Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 20:1 Vera ėshtė tallėse, pija dehėse ėshtė e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk ėshtė i urtė.

PROV 20:2 Frika e mbretit ėshtė si ulėrima e luanit; kush ia nxit zemėrimin mėkaton kundėr vetė jetės sė vet.

PROV 20:3 Éshtė njė lavdi pėr njeriun t`u shmanget grindjeve, por ēdo budalla pėrzihet nė to.

PROV 20:4 Pėrtaci nuk lėron pėr shkak tė tė ftohtit; pėr pasojė do tė lypė nė kohėn e vjeljeve, por nuk do tė ketė asgjė.

PROV 20:5 Kėshilla nė zemrėn e njeriut ėshtė si uji i thellė, por njeriu me mend do tė dijė tė mbushė nga ai ujė.

PROV 20:6 Shumė njerėz shpallin mirėsinė e tyre; por kush mund tė gjejė njė njeri besnik?

PROV 20:7 I drejti ecėn nė ndershmėrinė e tij; bijtė e tij do tė bekohen pas atij.

PROV 20:8 Njė mbret qė ulet mbi fronin e gjyqit davarit me vėshtrimin e tij ēdo tė keqe.

PROV 20:9 Kush mund tė thotė: "Pastrova zemrėn time, jam i pastruar nga mėkati im"?

PROV 20:10 Peshimi i dyfishtė dhe matja e dyfishtė janė qė tė dyja gjėra tė neveritshme pėr Zotin.

PROV 20:11 Edhe fėmija me veprimet e tij tregon nė se ajo qė bėn ėshtė e pastėr dhe e ndershme.

PROV 20:12 Veshin qė dėgjon dhe syrin qė sheh i ka bėrė qė tė dy Zoti.

PROV 20:13 Mos e duaj gjumin qė tė mos varfėrohesh; mbaji sytė hapur dhe do tė kesh bukė sa tė ngopesh.

PROV 20:14 "Éshtė i keq, ėshtė i keq", thotė blerėsi; por mbasi ai ka ikur, lavdėrohet pėr blerjen.

PROV 20:15 Ka flori dhe margaritarė tė shumtė, por buzėt e pasura me dije janė njė xhevahir i ēmuar.

PROV 20:16 Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj, dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.

PROV 20:17 Buka e nxjerrė me hile ėshtė e ėmbėl pėr njeriun, por pastaj goja e tij do tė mbushet me zaje.

PROV 20:18 Planet bėhen tė qėndrueshme nga kėshilla; prandaj bėje luftėn me kėshilla tė urta.

PROV 20:19 Ai qė shkon poshtė e lart duke pėrfolur tregon sekretet; prandaj mos u shoqėro me atė qė flet tepėr.

PROV 20:20 Atij qė mallkon tė atin dhe tė ėmėn, llamba do t`i shuhet nė terrin mė tė madh.

PROV 20:21 Trashėgimia e fituar me nxitim nė fillim, nuk do tė bekohet nė fund.

PROV 20:22 Mos thuaj: "Do t`i pėrgjigjem sė keqes me tė keqen"; ki shpresė te Zoti dhe ai do tė tė shpėtojė.

PROV 20:23 Peshimi i dyfishtė ėshtė i neveritshėm pėr Zotin dhe peshorja e pasaktė nuk ėshtė njė gjė e mirė.

PROV 20:24 Hapat e njeriut vijnė nga Zoti; si mund ta njohė, pra, njeriu rrugėn e vet?

PROV 20:25 Éshtė njė kurth pėr njeriun tė marrė njė zotim pa e matur mirė dhe, mbasi ta ketė marrė, tė mendohet.

PROV 20:26 Njė mbret i urtė i shpartallon njerėzit e kėqij dhe kalon mbi ta rrotėn.

PROV 20:27 Shpirti i njeriut ėshtė llamba e Zotit, qė vėzhgon tėrė skutat mė tė fshehta tė zemrės.

PROV 20:28 Mirėsia dhe besnikėria ruajnė mbretin; ai e bėn tė qėndrueshėm fronin e tij me anė tė mirėsisė.

PROV 20:29 Lavdia e tė rinjve ėshtė forca e tyre, nderi i pleqve janė thinjat e tyre.

PROV 20:30 Tė rrahurat qė lėnė plagė tė thella e heqin tė keqen, ashtu si goditjet qė vijnė nė pjesėn mė tė brendshme tė zorrėve.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase