Main Index: Albanian Bible

 

Job 30

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 30:1 "Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime.

JOB 30:2 Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar.

JOB 30:3 Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė,

JOB 30:4 duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre.

JOB 30:5 Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės.

JOB 30:6 Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve;

JOB 30:7 ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat;

JOB 30:8 njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre.

JOB 30:9 Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre.

JOB 30:10 Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė.

JOB 30:11 Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje.

JOB 30:12 Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė.

JOB 30:13 Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon.

JOB 30:14 Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi.

JOB 30:15 Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re.

JOB 30:16 Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar.

JOB 30:17 Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim.

JOB 30:18 Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim.

JOB 30:19 Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri,

JOB 30:20 Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar.

JOB 30:21 Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate.

JOB 30:22 Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi.

JOB 30:23 E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt.

JOB 30:24 me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė.

JOB 30:25 A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin?

JOB 30:26 Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira.

JOB 30:27 Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh.

JOB 30:28 Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė.

JOB 30:29 Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin.

JOB 30:30 Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia.

JOB 30:31 Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase