Main Index: Albanian Bible

 

Job 29

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 29:1 Jobi e rifilloi ligjėratėn e tij dhe tha:

JOB 29:2 "Ah, sikur tė isha si nė muajt e sė kaluarės, si nė ditėt kur Perėndia mė mbronte,

JOB 29:3 kur llamba e tij shkėlqente mbi kokėn time dhe me dritėn e saj ecja nė mes tė errėsirės;

JOB 29:4 siē isha nė ditėt e pjekurisė sime, kur mendja e fshehtė e Perėndisė kujdesej pėr ēadrėn time,

JOB 29:5 kur i Plotfuqishmi ishte akoma me mua dhe bijtė e mi mė rrinin pėrqark;

JOB 29:6 kur laja kėmbėt e mia nė gjalpė dhe shkėmbi derdhte pėr mua rrėke vaji.

JOB 29:7 Kur dilja ne drejtim tė portės sė qytetit dhe ngrija fronin tim nė shesh,

JOB 29:8 tė rinjtė, duke mė parė, hiqeshin mėnjanė, pleqtė ngriheshin dhe qėndronin mė kėmbė;

JOB 29:9 princat ndėrprisnin bisedat dhe vinin dorėn mbi gojė;

JOB 29:10 zėri i krerėve bėhej mė i dobėt dhe gjuha e tyre ngjitej te qiellza.

JOB 29:11 veshi qė mė dėgjonte, mė shpallte tė lumtur, dhe syri qė mė shihte, dėshmonte pėr mua,

JOB 29:12 sepse ēliroja tė varfrin qė klithte pėr ndihmė, dhe jetimin qė nuk kishte njeri qė ta ndihmonte.

JOB 29:13 Bekimi i atij qė ishte duke vdekur zbriste mbi mua dhe unė e gėzoja zemrėn e gruas sė ve.

JOB 29:14 Isha i veshur me drejtėsi dhe ajo mė mbulonte; drejtėsia ime mė shėrbente si mantel dhe si ēallmė.

JOB 29:15 Isha sy pėr tė verbėrin dhe kėmbė pėr ēalamanin;

JOB 29:16 isha njė baba pėr tė varfrit dhe hetoja rastin qė nuk njihja.

JOB 29:17 I thyeja nofullat njeriut tė keq dhe rrėmbeja gjahun nga dhėmbėt e tij.

JOB 29:18 Dhe mendoja: "Kam pėr tė vdekur nė folenė time dhe do tė shumėzoj ditėt e mia si rėra;

JOB 29:19 rrėnjėt e mia do tė zgjaten nė drejtim tė ujėrave, vesa do tė qėndrojė tėrė natėn nė degėn time;

JOB 29:20 lavdia ime do tė jetė gjithnjė e re tek unė dhe harku im do tė fitojė forcė tė re nė dorėn time".

JOB 29:21 Tė pranishmit mė dėgjonin duke pritur dhe heshtnin pėr tė dėgjuar kėshillėn time.

JOB 29:22 Mbas fjalės sime ata nuk pėrgjigjeshin, dhe fjalėt e mia binin mbi ta si pika vese.

JOB 29:23 Mė prisnin ashtu si pritet shiu dhe hapnin gojėn e tyre si pėr shiun e fundit.

JOB 29:24 Unė u buzėqeshja kur kishin humbur besimin, dhe nuk mund ta pakėsonin dritėn e fytyrės sime.

JOB 29:25 Kur shkoja tek ata, ulesha si kryetar dhe rrija si njė mbret midis trupave tė tij, si njė qė ngushėllon tė dėshpėruarit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase