Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 14:1 Gruaja e urtė ndėrton shtėpinė e saj, por budallaqja e shkatėrron me duart e veta.

PROV 14:2 Kush ecėn nė drejtėsinė e tij ka frikė nga Zoti, por ai qė ēoroditet nė rrugėt e tij e pėrēmon atė.

PROV 14:3 Nė gojėn e budallait gjejmė farėn e kryelartėsisė, por tė urtėt e ruajnė gojėn e tyre.

PROV 14:4 Aty ku nuk ka qe grazhdi ėshtė bosh, por bollėku i korrjes qėndron nė forcėn e kaut.

PROV 14:5 Dėshmitari i ndershėm nuk gėnjen, por dėshmitari i rremė thotė gėnjeshtra.

PROV 14:6 Tallėsi kėrkon diturinė dhe nuk e gjen, por dija ėshtė njė gjė e lehtė pėr atė qė ka mend.

PROV 14:7 Largohu nga njeriu budalla sepse nuk do tė gjesh dituri mbi buzėt e tij.

PROV 14:8 Dituria e njeriut tė matur qėndron nė tė dalluarit e rrugės sė tij, por marrėzia e budallenjve ėshtė mashtrim.

PROV 14:9 Budallenjtė qeshin me mėkatin, por midis njerėzve tė drejtė ėshtė falja.

PROV 14:10 Zemra njeh trishtimin e vet, por njė i huaj nuk mund tė marrė pjesė nė gėzimin e saj.

PROV 14:11 Shtėpia e tė pabesėve do tė shkatėrrohet, por ēadra e njerėzve tė drejtė do tė lulėzojė.

PROV 14:12 Éshtė njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė rrugėt e vdekjes.

PROV 14:13 Edhe kur qesh, zemra mund tė jetė e pikėlluar, dhe vetė gėzimi mund tė pėrfundojė nė vuajtje.

PROV 14:14 Zemėrpėrdali do tė ngopet me rrugėt e tij, dhe njeriu i mirė do tė ngopet me frytet e tij.

PROV 14:15 Budallai i beson ēdo fjale, por njeriu i matur tregon kujdes tė veēantė pėr hapat e tij.

PROV 14:16 Njeriu i urtė i trėmbet sė keqes dhe largohet prej saj, por budallai zemėrohet dhe ėshtė fodull.

PROV 14:17 Ai qė zemėrohet me lehtėsi kryen marrėzi dhe njeriu qė ka qėllime tė kėqija ėshtė i urryer.

PROV 14:18 Teveqelit e trashėgojnė budallallėkun, por njerėzit e matur kurorėzohen me dije.

PROV 14:19 Njerėzit e kėqij do tė pėrkulen pėrpara njerėzve tė mirė dhe tė pabesėt nė portat e tė drejtėve.

PROV 14:20 Tė varfėrin e urren vetė miku i tij, por i pasuri ka shumė miklues.

PROV 14:21 Kush pėrēmon tė afėrmin e vet, mėkaton, por ai qė ka mėshirė pėr tė varfėrit ėshtė i lumtur.

PROV 14:22 A nuk devijojnė, vallė nga rruga e drejtė ata qė kurdisin tė keqen? Por ata qė mendojnė tė mirėn kanė pėr tė gjetur mirėsi dhe tė vėrtetėn.

PROV 14:23 Nė ēdo mundim ka njė fitim, por fjalėt e kota ēojnė vetėm nė varfėri.

PROV 14:24 Kurora e njerėzve tė urtė ėshtė pasuria e tyre, por marrėzia e budallenjve ėshtė marrėzi.

PROV 14:25 Njė dėshmitar qė thotė tė vėrtetėn shpėton jetėn e njerėzve, por njė dėshmitar i rremė thotė gėnjeshtra.

PROV 14:26 Nė frikėn e Zotit gjendet njė siguri e madhe, dhe bijtė e tij do tė kenė njė vend strehimi.

PROV 14:27 Frika e Zotit ėshtė njė burim jete, qė i shmang leqet e vdekjes.

PROV 14:28 Lavdia e mbretit qėndron nė turmėn e popullit, por shkatėrrimi i princit qėndron nė mungesėn e njerėzve.

PROV 14:29 Kush ėshtė i ngadalshėm nė zemėrim ėshtė shumė i matur, por ai qė rrėmbehet me lehtėsi vė nė dukje marrėzinė e tij.

PROV 14:30 Njė zemėr e shėndoshė ėshtė jetė pėr trupin, por lakmia ėshtė krimbi brejtės i kockave.

PROV 14:31 Kush shtyp tė varfėrin fyen rėndė atė qė e ka bėrė, por ai qė ka mėshirė pėr nevojtarin e nderon atė.

PROV 14:32 I pabesi pėrmbyset nga vetė ligėsia e tij, por i drejti ka shpresė nė vetė vdekjen e tij.

PROV 14:33 Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

PROV 14:34 Drejtėsia e larton njė komb, por mėkati ėshtė turpi i popujve.

PROV 14:35 Dashamirėsia e mbretit ėshtė pėr shėrbėtorin qė vepron me urtėsi, por zemėrimi i tij ėshtė kundėr atij qė sillet me paturpėsi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase