Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 27

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 27:1 Mos u mburr me ditėn e nesėrme, sepse nuk di atė qė mund tė sjellė njė ditė.

PROV 27:2 Le tė tė lėvdoj njė tjetėr dhe jo goja jote, njė i huaj dhe jo buzėt e tua.

PROV 27:3 Guri peshon dhe rėra ėshtė e rėndė, por zemėrimi i budallait peshon mė tepėr se tė dyja bashkė.

PROV 27:4 Tėrbimi ėshtė mizor dhe zemėrimi ėshtė i furishėm, por kush mund t`i bėjė ballė xhelozisė?

PROV 27:5 Mė mirė njė qortim i hapur se njė dashuri e fshehur.

PROV 27:6 Besnike janė plagėt e njė shoku, dhe tė rreme tė puthurat e njė armiku.

PROV 27:7 Kush ėshtė i ngopur pėrēmon huallin e mjaltit; por pėr atė qė ka uri ēdo gjė e hidhur ėshtė e ėmbėl.

PROV 27:8 Si zogu qė endet larg folesė sė tij, kėshtu ėshtė njeriu qė endet larg shtėpisė sė tij.

PROV 27:9 Vaji dhe parfumi gėzojnė zemrėn, kėshtu bėn ėmbėlsia e njė shoku me kėshillat e tij tė pėrzėrmėrta.

PROV 27:10 Mos e braktis mikun tėnd as mikun e atit tėnd dhe mos shko nė shtėpinė e vėllait tėnd ditėn e fatkeqėsisė sate; ėshtė mė mirė njė qė banon afėr se sa njė vėlla larg.

PROV 27:11 Biri im, ji i urtė dhe gėzo zemrėn time, kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė pėrflet kundėr meje.

PROV 27:12 Njeriu mendjemprehtė e shikon tė keqen dhe fshihet, por naivėt shkojnė tutje dhe ndėshkohen.

PROV 27:13 Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.

PROV 27:14 Ai qė bekon tė afėrmin e tij me zė tė lartė nė mėngjes herėt, do t`ia zėnė si mallkim.

PROV 27:15 Pikėllimi i vazhdueshėm nė njė ditė shiu tė madh dhe njė grua grindavece i ngjasin njera tjetrės.

PROV 27:16 Kush arrin ta pėrmbajė, mban erėn dhe zė vajin me dorėn e tij tė djathtė.

PROV 27:17 Hekuri mpreh hekurin, kėshtu njeriu mpreh fytyrėn e shokut tė tij.

PROV 27:18 Kush kujdeset pėr fikun do tė hajė frytin e tij, dhe ai qė i shėrben zotit tė tij do tė nderohet.

PROV 27:19 Ashtu si nė ujė fytyra pasqyron fytyrėn, kėshtu zemra e njeriut e tregon njeriun.

PROV 27:20 Sheoli dhe Abadoni janė tė pangopur, dhe tė pangopur janė gjithashtu sytė e njerėzve.

PROV 27:21 Poēja ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, kėshtu njeriu provohet nga lėvdata qė merr.

PROV 27:22 Edhe sikur ta shtypje budallanė nė njė havan bashkė me grurė me dygeēin e tij, budallallėku nuk do tė largohej prej tij.

PROV 27:23 Pėrpiqu tė njohėsh mirė gjendjen e deleve tė tua dhe ki kujdes pėr kopetė e tua,

PROV 27:24 sepse pasuritė nuk zgjatin pėrherė, dhe as njė kurorė nuk vazhdon brez pas brezi.

PROV 27:25 Kur merret bari i thatė dhe del bari i njomė dhe mblidhet forazhi i maleve,

PROV 27:26 qengjat do tė furnizojnė rrobat e tua, cjeptė ēmimin e njė are

PROV 27:27 dhe dhitė mjaft qumėsht pėr ushqimin tėnd, pėr ushqimin e shtėpisė sate dhe pėr tė mbajtur shėrbėtoret e tua.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase