Main Index: Albanian Bible

 

Job 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 5:1 "Bėrtit, pra! A ka vallė ndonjė qė tė pėrgjigjet? Kujt prej shenjtorėve do t`i drejtohesh?

JOB 5:2 Zemėrimi nė fakt e vret tė pamendin dhe zilia e vret budallanė.

JOB 5:3 E kam parė tė pamendin tė lėshojė rrėnjė, por shumė shpejt e mallkova banesėn e tij.

JOB 5:4 Bijtė e tij nuk kanė asnjė siguri, janė tė shtypur te porta, dhe nuk ka njeri qė t`i mbrojė.

JOB 5:5 I urituri pėrpin tė korrat e tij, ia merr edhe sikur tė jenė midis gjembave, dhe njė lak pėrpin pasurinė e tij.

JOB 5:6 Sepse shpirtligėsia nuk del nga pluhuri dhe mundimi nuk mbin nga toka;

JOB 5:7 por njeriu lind pėr tė vuajtur, ashtu si shkėndija pėr t`u ngjitur lart.

JOB 5:8 Por unė do tė kėrkoja Perėndinė, dhe Perėndisė do t`i besoja ēėshtjen time,

JOB 5:9 atij qė bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė njihen; mrekulli tė panumėrta,

JOB 5:10 qė i jep shiun tokės dhe dėrgon ujin nė fushat;

JOB 5:11 qė ngre tė varfrit dhe vė nė siguri lart ata qė vuajnė.

JOB 5:12 I bėn tė kota synimet e dinakėve, dhe kėshtu duart e tyre nuk mund tė realizojnė planet e tyre;

JOB 5:13 i merr tė urtėt nė dredhinė e tyre, dhe kėshtu kėshilla e tė pandershmėve shpejt bėhet tym.

JOB 5:14 Gjatė ditės ata hasin nė errėsirė, bash nė mesditė ecin me tahmin sikur tė ishte natė;

JOB 5:15 por Perėndia e shpėton nevojtarin nga shpata, nga goja e tė fuqishmėve dhe nga duart e tyre.

JOB 5:16 Kėshtu ka shpresė pėr tė mjerin, por padrejtėsia ia mbyll gojėn atij.

JOB 5:17 Ja, lum njeriu qė Perėndia dėnon; prandaj ti mos e pėrbuz ndėshkimin e tė Plotfuqishmit;

JOB 5:18 sepse ai e bėn plagėn, dhe pastaj e fashon, plagos, por duart e tij shėrojnė.

JOB 5:19 Nga gjashtė fatkeqėsi ai do tė tė ēlirojė, po, nė tė shtatėn e keqja nuk do tė tė prekė.

JOB 5:20 Nė kohė zie do tė tė shpėtojė nga vdekja, nė kohė lufte nga forca e shpatės.

JOB 5:21 Do t`i shpėtosh fshikullit tė gjuhės, nuk do tė trembesh kur tė vijė shkatėrrimi.

JOB 5:22 Do tė qeshėsh me shkatėrrimin dhe me zinė, dhe nuk do tė kesh frikė nga bishat e dheut;

JOB 5:23 sepse do tė kesh njė besėlidhje me gurėt e dheut, dhe kafshėt e fushave do tė jenė nė paqe me ty.

JOB 5:24 Do tė dish qė ēadra jote ėshtė e siguruar; do tė vizitosh kullotat e tua dhe do tė shikosh qė nuk mungon asgjė.

JOB 5:25 Do tė kuptosh qė pasardhėsit e tu janė tė shumtė dhe tė vegjlit e tu si bari i fushave.

JOB 5:26 Do tė zbresėsh nė varr nė moshė tė shkuar, ashtu si nė stinėn e vet mblidhet njė tog duajsh.

JOB 5:27 Ja ē`kemi gjetur; kėshtu ėshtė. Dėgjoje dhe pėrfito".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase