Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 2:1 Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia,

PROV 2:2 duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes;

PROV 2:3 po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim,

PROV 2:4 nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur,

PROV 2:5 atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė.

PROV 2:6 Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja.

PROV 2:7 Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri

PROV 2:8 pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij.

PROV 2:9 Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės.

PROV 2:10 Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd,

PROV 2:11 tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė,

PROV 2:12 pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija,

PROV 2:13 nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ,

PROV 2:14 qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq,

PROV 2:15 shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha,

PROV 2:16 pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese,

PROV 2:17 qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė.

PROV 2:18 Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve.

PROV 2:19 Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės.

PROV 2:20 Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve.

PROV 2:21 Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty;

PROV 2:22 por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase