Main Index: Albanian Bible

 

Job 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 7:1 "A nuk kryen vallė njė punė tė rėndė njeriu mbi tokė dhe ditėt e tij a nuk janė si ditėt e njė argati?

JOB 7:2 Ashtu si skllavi dėshiron fort hijen dhe ashtu si argati pret mėditjen e tij,

JOB 7:3 kėshtu edhe mua mė ranė muaj fatkeqėsie dhe m`u caktuan net me dhembje.

JOB 7:4 Sa shtrihem, them: "Kur do tė ngrihem?". Por nata ėshtė e gjatė dhe jam vazhdimisht i shqetėsuar deri nė agim.

JOB 7:5 Mishi im ėshtė i mbuluar me krimba dhe me buca dheu, lėkura ime plasaritet dhe ėshtė bėrė e pėshtirė.

JOB 7:6 Ditėt e mia janė mė tė shpejta se masuri i njė endėsi dhe po harxhohen pa shpresė.

JOB 7:7 Kujto qė jeta ime ėshtė njė frymė; syri im nuk do tė shohė mė tė mirėn.

JOB 7:8 Syri i atij qė mė shikon nuk do tė mė shohė mė; sytė e tu do tė jenė mbi mua, por unė nuk do tė jem mė.

JOB 7:9 Ashtu si reja davaritet dhe nuk duket mė, kėshtu ai qė zbret nė Sheol nuk kthehet mė;

JOB 7:10 nuk do tė kthehet mė nė shtėpinė e tij, dhe banesa e tij nuk do ta njohė mė.

JOB 7:11 Prandaj nuk do ta mbaj gojėn tė mbyllur do tė flas nė ankthin e frymės time; do tė ankohem nė hidhėrimin e shpirtit tim.

JOB 7:12 A jam vallė deti apo njė pėrbindėsh i detit qė ti mė ruan me njė roje?

JOB 7:13 Kur unė them: "Shtrati im do tė mė japė njė lehtėsim, shtroja ime do ta zbusė dhembjen time",

JOB 7:14 ti mė tremb me ėndrra dhe mė tmerron me vegime;

JOB 7:15 kėshtu shpirtit tim i parapėlqen tė mbytet dhe tė vdesė se sa tė bėjė kėtė jetė.

JOB 7:16 Unė po shpėrbėhem; nuk kam pėr tė jetuar gjithnjė; lėrmė tė qetė; ditėt e mia nuk janė veēse njė frymė.

JOB 7:17 Ē`ėshtė njeriu qė ti ta bėsh tė madh dhe tė kujdesesh pėr tė,

JOB 7:18 dhe ta vizitosh ēdo mėngjes duke e vėnė nė provė nė ēdo ēast?

JOB 7:19 Kur do ta heqėsh shikimin tėnd nga unė dhe do tė mė lėsh tė pėrcjell pėshtymėn time?

JOB 7:20 Nė rast se kam mėkatuar, ēfarė tė kam bėrė ty, o rojtar i njerėzve? Pse mė ke bėrė objekt tė goditjeve tė tua, aq sa i jam bėrė barrė vetes sime?

JOB 7:21 Pse nuk i fal shkeljet e mia dhe nuk e kapėrcen paudhėsinė time? Sepse shpejt do tė jem pluhur; ti do tė mė kėrkosh, por unė nuk do tė jem mė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase