Main Index: Albanian Bible

 

Job 13

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 13:1 "Ja, tėrė kėtė syri im e pa dhe veshi im e dėgjoi dhe e kuptoi.

JOB 13:2 Atė qė ju dini e di edhe unė; nuk vij pas jush.

JOB 13:3 Por do tė dėshiroja tė flas me tė Plotfuqishmin, do tė mė pėlqente tė diskutoja me Perėndinė;

JOB 13:4 sepse ju jeni trillues gėnjeshtrash, jeni tė gjithė mjekė pa asnjė vlerė.

JOB 13:5 Oh, sikur tė heshtnit fare, kjo do tė ishte dituria juaj.

JOB 13:6 Dėgjoni tani mbrojtjen time dhe vini re deklaratat e buzėve tė mia.

JOB 13:7 A doni vallė tė flisni nė mėnyrė tė mbrapshtė nė mbrotje tė Perėndisė dhe tė flisni nė favor tė tij me mashtrime?

JOB 13:8 A doni tė pėrdorni anėsi me tė ose tė mbroni njė kauzė tė Perėndisė?

JOB 13:9 Do tė ishte mė mirė pėr ju qė ai t`ju hetonte, apo talleni me tė ashtu si talleni me njė njeri?

JOB 13:10 Me siguri ai do t`ju qortojė, nė rast se fshehurazi veproni me anėsi.

JOB 13:11 Madhėria e tij vallė a nuk do t`ju kallė frikė dhe tmerri i tij a nuk do tė bjerė mbi ju?

JOB 13:12 Thėniet tuaja moralizuese janė proverba prej hiri, argumentet tuaja mė tė mira nuk janė veēse argumente prej argjila.

JOB 13:13 Heshtni dhe mė lini mua tė flas, pastaj le tė mė ndodhė ēfarė tė dojė.

JOB 13:14 Pse duhet ta mbaj mishin tim me dhėmbėt dhe ta vė jetėn time nė duart e mia?

JOB 13:15 Ja, ai do tė mė vrasė, nuk kam mė shpresė; sidoqoftė, do ta mbroj para tij qėndrimin tim.

JOB 13:16 Ai do tė jetė edhe shpėtimi im, sepse njė i pabesė nuk do tė guxonte tė paraqitej para tij.

JOB 13:17 Dėgjoni me vėmendje fjalimin tim dhe deklaratat e mia me veshėt tuaj.

JOB 13:18 Ja, unė e kam pėrgatitur kauzėn time; e di qė do tė njihem si i drejtė.

JOB 13:19 Kush kėrkon, pra, tė hahet me mua? Sepse atėherė do tė heshtja dhe do tė vdisja.

JOB 13:20 Vetėm mos bėj dy gjėra me mua, dhe nuk do t`i fshihem pranisė sate;

JOB 13:21 largoje dorėn nga unė dhe tmerri yt tė mos mė kallė mė frikė.

JOB 13:22 Pastaj mund edhe tė mė thėrrasėsh edhe unė do tė pėrgjigjem, ose do tė flas unė, dhe ti do tė pėrgjigjesh.

JOB 13:23 Sa janė fajet e mia dhe mėkatet e mia? Mė bėj tė ditur shkeljet e mia dhe mėkatin tim!

JOB 13:24 Pse mė fsheh fytyrėn tėnde dhe mė konsideron si armikun tėnd?

JOB 13:25 Mos do vallė tė trembėsh njė gjethe tė shtyrė sa andej dhe kėndej dhe tė ndjekėsh ca kashtė tė thatė?

JOB 13:26 Pse shkruan kundėr meje gjėra tė hidhura dhe bėn qė tė rėndojė mbi mua trashėgimia e fajeve tė rinisė sime?

JOB 13:27 Ti i vė kėmbėt e mia nė pranga dhe kqyr me kujdes rrugėt e mia; ti vendos njė cak pėr tabanin e kėmbėve tė mia,

JOB 13:28 Ndėrkaq trupi im po shpėrbėhet si njė send i kalbur, si njė rrobė qė e ka grirė mola".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase