Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 30

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 30:1 Fjalėt e Agurit, birit tė Jahehut; mesazhi profetik qė ky njeri shpalli nė Ithiel, nė Ithiel dhe nė Ukal.

PROV 30:2 Po, unė jam mė budalla se gjithė tė tjerėt dhe nuk kam mendje njeriu.

PROV 30:3 Nuk kam mėsuar diturinė dhe nuk kam dijen e Shenjtorit.

PROV 30:4 Kush u ngjit nė qiell dhe zbriti prej tij? Kush e ka mbledhur erėn nė duart e tij? Kush i ka mbyllur ujėrat nė rroben e tij? Kush i ka vendosur tė gjithė kufijtė e tokės? Cili ėshtė emri i tij dhe emri i tė birit, po qe se ti e di?

PROV 30:5 Ēdo fjalė e Perėndisė ėshtė rafinuar me zjarr. Ai ėshtė njė mburojė pėr atė qė gjen strehė tek ai.

PROV 30:6 Mos u shto asgjė fjalėve tė tij qė tė mos tė tė qortojė dhe tė dalėsh gėnjeshtar.

PROV 30:7 Unė tė kėrkova dy gjėra; mos m`i moho para se tė vdes:

PROV 30:8 largo nga unė falsitetin dhe gėnjeshtrėn; mos mė jep as varfėri as pasuri, mė ushqe me bukėn e nevojshme,

PROV 30:9 me qėllim qė, pasi tė jem ngopur, tė mos tė tė mohoj dhe tė them: "Kush ėshtė Zoti?", ose, pasi tė jem bėrė i varfėr, tė mos vjedh dhe tė pėrdhos emrin e Perėndisė tim.

PROV 30:10 Mos shpif kundėr shėrbėtorit para tė zotit, me qėllim qė ai tė mos tė tė mallkojė dhe ti tė gjendesh fajtor.

PROV 30:11 Ka njė kategori njerėzish qė mallkojnė atin e tyre dhe nuk bekojnė nėnen e tyre.

PROV 30:12 Ka njė kategori njerėzish qė e mbajnė veten pėr tė pastėr, por nuk janė tė larė nga papastėrtia e vet.

PROV 30:13 Ka njė kategori njerėzish qė i ka sytė shumė kryelartė dhe qepallat krenare.

PROV 30:14 Ka njė kategori njerėzish dhėmbėt e tė cilėve janė si shpata dhe dhėmballėt e tyre janė si thika, pėr tė gėlltitur tė varfėrit mbi faqen e dheut dhe nevojtarėt nė mes tė njerėzve.

PROV 30:15 Shushunja ka dy bija, qė thonė: "Mė jep, mė jep!". Ka tri gjėra qė nuk ngopen kurrė, madje katėr nuk thonė kurrė: "Mjaft!".

PROV 30:16 Sheoli, barku shterp, toka qė nuk ngopet me ujė dhe zjarri qė nuk thotė kurrė: "Mjaft!".

PROV 30:17 Syrin qė tallet me babanė dhe nuk pranon me pėrbuzje t`i bindet nėnės, do ta nxjerrin korbat e pėrroit, do ta hanė tė vegjėlit e shqiponjės.

PROV 30:18 Ka tri gjėra tepėr tė mrekullueshme pėr mua, madje katėr, qė unė nuk i marr vesh:

PROV 30:19 gjurma e shqiponjės nė ajėr, gjurma e gjarpėrit mbi shkėmb, gjurma e anijes nė mes tė detit dhe gjurma e burrit me njė vajzė.

PROV 30:20 Kjo ėshtė sjellja e gruas qė ka shkelur kurorėn: ha, fshin gojėn dhe thotė: "Nuk kam bėrė asnjė tė keqe!".

PROV 30:21 Tri gjėra e turbullojnė tokėn, madje katėr janė gjėrat qė ajo nuk mund tė durojė:

PROV 30:22 njė shėrbėtor kur bėhet mbret, njė budalla qė ka bukė me bollėk,

PROV 30:23 njė grua tė urryer qė gjen burrė dhe njė shėrbėtore qė i zė vendin zonjės.

PROV 30:24 Ka katėr kafshė tė vogla mbi tokė, por janė jashtėzakonisht tė urta:

PROV 30:25 mizat e dheut, qė janė njė popull pa forcė, por qė e mbledhin ushqimin e tyre nė verė;

PROV 30:26 lepujt, qė janė njė popull i dobėt, por qė e vendosin banesėn e tyre nė shkėmbinjtė;

PROV 30:27 karkalecat, qė nuk kanė mbret, por qė shkojnė mbarė nė grupe;

PROV 30:28 hardhuca qė mund ta zėsh me duart, por qė gjendet nė pallatet e mbretėrve.

PROV 30:29 Tri qėnie kanė njė paraqitje tė bukur, madje katėr kanė njė ecje madhėshtore;

PROV 30:30 luani, kafsha mė e fortė, qė nuk zmprapset para askujt,

PROV 30:31 kali i luftės qė ecėn i ngrefosur, cjapi dhe mbreti kur ėshtė me ushtrinė e tij.

PROV 30:32 Nė rast se ke vepruar si budalla duke lartėsuar veten tėnde ose tė ka shkuar mendja, vėre dorėn mbi gojė,

PROV 30:33 sepse, duke rrahur qumėshtin prodhohet gjalpi, duke pėrdredhur hundėn del gjak prej saj dhe duke shtrydhur mėrinė prej saj del grindja.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase