Main Index: Albanian Bible

 

Job 42

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 42:1 Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha:

JOB 42:2 "E pranoj qė mund tė bėsh gjithēka, dhe qė asnjė nga planet e tua nuk mund tė pengohet.

JOB 42:3 Kush ėshtė ai qė, pa pasur gjykim, errėson mendjen tėnde? Prandaj thashė gjėra qė nuk i kuptoja, gjėra shumė tė larta pėr mua qė nuk i njihja.

JOB 42:4 Dėgjomė, pra, dhe unė do tė flas; unė do tė tė bėj pyetje dhe ti do tė mė pėrgjigjesh.

JOB 42:5 Veshi im kishte dėgjuar tė flitej pėr ty por tani syri im tė sheh.

JOB 42:6 Prandaj ndjej neveri ndaj vetes dhe pendohem mbi pluhurin dhe hirin".

JOB 42:7 Mbas kėtyre fjalėve qė Zoti i drejtoi Jobit, Zoti i tha Elifazit nga Temani: "Zemėrimi im u ndez kundėr teje dhe kundėr dy miqve tė tu, sepse nuk keni folur drejt pėr mua, ashtu si ka bėrė shėrbėtori im Job.

JOB 42:8 Tani, pra, merrni me vete shtatė dema dhe shtatė desh, shkoni te shėrbėtori im Job dhe ofroni njė olokaust pėr veten tuaj. Dhe shėrbėtori im Jobi do tė lutet pėr ju; dhe kėshtu pėr respektin qė kam pėr tė nuk do t`ju trajtoj sipas marrėzisė suaj, sepse nuk keni folur drejt pėr mua, si ka bėrė shėrbėtori im Job".

JOB 42:9 Elifazi nga Temani, Bildadi nga Shuahu dhe Tsofari nga Naamathi shkuan dhe vepruan ashtu si kishte urdhėruar Zoti; dhe Zoti tregoi kujdes pėr Jobin.

JOB 42:10 Mbasi Jobi u lut pėr miqtė e tij, Zoti e ktheu nė gjendjen e mėparshme; kėshtu Zoti i dha Jobit dyfishin e tėrė atyre qė kishte zotėruar.

JOB 42:11 Tėrė vėllezėrit e tij, tėrė motrat e tij dhe tėrė tė njohurit e tij tė mėparshėm erdhėn ta takonin; hėngrėn bashkė me tė nė shtėpinė e tij; i dhanė zemėr dhe e ngushėlluan pėr tė gjitha fatkeqėsitė qė Zoti kishte dėrguar mbi tė; pastaj secili prej tyre i dha njė monedhė argjendi dhe njė unazė ari.

JOB 42:12 Zoti i bekoi vitet e fundit tė Jobit mė tepėr se vitet e para, sepse ai pati katėrmbėdhjetė mijė dele, gjashtė mijė deve, njė mijė pendė qe dhe njė mijė gomarė.

JOB 42:13 Pati gjithashtu shtatė bij dhe tri bija;

JOB 42:14 e quajti tė parėn Jemimah, tė dytėn Ketsiah dhe tė tretėn Keren-Hapuk.

JOB 42:15 Nė tėrė vendin nuk kishte gra aq tė bukura sa bijat e Jobit; dhe i ati u la atyre njė trashėgimi midis vėllezėrve tė tyre.

JOB 42:16 Mbas kėsaj Jobi jetoi njėqind e dyzet vjet dhe i pa bijtė e tij dhe bijtė e bijve tė tij pėr katėr breza.

JOB 42:17 Pastaj Jobi vdiq plak dhe i ngopur me ditė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase