Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 10:1 Fjalėt e urta tė Salomonit. Njė fėmijė e urtė e gėzon tė atin, por njė fėmijė budalla i shkakton vuajtje nėnes sė vet.

PROV 10:2 Thesaret e padrejtėsisė nuk japin dobi, por drejtėsia tė ēliron nga vdekja.

PROV 10:3 Zoti nuk do tė lejojė qė i drejti tė vuajė nga uria, por hedh poshtė dėshirėn e tė pabesėve.

PROV 10:4 Kush punon me dorė pėrtace varfėrohet, por dora e njerėzve tė zellshėm tė bėn tė pasurohesh.

PROV 10:5 Ai qė mbledh gjatė verės ėshtė njė bir i matur, por ai qė fle nė kohėn e korrjeve ėshtė njė bir qė tė mbulon me turp.

PROV 10:6 Ka bekime mbi kokėn e tė drejtit, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.

PROV 10:7 Kujtimi i tė drejtit ėshtė nė bekim, por emri i tė pabesit do tė kalbet.

PROV 10:8 Zemėrurti i pranon urdhėrimet, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.

PROV 10:9 Ai qė ecėn nė ndershmėri ecėn i sigurt, por ai qė ndjek rrugė dredharake ka pėr t`u zbuluar.

PROV 10:10 Kush e shkel syrin shkakton vuajtje, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.

PROV 10:11 Goja e tė drejtit ėshtė njė burim jete, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.

PROV 10:12 Urrejtja shkakton grindje, por dashuria mbulon tė gjitha fajet.

PROV 10:13 Dituria gjendet mbi buzėt e atyre qė kanė mendje, por shkopi ėshtė pėr kurrizin e atyre qė nuk kanė mend.

PROV 10:14 Tė urtėt grumbullojnė njohuri, por goja e budallait ėshtė njė shkatėrrim i shpejtė.

PROV 10:15 Begatia e tė pasurit ėshtė qyteti i tij i fortė; shkatėrrimi i tė varfėrit ėshtė varfėria e tyre.

PROV 10:16 Puna e tė drejtit i shėrben jetės, fitimi i tė pabesit mėkatit.

PROV 10:17 Kush ruan mėsimet ėshtė nė rrugėn e jetės; por kush nuk pranon kritikėn humb.

PROV 10:18 Kush e maskon urrejtjen ka buzė gėnjeshtare dhe ai qė pėrhap shpifje ėshtė budalla.

PROV 10:19 Nė fjalėt e shumta faji nuk mungon, por ai qė i frenon buzėt e tij ėshtė i urtė.

PROV 10:20 Gjuha e tė drejtit ėshtė argjend i zgjedhur, por zemra e tė pabesėve vlen pak.

PROV 10:21 Buzėt e tė drejtit ushqejnė mjaft njerėz, por budallenjtė vdesin sepse nuk kanė mend.

PROV 10:22 Bekimi i Zotit pasuron dhe ai nuk shton asnjė vuajtje.

PROV 10:23 Kryerja e njė kobi pėr budallanė ėshtė si njė zbavitje; kėshtu ėshtė dituria pėr njeriun qė ka mend.

PROV 10:24 Tė pabesit i ndodh ajo nga e cila trembet, por njerėzve tė drejtė u jepet ajo qė dėshirojnė.

PROV 10:25 Kur kalon furtuna, i pabesi nuk ėshtė mė, por i drejti ka njė themel tė pėrjetshėm.

PROV 10:26 Ashtu si uthulla pėr dhėmbėt dhe tymi pėr sytė, kėshtu ėshtė dembeli pėr ata qė e dėrgojnė.

PROV 10:27 Frika e Zotit i zgjat ditėt, por vitet e tė pabesit do tė shkurtohen.

PROV 10:28 Shpresa e tė drejtėve ėshtė gėzimi, por pritja e tė pabesėve do tė zhduket.

PROV 10:29 Rruga e Zotit ėshtė njė kala pėr njeriun e ndershėm, por ėshtė shkatėrrim pėr ata qė kryejnė padrejtėsi.

PROV 10:30 I drejti nuk do tė lėvizet kurrė, por tė pabesėt nuk do tė banojnė nė tokė.

PROV 10:31 Goja e tė drejtit prodhon dituri, por gjuha e ēoroditur do tė pritet.

PROV 10:32 Buzėt e tė drejtit njohin atė qė ėshtė e pranueshme; por goja e tė pabesėve njeh vetėm gjėra tė ēoroditura.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase