Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 18:1 Kush veēohet kėrkon kėnaqėsinė e tij dhe zemėrohet kundėr gjithė diturisė sė vėrtetė.

PROV 18:2 Budallai nuk gjen kėnaqėsi te maturia, por vetėm nė tė vėnit nė dukje tė zemrės sė tij.

PROV 18:3 Kur vjen i pabesi vjen edhe pėrēmimi dhe bashkė me humbjen e nderit vjen turpi.

PROV 18:4 Fjalėt e gojės sė njė njeriu janė ujėra tė thella; burimi i diturisė ėshtė si njė rrjedhė uji qė shkon duke gurgulluar.

PROV 18:5 Nuk ėshtė mirė tė preferosh tė pabesin, apo tė shkaktosh humbjen e tė drejtit nė gjyq.

PROV 18:6 Buzėt e budallait tė ēojnė nė grindje, dhe goja e tij kėrkon goditje.

PROV 18:7 Goja e budallait ėshtė shkatėrrimi i tij dhe buzėt e tij janė njė lak pėr jetėn e tij.

PROV 18:8 Fjalėt e shpifėsit janė si njė gjellė shumė e shijshme qė zbret thellė nė zorrė.

PROV 18:9 Edhe ai qė ėshtė pėrtac nė punėn e tij ėshtė vėlla i planprishėsit.

PROV 18:10 Emri i Zotit ėshtė njė kala e fortė, tek ai turret i drejti dhe gjen siguri.

PROV 18:11 Pasuria e kamėsit ėshtė qyteti i tij i fortė dhe simbas mendimit tė tij ajo ėshtė si njė mur i lartė.

PROV 18:12 Pėrpara shkatėrrimit, zemra e njeriut ngrihet, por para lavdisė vjen pėrulėsia.

PROV 18:13 Kush jep pėrgjigje pėr njė ēėshtje para se ta ketė dėgjuar, tregon marrėzinė e tij pėr turp tė vet.

PROV 18:14 Fryma e njeriut i jep krahė nė sėmundjen e tij, por kush mund ta ngrerė njė frymė tė demoralizuar?

PROV 18:15 Zemra e njeriut tė matur fiton dituri, edhe veshi i tė urtėve kėrkon diturinė.

PROV 18:16 Dhurata e njeriut i hap rrugėn dhe e ēon nė prani tė tė mėdhenjve.

PROV 18:17 I pari qė mbron ēėshtjen e vet duket sikur ka tė drejtė; por pastaj vjen tjetri dhe e shqyrton.

PROV 18:18 Fati u jep fund grindjeve dhe i ndan tė fuqishmit.

PROV 18:19 Njė vėlla i fyer ėshtė si njė qytet i fortė; dhe grindjet janė si shulat e njė kalaje.

PROV 18:20 Njeriu e ngop barkun me frytin e gojės sė tij, ai ngopet me prodhimin e buzėve tė tij.

PROV 18:21 Vdekja dhe jeta janė nėn pushtetin e gjuhės; ata qė e duan do tė hanė frytet e saj.

PROV 18:22 Kush ka gjetur grua ka gjetur njė gjė tė mirė dhe ka siguruar njė favor nga Zoti.

PROV 18:23 I varfėri flet duke u lutur, kurse i pasuri pėrgjigjet me ashpėrsi.

PROV 18:24 Njeriu qė ka shumė miq duhet gjithashtu tė tregohet mik, por ėshtė njė mik qė ėshtė mė i lidhur se njė vėlla.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase