Main Index: Albanian Bible

 

Proverbs 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

PROV 1:1 Fjalėt e urta tė Salomonit, birit tė Davidit, mbret i Izraelit,

PROV 1:2 pėr tė njohur diturinė dhe pėr tė mėsuar gjykimet e mėnēura;

PROV 1:3 pėr tė ditur si tė veprosh me urti, me drejtėsi, me gjykim dhe ndershmėri,

PROV 1:4 pėr t`u dhėnė shkathtėsi njerėzve tė thjeshtė, njohje dhe reflektim tė riut.

PROV 1:5 I urti do tė dėgjojė dhe do tė rritė diturinė e tij; njeriu i zgjuar do tė pėrfitojė kėshilla tė urta,

PROV 1:6 pėr tė kuptuar njė sentencė dhe njė enigmė, fjalėt e tė urtėve dhe thėniet e tyre tė errėta.

PROV 1:7 Frika e Zotit ėshtė fillimi i njohjes; por njerėzit e pamend pėrēmojnė diturinė dhe arsimin.

PROV 1:8 Dėgjo, o biri im, mėsimet e atit tėnd dhe mos i lėr pas dore mėsimet e nėnes sate,

PROV 1:9 sepse janė njė nur qė zbukuron kokėn tėnde dhe njė stoli nė qafėn tėnde.

PROV 1:10 Biri im, nė qoftė se mėkatarėt duan tė tė mashtrojnė, mos prano,

PROV 1:11 nė qoftė se thonė: "Eja me ne; kemi ngritur njė pritė pėr tė derdhur gjak; i ngritėm gracka tė pafajmit pa ndonjė shkak;

PROV 1:12 le t`i kapėrdimė tė gjallė, ashtu si Sheoli, tėrėsisht si ata qė zbresin nė gropė;

PROV 1:13 ne do tė gjejmė lloj-lloj pasurish tė ēmueshme, do t`i mbushim shtėpitė tona me plaēka;

PROV 1:14 ti do ta hedhėsh nė short pjesėn tėnde me ne, dhe tė gjithė ne do tė kemi njė qese tė vetme";

PROV 1:15 biri im, mos shko me ta nė po atė rrugė, ndale hapin nga shtegu i tyre,

PROV 1:16 sepse kėmbėt e tyre turren drejt sė keqes dhe ata nxitojnė tė derdhin gjak.

PROV 1:17 Shtrihet mė kot rrjeta pėrpara ēdo lloji zogjsh;

PROV 1:18 por kėta kurdisin prita kundėr gjakut tė vet dhe ngrenė kurthe kundėr vetė jetės sė tyre.

PROV 1:19 Tė tilla janė rrugėt e ēdo njeriu tė etur pėr pasuri; ajo ia heq jetėn atyre qė e kanė.

PROV 1:20 Dituria bėrtet nėpėr rrugė, zėri i saj dėgjohet nėpėr sheshe;

PROV 1:21 ajo thėrret nė vendet ku ka turma dhe ligjėron nė hyrje tė portave tė qytetit;

PROV 1:22 "Deri kur, o njerėz tė thjeshtė, do t`ju pėlqejė thjeshtėsia dhe tallėsit do tė kėnaqen duke u tallur dhe budallenjtė do tė urrejnė dijen?

PROV 1:23 Ejani nė vete nga qortimi im; ja, unė do tė derdh mbi ju Frymėn time dhe do t`ju bėj tė njohura fjalėt e mia.

PROV 1:24 Sepse unė thirra dhe ju nuk keni dashur, shtriva dorėn time dhe askush prej jush nuk i kushtoi vėmendje,

PROV 1:25 pėrkundrazi hodhėt poshtė tė gjitha kėshillat e mia dhe nuk pranuat ndreqjen time,

PROV 1:26 edhe unė do tė qesh me fatkeqėsinė tuaj, do tė tallem kur tė vijė ajo qė ju druani,

PROV 1:27 kur ajo qė druani tė vijė si njė furtunė, dhe fatkeqėsia juaj tė vijė si njė stuhi, kur t`ju mbulojnė fatkeqėsia dhe ankthi.

PROV 1:28 Atėherė ata do tė mė thėrrasin mua, por unė nuk do tė pėrgjigjem; do tė mė kėrkojnė me kujdes, por nuk do tė mė gjejnė.

PROV 1:29 Sepse kanė urryer dijen dhe nuk kanė zgjedhur frikėn e Zotit,

PROV 1:30 nuk kanė dashur tė pranojnė kėshillėn time dhe kanė pėrbuzur tė gjitha qortimet e mia.

PROV 1:31 Prandaj do tė hanė frytin e sjelljes sė tyre dhe do tė ngopen me kėshillat e tyre.

PROV 1:32 Sepse pėrdalja e njerėzve tė thjeshtė i vret dhe qetėsia e rreme e budallenjve i zhduk;

PROV 1:33 por ai qė mė dėgjon do tė banojė njė vend tė sigurt, do tė jetė me tė vėrtetė i qetė, pa frikė nga ēfarėdo e keqe".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase