dikush tė mbėshtetej te forca ime pėr tė bėrė paqe me mua, po, pėr tė bėrė paqe me mua".

IS 27:6 Nė ditėt qė do tė vijnė Jakobi do tė lėshojė rrėnjė, Izraeli do tė lulėzojė dhe do tė lėshojė lastarė dhe do tė mbushė faqen e dheut me fryte.

IS 27:7 A ka goditur Perėndia Izraelin ashtu si ka goditur ata qė e qėllonin atė? A e ka vrarė atė ashtu si ka vrarė ata qė e vrisnin atė?

IS 27:8 Ti je grindur me tė me masė, duke e pėrzėnė dhe duke e ēuar larg. Ai e ēoi nė njė vend tė largėt me frymėn e tij tė furishme, njė ditė me erė lindore.

IS 27:9 Nė kėtė mėnyrė do tė shpagohet padrejtėsia e Jakobit, dhe ky do tė jetė gjithė fryti i heqjes sė mėkatit tė tij, kur do t`i kthejė tėrė gurėt e altarit si gurė gėlqereje tė thėrmuar; kėshtu Asherimėt dhe altarėt e temjanit nuk do tė ngrihen mė.

IS 27:10 Qyteti i fortifikuar do tė jetė i shkretuar, njė vend i pabanuar dhe i braktisur si njė shkretėtirė; aty do tė kullosė viēi, i cili do tė shtrihet dhe do tė hajė degėt.

IS 27:11 Kur degėt e tij do tė thahen, do tė thyhen dhe do tė vijnė gra pėr t`i djegur. Me qenė se ėshtė njė popull pa zgjuaėsi, prandaj Ai qė e ka bėrė nuk do t`i vijė keq pėr tė, Ai qė e ka formuar nuk do t`i japė hir.

IS 27:12 Po atė ditė do tė ndodhė qė Zoti do tė shijė grurin nga rrjedha e lumit deri te pėrroi i Egjiptit, dhe ju do tė mblidheni njė nga njė, o bij tė Izraelit.

IS 27:13 Atė ditė do tė ndodhė qė tė bjerė buria e madhe, dhe ata qė kanė humbur nė vendin e Asirisė dhe ata qė janė shpėrndarė nė vendin e Egjiptit do tė vijnė dhe do tė adhurojnė Zotin mbi malin e shenjtė, nė Jeruzalem.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase