Main Index: Albanian Bible

 

Job 37

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 37:1 Prandaj zemra ime dridhet dhe brof jashtė vendit tė saj.

JOB 37:2 Dėgjoni me vėmendje shungullimėn e zėrit tė saj, gjėmimin qė del nga goja e saj!

JOB 37:3 Ai lėshon vetėtimėn e tij nėn gjithė qiellin dhe deri nė skajet e tokės.

JOB 37:4 Prapa tij njė zė vrumbullon; ai gjėmon me zėrin e tij madhėshtor; ai nuk i pėrmban kur dėgjohet zėri i tij.

JOB 37:5 Perėndia gjėmon nė mėnyrė tė mrekullueshme me zėrin e tij dhe bėn gjėra tė mėdha qė nuk mund t`i kuptojmė.

JOB 37:6 I thotė nė fakt borės: "Bjerė mbi tokė", ia thotė si shirave tė lehta ashtu dhe shirave tė rrebeshta.

JOB 37:7 Ai ndal dorėn e ēdo njeriu, me qėllim qė tė gjithė vdekatarėt tė mund tė njohin veprat e tij.

JOB 37:8 Bishat hyjnė nė strukat e tyre dhe rrinė nė strofkat e tyre.

JOB 37:9 Nga vendet mė tė largėta tė jugut vjen stuhia dhe tė ftohtit nga erėrat e acarta tė veriut.

JOB 37:10 Me frymėn e Perėndisė formohet akulli dhe shtrirja e ujėrave tėrhiqet.

JOB 37:11 I ngarkon retė e dendura me lagėshtirė dhe i shpėrndan larg retė e tij dritėplota.

JOB 37:12 Ato enden nė qiell kudo, duke ndryshuar drejtimin nė bazė tė drejtimit tė tij, pėr tė kryer ēfarėdo gjė qė ai urdhėron mbi faqen e tokės sė banuar.

JOB 37:13 I dėrgon o pėr dėnim, o pėr tokėn e tij o pėr mirėsi.

JOB 37:14 Dėgjo kėtė, o Job, ndalu dhe merr parasysh mrekullitė e Perėndisė!

JOB 37:15 A e di ti si i drejton Perėndia dhe si bėn tė shkėlqejė shkrepėtima e reve tė tij?

JOB 37:16 A e di ti si rrinė pezull retė nė ajėr, mrekullitė e atij qė i di tė gjitha?

JOB 37:17 A e di ti pėrse rrobat e tua janė tė ngrohta, kur toka pushon pėr shkak tė erės sė jugut?

JOB 37:18 Vallė a e ke shtrirė ti bashkė me tė kupėn qiellore, duke e bėrė tė fortė si njė pasqyrė prej metali tė shkrirė?

JOB 37:19 Na mėso se ēfarė duhet t`i themi, sepse ne nuk mund tė pėrgatisim shkakun tonė pėr errėsirėn.

JOB 37:20 A mund t`i thuhet vallė se unė dua tė flas? Nė rast se njė njeri duhet tė fliste, do tė shkatėrrohej me siguri.

JOB 37:21 Edhe tani askush nuk mund ta shikojė diellin me ngulm kur shkėlqen nė qiell, mbas kalimit tė erės qė e ka bėrė pa re.

JOB 37:22 Koha e bukur vjen nga veriu, por rreth Perėndisė kemi njė madhėshti tė hatashme.

JOB 37:23 Tė Plotfuqishmin ne nuk mund ta arrijmė. Ai ėshtė i madhėrishėm pėr nga fuqia, nga ndershmėria dhe nga drejtėsia; ai nuk shtyp asnjeri.

JOB 37:24 Prandaj njerėzit e kanė frikė; por ai nuk e pėrfill atė qė e quan veten tė ditur".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase