Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 24

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 24:1 Mos i ki zili njerėzit e kėqij dhe mos dėshiro tė rrish me ta,

PROV 24:2 sepse zemra e tyre mendon pėr grabitje dhe buzėt e tyre thonė se do tė bėjnė tė keqen.

PROV 24:3 Shtėpia ndėrtohet me dituri dhe bėhet e qėndrueshme me maturi.

PROV 24:4 Me dijen mbushen dhomat me lloj-lloj tė mirash tė ēmueshme dhe tė pėlqyeshme.

PROV 24:5 Njeriu i urtė ėshtė plot forcė, dhe njeriu qė ka dituri e rrit fuqinė e tij.

PROV 24:6 Sepse me kėshilla tė urta do tė mund tė bėsh luftėn tėnde, dhe nė numrin e madh tė kėshilltarėve ėshtė fitorja.

PROV 24:7 Dituria ėshtė shumė e lartė pėr budallanė; ai nuk e hap kurrė gojėn te porta e qytetit.

PROV 24:8 Kush mendon tė bėjė keq do tė quhet mjeshtėr intrigash.

PROV 24:9 Synimi i pamend ėshtė mėkat dhe tallėsi ėshtė njė neveri pėr njerėzit.

PROV 24:10 Po tė mos kesh guxim ditėn e fatkeqėsisė, forca jote ėshtė shumė e pakėt.

PROV 24:11 Ēliro ata qė i tėrheqin drejt vdekjes dhe mbaji ata qė po i ēojnė nė thertore.

PROV 24:12 Po tė thuash: "Ja, ne nuk e dinim", ai qė peshon zemrat a nuk e shikon? Ai qė ruan shpirtin tėnd nuk e di vallė? Ai do t`i japė secilit simbas veprave tė tij.

PROV 24:13 Biri im, ha mjaltin sepse ėshtė i mirė; njė huall mjalti do tė jetė i ėmbėl pėr shijen tėnde.

PROV 24:14 Kėshtu do tė jetė njohja e diturisė pėr shpirtin tėnd. Nė rast se e gjen, do tė ketė njė tė ardhme dhe shpresa jote nuk do tė shkatėrrohet.

PROV 24:15 O i pabesė, mos ngre kurthe kundėr banesės sė njeriut tė drejtė, mos shkatėrro vendin ku ai pushon,

PROV 24:16 sepse i drejti bie shtatė herė dhe ngrihet, kurse tė pabesėt pėrmbysen nė fatkeqėsi.

PROV 24:17 Kur armiku yt bie, mos u gėzo; kur ėshtė shtrirė pėr tokė, zemra jote tė mos gėzohet,

PROV 24:18 me qėllim qė Zoti tė mos shikojė dhe tė mos i vijė keq, dhe tė mos largojė prej tij zemėrimin e vet.

PROV 24:19 Mos u zemėro pėr shkak tė atyre qė bėjnė tė keqen dhe mos i ki smirė tė pabesėt,

PROV 24:20 sepse nuk do tė ketė tė ardhme pėr tė keqin; llamba e tė pabesėve do tė fiket.

PROV 24:21 Biri im, ki frikė nga Zoti dhe nga mbreti; mos u bashko me ata qė duan tė ndryshojnė;

PROV 24:22 mjerimi i tyre do tė vijė papritmas, dhe shkatėrrimin e tė dy palėve kush e njeh?

PROV 24:23 Edhe kėto gjėra janė pėr tė urtit. Nuk ėshtė mirė tė kesh preferenca personale nė gjykim.

PROV 24:24 Ai qė i thotė tė pabesit: "Ti je i drejtė", do tė mallkohet nga popujt dhe kombet do ta nėmin.

PROV 24:25 Por ata qė e qortojnė tė pabesin do tė gjejnė kėnaqėsi dhe mbi ta do tė zbresin bekimet mė tė mira.

PROV 24:26 Ai qė jep njė pėrgjigje tė drejtė jep njė tė puthur mbi buzėt.

PROV 24:27 Vėr nė vijė punėt e tua tė jashtme, vėr nė rregull arat e tua dhe pastaj ndėrto shtėpinė tėnde.

PROV 24:28 Mos dėshmo pa arsye kundėr tė afėrmit tėnd dhe mos gėnje me buzėt e tua.

PROV 24:29 Mos thuaj: "Ashtu si ma bėri mua, kėshtu do t`ia bėj edhe unė; do t`ia kthej simbas sjelljes sė tij".

PROV 24:30 Kalova pranė arės sė pėrtacit dhe pranė vreshtit tė njeriut qė s`ka mend;

PROV 24:31 dhe ja, kudo rriteshin ferrat, ferrishtet e zinin tokėn dhe muri prej gurėsh ishte shembur.

PROV 24:32 Duke parė kėtė, u mendova me kujdes; nga sa pashė nxora njė mėsim:

PROV 24:33 tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish pak me duar nė ije pėr tė pushuar;

PROV 24:34 kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase