Main Index: Albanian Bible

 

Job 31

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 31:1 "Unė kisha bėrė njė besėlidhje me sytė e mi; si mund ta fiksoja, pra, shikimin mbi njė virgjėreshė?

JOB 31:2 Cili ėshtė fati qė mė ka caktuar Perėndia nga atje lart dhe trashėgimia e tė Plotfuqishmit nga vendet e larta?

JOB 31:3 A nuk ėshtė vallė fatkeqėsia pėr njeriun e ēoroditur dhe mjerimi pėr atė qė kryen tė keqen?

JOB 31:4 Nuk i shikon ai tėrė rrugėt e mia dhe nuk i numėron tė gjitha hapat qė bėj?

JOB 31:5 Nė rast se kam vepruar me falsitet, ose nė rast se kėmba ime ėshtė shpejtuar tė ndjekė mashtrimin,

JOB 31:6 le tė mė peshojė me njė peshore tė saktė, dhe Perėndia do ta njohė ndershmėrinė time.

JOB 31:7 Nė qoftė se hapat e mia kanė dalė nga rruga e drejtė, dhe nė qoftė se zemra ime ka ndjekur sytė e mi, apo nė se ndonjė njollė u ėshtė ngjitur duarve tė mia,

JOB 31:8 le tė mbjell unė dhe njė tjetėr tė hajė, dhe pasardhėsit e mi u ērrėnjofshin.

JOB 31:9 Nė rast se zemra ime ėshtė mashtruar nga njė grua dhe kam pėrgjuar nė portėn e tė afėrmit tim,

JOB 31:10 gruaja ime le tė bluajė pėr njė tjetėr dhe tė tjerė u pėrkulshin mbi tė.

JOB 31:11 Sepse kjo do tė ishte njė mbrapshti, njė faj qė duhet tė dėnohet nga gjyqtarėt,

JOB 31:12 njė zjarr qė konsumon deri nė Abadon, dhe do tė kishte shkatėrruar deri nė rrėnjė gjithė tė korrat e mia.

JOB 31:13 Nė rast se kam hedhur poshtė tė drejtėn e shėrbėtorit tim dhe tė shėrbėtores sime, kur po grindeshin me mua,

JOB 31:14 ēfarė do tė bėja kur Perėndia tė ngrihej kundėr meje, dhe si do t`i pėrgjigjesha kur tė mė kėrkonte llogari?

JOB 31:15 Ai qė mė ka bėrė mua nė barkun e nėnės, a nuk e ka bėrė edhe atė? A nuk ka qenė po ai Perėndi qė na ka krijuar nė bark?

JOB 31:16 Nė rast se u kam refuzuar tė varfėrve atė qė dėshironin dhe bėra tė veniten sytė e gruas sė ve,

JOB 31:17 nė rast se e hėngra vetėm copėn e bukės pa i dhėnė njė pjesė jetimit,

JOB 31:18 (por qė nė rininė time unė e rrita si njė baba, dhe qė nė bark tė nėnės sime e kam ndihmuar gruan e ve)

JOB 31:19 nė rast se kam parė dikė tė vdesė pėr mungesė rrobash ose njė tė varfėr qė nuk kishte me se tė mbulohej,

JOB 31:20 nė rast se ijet e tij nuk mė kanė bekuar, dhe nuk ėshtė ngrohur me leshin e qengjave tė mi,

JOB 31:21 nė qoftė se kam ngritur dorėn kundėr jetimit, sepse e dija qė do tė ndihmohesha tek porta,

JOB 31:22 supi im u ndaftė nga shpatulla, krahu im u theftė nė bėrryl!

JOB 31:23 Sepse fatkeqėsia qė vjen nga Perėndia mė kall drithma, dhe pėr shkak tė madhėshtisė sė tij nuk mund tė bėj asgjė.

JOB 31:24 Nė qoftė se kam pasur besim tek ari, dhe arit tė kulluar i kam thėnė: "Ti je shpresa ime",

JOB 31:25 nė rast se jam gėzuar sepse pasuritė e mia ishin tė mėdha, dhe sepse dora ime ka grumbulluar shumė pasuri,

JOB 31:26 nė qoftė se kam shikuar diellin kur shkėlqen ose hėnėn qė shkonte pėrpara duke ndritur, dhe zemra ime u mashtrua tinėz dhe goja ime puthi dorėn time;

JOB 31:27 edhe ky do tė ishte njė faj qė duhet tė dėnohet nga gjyqtarėt, sepse do tė kisha mohuar Perėndinė qė rri aty lart.

JOB 31:28 Nė rast se jam gėzuar pėr fatkeqėsinė e armikut tim dhe u ngrita, sepse e kishte goditur fakeqėsia

JOB 31:29 (por unė nuk e lejova gojėn time tė mėkatonte, duke i uruar tė vdesė me njė mallkim);

JOB 31:30 nė qoftė se njerėzit e ēadrės sime nuk kanė thėnė: "Kush mund tė gjejė njė qė nuk ėshtė ngopur me mishin e tij?".

JOB 31:31 (pėrveē kėsaj asnjė i huaj nuk e kalonte natėn jashtė, sepse i hapja portat e mia udhėtarit);

JOB 31:32 nė rast se i kam mbuluar mėkatet e mia si Adami, duke e fshehur fajin tim nė gji,

JOB 31:33 sepse kisha frikė nga turma e madhe dhe pėrbuzja e familjeve mė tmerronte, kėshtu qė rrija i heshtur pa dalė nga shtėpia.

JOB 31:34 Ah, sikur tė kisha njė qė tė mė dėgjonte! Ja firma ime! I Plotfuqishmi tė mė pėrgjigjet! Kundėrshtari im tė shkruajė njė dokument,

JOB 31:35 dhe unė do ta mbaja me siguri mbi shpatullat e mia, dhe do ta mbaja si njė diademė

JOB 31:36 do t`i jepja llogari pėr tė gjitha hapat e mia, duke iu paraqitur si njė princ.

JOB 31:37 Nė qoftė se toka ime bėrtet kundėr meje dhe brazdat e saj qajnė bashkė me tė,

JOB 31:38 nė rast se kam ngrėnė frytin e saj pa paguar, nė rast se u kam nxjerrė frymėn e fundit zotėrve tė saj,

JOB 31:39 nė vend tė grurit u rritshin ferra dhe barėra tė kėqija nė vend tė elbit".

JOB 31:40 Kėtu mbarojnė fjalėt e Jobit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase