Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 17:1 Éshtė mė mirė njė copė bukė thatė me paqe se sa njė shtėpi plot me kafshė tė vrara me grindje.

PROV 17:2 Shėrbėtori qė vepron me urtėsi ka pėr tė sunduar mbi tė birin qė e turpėron dhe do tė marrė njė pjesė tė trashėgimisė bashkė me vėllezėrit.

PROV 17:3 Poēi ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, por ai qė provon zemrat ėshtė Zoti.

PROV 17:4 Njeriu i keq dėgjon buzėt e liga, gėnjeshtari dėgjon gjuhėn e ēoroditur.

PROV 17:5 Ai qė pėrqesh tė varfėrin fyen Atė qė e ka krijuar; ai qė kėnaqet me fatkeqėsinė e tjetrit nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.

PROV 17:6 Bijtė e bijve janė kurora e pleqve, dhe lavdia e bijve janė etėrit e tyre.

PROV 17:7 Budallait nuk i shkon njė e folur e bukur, aq mė pak princit nuk i shkojnė buzė gėnjeshtare,

PROV 17:8 Njė dhuratė ėshtė njė gur i ēmuar nė sytė e atij qė e ka; ngado qė kthehet, ai ia del.

PROV 17:9 Kush mbulon njė faj fiton dashuri, por kush i rikthehet pėrsėri ndan miqtė mė tė mirė.

PROV 17:10 Njė qortim depėrton mė thellė te njeriu me mend se sa njėqind goditje te budallai.

PROV 17:11 Njeriu i keq nuk kėrkon gjė tjetėr veē tė ngrerė krye, prandaj do tė dėrgohet kundėr tij njė lajmėtar mizor.

PROV 17:12 Éshtė mė mirė tė takosh njė harushė se cilės i kanė vjedhur kėlyshėt e vet se sa njė budalla nė marrėzinė e tij.

PROV 17:13 E keqja nuk do tė largohet nga shtėpia e atij qė sė mirės i pėrgjigjet me tė keqen.

PROV 17:14 Tė fillosh njė grindje ėshtė sikur t`u ēelėsh rrugė ujėrave; prandaj ndėrprite grindjen pėrpara se tė acarohet.

PROV 17:15 Ai qė nxjerr tė pafajshėm fajtorin dhe ai qė dėnon tė drejtin janė qė tė dy tė neveritshėm pėr Zotin.

PROV 17:16 Ē`duhet paraja nė duart e budallait? Mos vallė pėr tė blerė dituri, kur ai nuk ka mend fare?

PROV 17:17 Miku tė do nė ēdo kohė, por vėllai lind pėr ditė tė vėshtira.

PROV 17:18 Njeriu qė nuk ka mend jep dorėn si garanci dhe merr zotime pėr tė afėrmin e tij.

PROV 17:19 Ai qė do mėkatin i do grindjet, dhe ai qė ngre portėn e tij kėrkon rrėnim.

PROV 17:20 Njeriu zemėrshthurur nuk gjen asnjė tė mirė, dhe ai qė ka gjuhėn e ēoroditur bie nė telashe.

PROV 17:21 Atij qė i lind njė budalla do t`i vijnė hidhėrime dhe ati i njė budallai nuk mund tė ketė gėzim.

PROV 17:22 Njė zemėr e gėzuar ėshtė njė ilaē i mirė, por njė frymė e dėrrmuar i than kockat.

PROV 17:23 I pabesi pranon dhurata fshehurazi pėr tė prishur rrugėt e drejtėsisė.

PROV 17:24 Dituria qėndron para atij qė ka mend, por sytė e budallait enden deri nė cepat mė tė largėta tė dheut.

PROV 17:25 Biri budalla ėshtė njė burim vuajtjesh pėr atin e tij dhe hidhėrim pėr atė qė e ka lindur.

PROV 17:26 Nuk ėshtė mirė tė dėnosh tė drejtin, as tė godasėsh princat pėr ndershmėrinė e tyre.

PROV 17:27 Kush i mat fjalėt e veta ka dije, dhe kush ka njė shpirt tė qetė ėshtė njeri i matur.

PROV 17:28 Budallai, edhe kur hesht, konsiderohet i urtė dhe, kur i mban tė mbyllura buzėt e tij, konsiderohet i zgjuar.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase