Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 6:1 Biri im, nė qoftė se je bėrė garant pėr tė afėrmin tėnd, nė rast se ke dhėnė dorėn si garanci pėr njė tė huaj,

PROV 6:2 je zėnė nė lakun e fjalėve tė gojės sate, je zėnė nga fjalėt e gojės sate.

PROV 6:3 Bėj kėtė, pra, biri im, dhe shpengohu, sepse ke rėnė nė duart e tė afėrmit tėnd. Shko, hidhu nė kėmbėt e tij dhe ngul kėmbė me tė madhe te i afėrmi yt.

PROV 6:4 Mos u jep gjumė syve tė tu as ēlodhje qepallave tė tua;

PROV 6:5 ēlirohu si gazela nga dora e gjahtarit, si zogu nga dora e atij qė kap zogjtė.

PROV 6:6 Shko te milingona, o pėrtac, vėr re zakonet e saj dhe bėhu i urtė.

PROV 6:7 Ajo nuk ka as kryetar, as mbikėqyrės, as zot;

PROV 6:8 e gjen ushqimin nė verė dhe mbledh zahirenė e saj gjatė korrjes.

PROV 6:9 Deri kur, o pėrtac, do tė rrish duke fjetur? Kur do tė shkundesh nga gjumi yt?

PROV 6:10 Tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish me duar nė ije pėr t`u ēlodhur,

PROV 6:11 kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės, dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.

PROV 6:12 Njeriu pa vlerė, njeriu i keq, ecėn me njė gojė tė ēoroditur;

PROV 6:13 luan syrin, flet me kėmbėt, bėn shenja me gishta;

PROV 6:14 ka ligėsi nė zemėr, kurdis vazhdimisht tė keqen dhe mbjell grindje.

PROV 6:15 Prandaj shkatėrrimi i tij do tė vijė papritur, nė njė ēast do tė shkatėrrohet pa rrugėdalje tjetėr.

PROV 6:16 Zoti i urren kėto gjashtė gjėra, madje shtatė janė tė neveritshme pėr tė:

PROV 6:17 sytė krenare, gjuha gėnjeshtare, duart qė derdhin gjak tė pafajshėm,

PROV 6:18 zemra qė kurdis plane tė kėqija, kėmbėt qė turren shpejt drejt sė keqes,

PROV 6:19 dėshmitari i rremė qė thotė gėnjeshtra dhe ai qė shtie grindje midis vėllezėrve.

PROV 6:20 Biri im, ruaje urdhėrimin e atit tėnd dhe mos harro mėsimet e nėnės sate.

PROV 6:21 Mbaji vazhdimisht tė lidhura nė zemrėn tėnde dhe fiksoji rreth qafės sate.

PROV 6:22 Kur do tė ecėsh, do tė tė udhėheqin; kur tė pushosh, do tė tė ruajnė; kur tė zgjohesh, do tė flasin me ty.

PROV 6:23 Sepse urdhėrimi ėshtė njė llambė, mėsimi njė dritė, dhe ndreqjet e mėsimit janė rruga e jetės,

PROV 6:24 pėr tė tė mbrojtur nga gruaja e keqe, nga lajkat e gjuhės tė gruas sė huaj.

PROV 6:25 Mos dėshiro nė zemrėn tėnde bukurinė e saj dhe mos u rrėmbe nga qepallat e saj.

PROV 6:26 Sepse pėr njė prostitutė burri katandiset pėr njė copė bukė, dhe gruaja e njė tjetri gjuan shpirtin e vyer tė njė burri.

PROV 6:27 A mund tė mbajė burri njė zjarr nė gji tė tij pa djegur rrobat e trupit?

PROV 6:28 A mund tė ecė burri mbi qymyr tė ndezur pa djegur kėmbėt e tij?

PROV 6:29 Nė kėtė gjendje ėshtė ai qė shkon tek gruaja e njė tjetri; kush e prek nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.

PROV 6:30 Nuk pėrēmohet hajduti qė vjedh pėr tė shuar urinė kur ėshtė i uritur;

PROV 6:31 por nė rast se kapet nė faj, duhet tė kthejė shtatėfishin, dhe tė japė tėrė pasurinė e shtėpisė sė tij.

PROV 6:32 Por ai qė kryen njė shkelje kurore me njė grua ėshtė njė njeri pa mend; ai qė bėn njė gjė tė tillė shkatėrron jetėn e tij.

PROV 6:33 Do tė gjejė plagė dhe pėrēmim, dhe turpi i tij nuk do t`i hiqet kurrė.

PROV 6:34 sepse xhelozia e tėrbon bashkėshortin, qė do tė jetė i pamėshirshėm ditėn e hakmarrjes.

PROV 6:35 Ai nuk do tė pranojė asnjė shpėrblim dhe nuk do tė kėnaqet, edhe sikur t`i bėjnė shumė dhurata.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase