Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 13

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 13:1 Njė bir i urtė dėgjon mėsimet e atit tė vet, por tallėsi nuk e dėgjon qortimin.

PROV 13:2 Nga fryti i gojės sė tij njeriu do tė hajė atė qė ėshtė e mirė, por shpirti i tė pabesėve do tė ushqehet me dhunė.

PROV 13:3 Kush kontrollon gojėn e tij mbron jetėn e vet, por ai qė i hap shumė buzėt e tij shkon drejt shkatėrrimit.

PROV 13:4 Shpirti i pėrtacit dėshiron dhe nuk ka asgjė, por shpirti i atyre qė janė tė kujdesshėm do tė kėnaqet plotėsisht.

PROV 13:5 I drejti e urren gėnjeshtrėn, por i pabesi ėshtė i neveritshėm dhe do tė turpėrohet.

PROV 13:6 Drejtėsia ruan atė qė ndjek njė rrugė tė ndershme, por pabesia e rrėzon mėkatarin.

PROV 13:7 Ka nga ata qė sillen si njė i pasur, por nuk kanė asgjė; pėrkundrazi ka nga ata qė sillen si njė i varfėr, por kanė shumė pasuri.

PROV 13:8 Pasuritė e njė njeriu shėrbejnė pėr tė shpėrblyer jetėn e tij, por i varfėri nuk ndjen asnjė kėrcėnim.

PROV 13:9 Drita e tė drejtėve shkėlqen bukur, por llamba e tė pabesėve do tė shuhet.

PROV 13:10 Nga krenaria rrjedhin vetėm grindjet, por dituria ėshtė me ata qė u kushtojnė kujdes kėshillave.

PROV 13:11 Pasuria e pėrftuar nė mėnyrė jo tė ndershme do tė katandiset nė pak gjėra, por atij qė e grumbullon me mund do t`i shtohet ajo.

PROV 13:12 Pritja e zgjatur e ligėshton zemrėn, por dėshira e plotėsuar ėshtė njė dru i jetės.

PROV 13:13 Ai qė pėrēmon fjalėn do tė shkatėrrohet, por ai qė respekton urdhėrimin do tė shpėrblehet.

PROV 13:14 Mėsimet e tė urtit janė burim jete pėr t`i evituar dikujt leqet e vdekjes.

PROV 13:15 Gjykimi i mirė siguron favor, por veprimi i tė pabesėve ėshtė i dėmshėm.

PROV 13:16 Ēdo njeri i matur vepron me dituri, por budallai kapardiset me marrėzinė e tij.

PROV 13:17 Lajmėtari i keq bie nė telashe, por lajmėtari besnik sjell shėrim.

PROV 13:18 Mjerimi dhe turpi do tė vjinė mbi atė qė nuk pranon korrigjimin, por ai qė dėgjon qortimin do tė nderohet.

PROV 13:19 Dėshira e realizuar ėshtė e ėmbėl pėr shpirtin, por pėr budallenjtė ėshtė njė gjė e neveritshme largimi nga e keqja.

PROV 13:20 Kush shkon me tė urtėt bėhet i urtė, por shoku i budallenjve do tė bėhet i keq.

PROV 13:21 E keqja pėrndjek mėkatarėt, por i drejti do tė shpėrblehet me tė mirėn.

PROV 13:22 Njeriu i mirė i lė njė trashėgim bijve tė bijve tė tij, por pasuria e mėkatarit vihet mėnjanė pėr tė drejtin.

PROV 13:23 Ara e punuar e tė varfėrve jep ushqim me shumicė, por ka nga ata qė vdesin pėr mungesė drejtėsie.

PROV 13:24 Kush e kursen shufrėn urren birin e vet, por ai qė e do e korrigjon me kohė.

PROV 13:25 I drejti ha sa tė ngopet, por barku i tė pabesėve vuan nga uria.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase