Main Index: Albanian Bible

 

Job 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 18:1 Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha:

JOB 18:2 "Kur do t`u japėsh fund fjalėve? Bėhu i zgjuar dhe pastaj flasim.

JOB 18:3 Pse jemi konsideruar si kafshė dhe jemi konsideruar tė pėrēmuar nė sytė e tu?

JOB 18:4 Ti qė ha veten nga zemėrimi, a duhet tė braktiset toka pėr shkakun tėnd apo shkėmbi tė luajė nga vendi i tij?

JOB 18:5 Po, drita e tė keqit shuhet dhe flaka e zjarrit tė tij nuk ndrit mė.

JOB 18:6 Drita nė ēadrėn e tij po meket dhe llamba e tij mbi tė po shuhet.

JOB 18:7 Hapat e tij tė fuqishėm shkurtohen dhe vetė planet e tij po e ēojnė nė greminė.

JOB 18:8 Sepse kėmbėt e tij e shtyjnė nė rrjetė dhe ai do tė bjerė nė ndonjė lak.

JOB 18:9 Njė ēark e kap nga thembra dhe njė lak e mban fort.

JOB 18:10 Pėr tė ka njė lak tė fshehur nė tokė dhe njė ēark tė vėnė nė shteg.

JOB 18:11 Gjėra tė tmerrshme e trembin nga ēdo anė dhe e ndjekin nė ēdo hap.

JOB 18:12 Forca e tij pakėsohet pėr shkak tė urisė dhe shkatėrrimi ėshtė gati ta godasė anash.

JOB 18:13 Gėlltit copa tė lėkurės sė tij; i parėlinduri i vdekjes gllabėron gjymtyrėt e tij.

JOB 18:14 Atė e rrėmbejnė nga ēadra tij qė e dinte tė sigurt dhe e ēojnė para mbretit tė tmerrit.

JOB 18:15 Nė ēadrėn e tij banon ai qė nuk ėshtė nga tė vetėt, dhe mbi shtėpinė e tij hedhin squfur.

JOB 18:16 Rrėnjėt poshtė thahen dhe degėt lart priten.

JOB 18:17 Kujtimi i tij zhduket nga toka dhe emri i tij nuk do tė pėrmendet mė nėpėr rrugė.

JOB 18:18 Ai shtyhet nga drita nė terr dhe atė e pėrzėnė nga bota.

JOB 18:19 Nuk ka as bij, as pasardhės nė popullin e tij dhe asnjė qė tė mbijetojė nė banesėn e tij.

JOB 18:20 Fundi i tij i lė tė habitur ata qė e kanė ndjekur dhe mbeten tė tmerruar ata qė e kanė pararendur.

JOB 18:21 Pikėrisht kėshtu janė banesat e njerėzve tė kėqij, dhe ky ėshtė vendi i atij qė nuk e njeh Perėndinė". Pėrgjigja e pestė e Jobit; ai e ndjen veten tė pėrqeshur; gjithēka ėshtė kundėr tij

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase