Main Index: Albanian Bible

 

Job 41

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 41:1 A mund ta nxjerrėsh Leviathanin me grep ose tė mbash tė palėvizur gjuhėn e tij me njė litar?

JOB 41:2 A mund t`i vėsh njė xunkth nė flegrat e hundės ose t`i shposh nofullėn me njė ēengel?

JOB 41:3 A do tė tė lutet ai sė tepėrmi apo do tė tė drejtojė fjalė tė ėmbla?

JOB 41:4 A do tė lidhė njė besėlidhje me ty, qė ti ta marrėsh si shėrbėtor pėr gjithnjė?

JOB 41:5 A do tė lozėsh me tė si me njė zog apo do ta mbash lidhur pėr vajzat e tua?

JOB 41:6 Miqtė e tu do tė bėjnė me tė takime tė mrekullueshme apo do ta ndajnė vallė midis tregtarėve?

JOB 41:7 A mund tė mbulosh lėkurėn e tij me shigjeta dhe kokėn e tij me fuzhnja?

JOB 41:8 Vėri duart mbi trupin e tij; do tė tė kujtohet luftimi dhe nuk ke pėr ta rifilluar.

JOB 41:9 Ja, shpresa e atij qė e sulmon ėshtė e rreme; mjafton ta shikosh dhe tė zė tmerri.

JOB 41:10 Askush nuk ka aq guxim sa ta provokojė. Kush, pra, ėshtė nė gjendje tė qėndrojė i fortė para meje?

JOB 41:11 Kush mė ka bėrė njė shėrbim i pari qė unė duhet ta shpėrblej? Ēdo gjė nėn qiejt ėshtė imja.

JOB 41:12 Nuk do t`i kaloj nė heshtje gjymtyrėt e tij, forcėn e tij tė madhe dhe bukurinė e armaturės sė tij.

JOB 41:13 Kush mund ta zhveshė nga parzmorja e tij dhe kush mund t`i afrohet me njė fre tė dyfishtė?

JOB 41:14 Kush mund tė hapė portat e gojės sė tij, e rrethuar siē ėshtė nga tmerri i dhėmbėve tė tij?

JOB 41:15 Shumė tė bukura janė rreshtat e mburojave tė tij, tė salduara fort si prej njė vule.

JOB 41:16 Ato janė aq afėr njėra-tjetrės sa nuk kalon as ajri midis tyre.

JOB 41:17 Janė tė ngjitura njėra me tjetrėn, tė bashkuara fort midis tyre, dhe nuk mund tė ndahen.

JOB 41:18 Teshtimat e tij japin shkreptima drite dhe sytė e tij janė si qepallat e agimit.

JOB 41:19 Nga goja e tij dalin flakė, dalin shkėndija zjarri.

JOB 41:20 Nga flegrat e hundės sė tij del tym, si nga njė enė qė vlon ose nga njė kazan.

JOB 41:21 Fryma e tij i vė zjarrin qymyrit dhe nga goja e tij del flakė.

JOB 41:22 Forca qėndron te qafa e tij dhe para tij hedh valle tmerri.

JOB 41:23 Pjesėt e flashkėta tė mishit tė tij janė fort kompakte, janė mjaft tė ngjeshura mbi tė dhe nuk lėvizin.

JOB 41:24 Zemra e tij ėshtė e fortė si njė gur, e fortė si pjesa e poshtme e mokrės.

JOB 41:25 Kur ngrihet, tė fuqishmit kanė frikė, dhe nga tmerri mbeten tė hutuar.

JOB 41:26 Shpata qė arrin nuk i bėn asgjė, e njėjta gjė ndodh me ushtėn, shigjetėn dhe shtizėn.

JOB 41:27 E quan hekurin si kashtė dhe bronzin si dru tė brejtur nga krimbi.

JOB 41:28 Shigjeta nuk e bėn tė ikė; gurėt e hobesė pėr tė janė si kallamishte.

JOB 41:29 Topuzi i duket sikur ėshtė kashtė, ai tallet me vringėllimėn e ushtės.

JOB 41:30 Poshtė ka maja tė mprehta dhe lė gjurmė si tė lesės mbi baltė.

JOB 41:31 E bėn tė ziejė humnerėn si ndonjė kazan dhe e bėn detin si tė ishte njė enė me melhem.

JOB 41:32 Lė pas vetes njė vazhdė drite dhe humnera duket si e mbuluar nga thinjat.

JOB 41:33 Mbi tokė nuk ka asgjė qė t`i ngjajė, qė tė jetė bėrė pa pasur fare frikė.

JOB 41:34 Shiko nė fytyrė tėrė njerėzit mendjemėdhenj; ai ėshtė mbret mbi tė gjitha bishat mė madhėshtore".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase