Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 31

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 31:1 Fjalė tė mbretit Lemuel, mesazhi profetik me tė cilin e mėsoi e ėma.

PROV 31:2 Ēfarė tė tė them, biri im? Ēfarė tė tė them, biri i barkut tim? Ēfarė tė tė them, bir i zotimeve tė mia?

PROV 31:3 Mos ua jep forcėn tėnde grave as jetėn tėnde asaj qė shkatėrron mbretėrit.

PROV 31:4 Nuk u shkon mbretėrve, o Lemuel, nuk u shkon mbretėrve tė pinė verė as princave tė dėshirojnė pije dehėse,

PROV 31:5 sepse duke pirė tė mos harrojnė ligjin dhe tė mos shtrembėrojnė tė drejtėn e tė pikėlluarve.

PROV 31:6 Jepini pije dehėse atij qė ėshtė duke vdekur dhe verė atij qė e ka zemrėn tė hidhėruar.

PROV 31:7 Le tė pijė pėr tė harruar varfėrinė e tij dhe pėr tė mos kujtuar mė hallet e tij.

PROV 31:8 Hape gojėn tėnde nė favor tė memecit, nė mbrojtje tė tė gjithė atyre qė janė lėnė pas dore.

PROV 31:9 Hape gojėn tėnde, gjyko me drejtėsi dhe mbro ēėshtjen e tė mjerit dhe tė nevojtarit.

PROV 31:10 Kush do tė gjejė njė grua tė fortė dhe tė virtytshme? Vlera e saj ėshtė shumė mė e madhe nga ajo e margaritarėve.

PROV 31:11 Zemra e burrit tė saj ka besim tek ajo, dhe do tė ketė gjithnjė fitime.

PROV 31:12 Ajo i bėn tė mira dhe jo tė keqe tėrė ditėt e jetės sė saj.

PROV 31:13 Gjen lesh dhe li dhe punon me gėzim me duart e veta.

PROV 31:14 Ajo u pėrngjan anijeve tė tregėtarėve: e sjell ushqimin e saj nga larg.

PROV 31:15 Ēohet qė me natė pėr t`i ndarė ushqimin familjes sė saj dhe pėr t`u dhėnė urdhėrat e nevojshme shėrbėtoreve tė saj.

PROV 31:16 Ajo shikon njė arė dhe e ble; me duart e saj mbjell njė vresht.

PROV 31:17 Ngjesh me forcė ijėt dhe i bėn mė tė fortė krahėt e saj.

PROV 31:18 E kupton qė tregėtia e saj po shkon mbarė dhe llamba e saj e natės nuk i shuhet.

PROV 31:19 Shtrin dorėn mbi furkėn, pėllėmbat e saj zėnė boshtin.

PROV 31:20 I shtrin dorėn tė varfėrit dhe i jep dorėn nevojtarit.

PROV 31:21 Nuk i trembet borės pėr familjen e saj, sepse tėrė ata tė shtėpisė sė vet kanė njė veshje tė dyfishtė.

PROV 31:22 Bėn pėr vete mbulesa si sixhade dhe rrobat e saj janė prej liri shumė tė hollė dhe tė purpurta.

PROV 31:23 Burri i saj nderohet te porta, kur ulet bashkė me pleqtė e vendit.

PROV 31:24 Pėrgatit rroba prej liri dhe i shet, i furnizon me breza tregtarėt.

PROV 31:25 Forca dhe nderi janė rrobat e saj dhe qesh pėr ditėt qė do tė vijnė.

PROV 31:26 Hap gojėn e saj me dituri dhe mbi gjuhėn e saj ėshtė ligji i mirėsisė.

PROV 31:27 Ajo mbikqyr si shkon shtėpia e vet dhe nuk ha bukėn e pėrtacisė.

PROV 31:28 Bijtė e saj ngrihen dhe e shpallin fatlume; edhe burri i saj e lėvdon duke thėnė:

PROV 31:29 "Shumė bija kanė bėrė gjėra tė mėdha, por ti i kalon tė gjitha ato".

PROV 31:30 Hiri ėshtė i rremė dhe bukuria ėshtė e kotė, por gruaja qė ka frikė nga Zoti ėshtė ajo qė do tė lėvdohet.

PROV 31:31 I jepni frytin e duarve tė saj, dhe vet veprat e saj le ta lėvdojnė te portat.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase