Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 21:1 Zemra e mbretit nė duart e Zotit ėshtė si rrjedhat e ujit; atė e drejton ngado qė do ai.

PROV 21:2 Ēdo rrugė e njeriut ėshtė e drejtė nė sytė e tij, por Zoti i peshon zemrat.

PROV 21:3 Tė zbatosh drejtėsinė dhe paanėsinė ėshtė njė gjė qė i pėlqen Zotit mė shumė se flijimi.

PROV 21:4 Sytė krenarė dhe njė zemėr kryelartė, qė janė llamba e tė pabesėve, janė mėkat.

PROV 21:5 Synimet e njeriut tė kujdesshėm ēojnė me siguri nė bollėk, por ai qė ngutet do tė bjerė me siguri nė varfėri.

PROV 21:6 Tė pėrftosh thesare me njė gjuhė gėnjeshtare ėshtė njė kotėsi kalimtare e atij qė kėrkon vdekjen.

PROV 21:7 Dhuna e tė pabesėve merr tutje, sepse ata nuk pranojnė tė zbatojnė drejtėsinė.

PROV 21:8 Rruga e njeriut tė fajshėm ėshtė dredha-dredha, por njeriu i drejtė vepron ndershmėrisht.

PROV 21:9 Éshtė mė mirė tė banosh mbi qoshen e njė ēatie se sa nė njė shtėpi bashkė me njė grua grindavece.

PROV 21:10 Shpirti i tė pabesit dėshiron tė keqen; as shoku i tij nuk gjen mėshirė nė sytė e tij.

PROV 21:11 Kur tallėsi ndėshkohet, i thjeshti bėhet i urtė; por kur i urti mėsohet ai fiton dije.

PROV 21:12 I drejti vėren me kujdes shtėpinė e tė pabesit dhe pėrmbys tė pabesėt, sepse janė tė kėqij.

PROV 21:13 Kush mbyll veshin ndaj britmės sė tė varfėrit, do tė bėrtasė edhe ai, por nuk do tė ketė pėrgjigje.

PROV 21:14 Njė dhuratė qė bėhet fshehtas e fashit zemėrimin dhe njė dhuratė qė jepet nėn dorė qetėson zemėrimin e fortė.

PROV 21:15 Tė bėsh atė qė ėshtė e drejtė ėshtė njė gėzim pėr tė drejtin, por ėshtė njė rrėnim pėr ata qė kryejnė paudhėsi.

PROV 21:16 Njeriu qė largohet nga rruga e maturisė ka pėr tė banuar nė kuvendin e tė vdekurve.

PROV 21:17 Ai qė i do qejfet do tė jetė nė varfėri, ai qė e do verėn dhe vajin nuk do tė pasurohet.

PROV 21:18 I pabesi do t`i shėrbejė si shpėrblim tė drejtit; dhe i paudhi nė vend tė njerėzve tė drejtė.

PROV 21:19 Éshtė mė mirė tė banosh nė njė shkretėtirė se sa me njė grua grindavece dhe ngacmuese.

PROV 21:20 Nė shtėpinė e tė urtit ka njė thesar tė ēmuar dhe vaj, por njeriu budalla i bėn tė gjitha rrush e kumbulla.

PROV 21:21 Kush ndjek drejtėsinė dhe dhembshurinė ka pėr tė gjetur jetėn, drejtėsinė dhe lavdinė.

PROV 21:22 I urti ngjitet nė qytetin e njerėzve tė fortė dhe rrėzon forcėn nė tė cilėn kishte besim.

PROV 21:23 Kush ruan gojėn dhe gjuhėn e tij mbron jetėn e tij nga fatkeqėsitė.

PROV 21:24 Emri i krenarit pa cipė ėshtė: "tallės"; ai ēdo gjė e bėn me njė mburrje tė tepruar.

PROV 21:25 Dėshirat e pėrtacit e vrasin atė, sepse duart e tij nuk pranojnė tė punojnė.

PROV 21:26 Ai dėshiron me zjarr tėrė ditėn, por i drejti dhuron duke mos refuzuar kurrė.

PROV 21:27 Flijimi i tė pabesit ėshtė gjė e neveritshme, aq mė tepėr nė rast se e ofron me qėllim tė keq.

PROV 21:28 Dėshmitari i rremė do tė vdesė, por njeriu qė e dėgjon do tė mund tė flasė gjithnjė.

PROV 21:29 I pabesi e fortėson fytyrėn e tij, por njeriu i drejtė e bėn tė qėndrueshme rrugėn e tij.

PROV 21:30 Nuk ka as dituri, as zgjuarėsi dhe as kėshillė kundėr Zotit.

PROV 21:31 Kali ėshtė gati pėr ditėn e betejės, por fitorja i pėrket Zotit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase