Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 3:1 Biri im, mos harro mėsimet e mia dhe zemra jote le tė ruajė urdhėrimet e mia,

PROV 3:2 sepse do tė tė shtohen ditė tė gjata, vite jete dhe paqeje.

PROV 3:3 Mirėsia dhe e vėrteta mos tė lėnēin kurrė; lidhi rreth qafės, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate;

PROV 3:4 do tė gjesh kėshtu hir dhe arsye nė sytė e Perėndisė dhe tė njerėzve.

PROV 3:5 Ki besim tek Zoti me gjithė zemėr dhe mos u mbėshtet nė gjykimin tėnd;

PROV 3:6 pranoje nė tė gjitha rrugėt e tua, dhe ai do tė drejtojė shtigjet e tua.

PROV 3:7 Mos e mbaj veten tė ditur nė sytė e tu, ki frikė nga Zoti dhe hiq dorė nga e keqja;

PROV 3:8 kjo do tė jetė shėrim pėr nervat e tua dhe freskim pėr kockat e tua.

PROV 3:9 Ndero Zotin me pasurinė tėnde dhe me prodhimet e para tė ēdo tė ardhure qė ke;

PROV 3:10 hambarėt e tu tė grurit do tė jenė plot e pėrplot dhe vozat e tua do tė gufojnė me musht.

PROV 3:11 Biri im, mos e pėrēmo ndėshkimin e Zotit dhe mos urre qortimin e tij,

PROV 3:12 sepse Zoti qorton atė qė do, si njė baba djalin qė atij i pėlqen.

PROV 3:13 Lum ai njeri qė ka gjetur diturinė dhe njeriu qė ka pėrftuar arsyen.

PROV 3:14 Sepse fitimi i tij ėshtė mė i mirė se fitimi i argjendit dhe fryti i tij vlen mė tepėr se ari i kulluar.

PROV 3:15 Ajo ėshtė mė e ēmuar se perlat dhe mbarė gjėrat mė tė kėndshme nuk mund tė barazohen me tė.

PROV 3:16 Gjatėsia e jetės ėshtė nė tė djathtė tė saj, pasuria dhe lavdia nė tė majtė tė saj.

PROV 3:17 Rrugėt e saj janė rrugė tė kėnaqshme dhe nė tė tėrė shtigjet e saj mbretėron paqja.

PROV 3:18 Ajo ėshtė njė dru i jetės pėr ata qė e kapin dhe lum ata qė mbahen fort atje.

PROV 3:19 Me diturinė Zoti krijoi tokėn dhe me zgjuarėsinė i bėri tė qėndrueshėm qiejtė.

PROV 3:20 Me diturinė e tij u hapėn humnerat dhe retė japin vesė.

PROV 3:21 Biri im, kėto gjėra mos u largofshin kurrė nga sytė e tu. Mbaje diturinė dhe tė menduarit.

PROV 3:22 Ato do tė jenė jetė pėr shpirtin tėnd dhe njė zbukurim nė qafėn tėnde.

PROV 3:23 Atėherė do tė ecėsh i sigurt nė rrugėn tėnde dhe kėmba jote nuk do tė pengohet.

PROV 3:24 Kur do tė biesh pėr tė fjetur, nuk do tė kesh frikė; po, do tė biesh dhe gjumi yt do tė jetė i ėmbėl.

PROV 3:25 Nuk do tė druash llahtarėn e papritur, as shkatėrrimin e tė pabesėve kur do tė ndodhė,

PROV 3:26 sepse Zoti do tė jetė pranė teje dhe do tė pengojė qė kėmba jote tė kapet nė ndonjė lak.

PROV 3:27 Mos i refuzo tė mirėn atij qė i takon, kur e ke nė dorė ta bėsh.

PROV 3:28 Mos i thuaj tė afėrmit tėnd: "Shko dhe kthehu; do tė tė jap nesėr", kur e ke me vete gjėnė e nevojshme.

PROV 3:29 Mos kurdis asnjė tė keqe kundėr tė afėrmit tėnd, ndėrsa ai banon me besim bashkė me ty.

PROV 3:30 Mos bėj padi kundėr askujt pa shkak; po tė jetė se nuk tė ka bėrė asnjė tė keqe.

PROV 3:31 Mos ki zili njeriun e dhunshėm dhe mos zgjidh asnjė nga rrugėt e tij,

PROV 3:32 sepse Zoti e neverit njeriun e ēoroditur, por kėshilla e tij ėshtė pėr njerėzit e ndershėm.

PROV 3:33 Mallkimi i Zotit ėshtė nė shtėpinė e tė pabesit, por ai bekon banesėn e tė drejtėve.

PROV 3:34 Me siguri ai tallet me tallėsit, por i fal tė pėrvuajturit.

PROV 3:35 Njerėzit e urtė do tė trashėgojnė lavdinė, por poshtėrsia do tė jetė trashėgimia e atyre qė nuk kanė mend.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase