Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 11:1 Peshorja e pasaktė ėshtė e neveritshme pėr Zotin, por peshimi i saktė i pėlqen.

PROV 11:2 Kur vjen kryelartėsia, vjen edhe turpi; por dituria ėshtė me njerėzit e thjeshtė.

PROV 11:3 Njerėzit e drejtė udhėhiqen nga ndershmėria, por ligėsia e tė pabesėve do t`i shkatėrrojė kėta.

PROV 11:4 Pasuritė nuk sjellin dobi ditėn e zemėrimit, por drejtėsia tė shpėton nga vdekja.

PROV 11:5 Drejtėsia e njeriut tė ndershėm i hap rrugėn, por i pabesi bie pėr shkak tė paudhėsisė sė tij.

PROV 11:6 Drejtėsia e njerėzve tė drejtė i ēliron kėta, por njerėzit e pabesė do tė kapen nga vetė ligėsia e tyre.

PROV 11:7 Kur vdes njė i pabesė, shpresa e tij humb dhe shpresa e njerėzve tė padrejtė davaritet.

PROV 11:8 I drejti ēlirohet nga fatkeqėsia, por i pabesi i zė vendin.

PROV 11:9 Me gojėn e tij hipokriti shkatėrron tė afėrmin e tij, por tė drejtėt ēlirohen pėr shkak tė dijes sė tyre.

PROV 11:10 Kur tė drejtėt begatohen, qyteti gėzohet; por kur vdesin tė pabesėt, dėgjohen britma gėzimi.

PROV 11:11 Nga bekimi i njerėzve tė drejtė qyteti ngrihet, por goja e tė pafeve e ēon nė shkatėrrim.

PROV 11:12 Kush e pėrbuz tė afėrmin e tij nuk ka mend, por njeriu i matur hesht.

PROV 11:13 Kush shkon rreth e qark duke pėrfolur, nxjerr sekretet, por ai qė ka njė shpirt besnik i fsheh ato.

PROV 11:14 Pa njė udhėheqje tė urtė populli bie, por gjen shpėtim nė numrin e madh tė kėshilltarėve.

PROV 11:15 Kush bėhet garant pėr njė tė huaj do tė pėsojė dėmet e kėtij veprimi, por ai qė refuzon tė japė dorėn si garant ėshtė i sigurt.

PROV 11:16 Gruaja e bukur fiton lavdinė dhe njerėzit e dhunshėm grumbullojnė pasuri.

PROV 11:17 Njeriu i mėshirshėm i bėn tė mirė vetes, kurse njeriu mizor mundon mishin e tij.

PROV 11:18 I pabesi realizon njė fitim tė rremė, por ai qė mbjell drejtėsi do tė ketė njė shpėrblim tė sigurt.

PROV 11:19 Ashtu si drejtėsia tė ēon nė jetė, kėshtu ai qė shkon pas tė keqes gjen vdekjen.

PROV 11:20 Tė ēoroditurit nga zemra janė tė neveritur pėr Zotin, por ata qė janė tė ndershėm nė sjelljen e tyre pėlqehen nga ai.

PROV 11:21 Edhe kur i shtrėngon dorėn njė tjetri pėr njė besėlidhje, njeriu i keq nuk do tė mbetet i pandėshkuar, por pasardhėsit e tė drejtėve do tė shpėtojnė.

PROV 11:22 Si njė unazė ari nė feēkėn e njė derri, kėshtu ėshtė njė grua e bukur qė nuk ka mend.

PROV 11:23 Dėshira e tė drejtėve ėshtė vetėm e mira, por shpresa e tė pabesėve ėshtė zemėrimi.

PROV 11:24 Ka nga ata qė shkapėrderdhin bujari dhe bėhen mė tė pasur, dhe ka nga ata qė kursejnė mė tepėr se duhet dhe bėhen gjithnjė e mė tė varfėr.

PROV 11:25 Njeriu bujar do tė pasurohet dhe ai qė vadit do tė vaditet gjithashtu.

PROV 11:26 Populli mallkon atė qė nuk pranon tė japė grurin, por bekimi bie mbi kokėn e atij qė e shet.

PROV 11:27 Kush kėrkon me zell tė mirėn fiton dashamirėsinė, por ai qė kėrkon tė keqen, kjo do t`i bjerė mbi tė.

PROV 11:28 Kush ka besim nė pasuritė e tij do tė rrėzohet, por tė drejtėt do tė ēelin si gjethe.

PROV 11:29 Ai qė bėn rrėmujė nė shtėpinė e vet do tė trashėgojė erėn, dhe budallai do tė jetė shėrbėtori i atij qė ėshtė i urtė nga zemra.

PROV 11:30 Fryti i tė drejtit ėshtė njė dru i jetės, dhe ai qė shtie nė dorė shpirtėrat ėshtė i urtė.

PROV 11:31 Ja, i drejti merr shpėrblimin mbi tokė, e aq mė tepėr i pabesi dhe mėkatari!

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase