Main Index: Albanian Bible

 

Job 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 21:1 Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

JOB 21:2 "Dėgjoni me kujdes atė qė kam pėr tė thėnė, dhe kjo tė jetė kėnaqėsia qė mė jepni.

JOB 21:3 Kini durim me mua dhe mė lini tė flas dhe, kur tė kem folur, edhe talluni me mua.

JOB 21:4 A ankohem vallė pėr njė njeri? Dhe pse fryma ime nuk duhet tė trishtohet?

JOB 21:5 Shikomėni dhe habituni, dhe vini dorėn mbi gojė.

JOB 21:6 Kur e mendoj, mė zė frika dhe mishi im fillon tė dridhet.

JOB 21:7 Pse, pra, jetojnė tė pabesėt dhe pse plaken dhe shtojnė pasuritė e tyre?

JOB 21:8 Pasardhėsit e tyre fuqizohen bashkė me ta nėn vėshtrimet e tyre dhe fėmijėt e tyre lulėzojnė nė sytė e tyre.

JOB 21:9 Shtėpitė e tyre janė nė siguri, pa tmerre, dhe fshikulli i Perėndisė nuk rėndon mbi ta.

JOB 21:10 Demi i tyre mbars dhe nuk gabon, lopa e tyre pjell pa dėshtuar.

JOB 21:11 Dėrgojnė jashtė si njė kope tė vegjlit e tyre dhe bijtė e tyre hedhin valle.

JOB 21:12 Kėndojnė nė tingujt e timpanit dhe tė qestes dhe kėnaqen me zėrin e flautit.

JOB 21:13 I kalojnė nė mirėqėnie ditėt e tyre, pastaj njė ēast zbresin nė Sheol.

JOB 21:14 Megjithatė i thonin Perėndisė: "Largohu nga ne, sepse nuk dėshirojmė aspak tė njohim rrugėt e tua.

JOB 21:15 Kush ėshtė i Plotfuqishmi tė cilit duhet t`i shėrbejmė? Ē`pėrfitojmė veē kėsaj kur e lusim?".

JOB 21:16 Ja, begatia e tyre a nuk ėshtė vallė nė duart e tyre? Kėshilla e tė pabesėve ėshtė mjaft larg meje.

JOB 21:17 Sa herė shuhet llamba e tė kėqijve ose shkatėrrimi bie mbi ta, vuajtjet qė Perėndia cakton nė zemėrimin e tij?

JOB 21:18 A janė ata si kashta pėrpara erės ose si byku qė e merr me vete stuhia?

JOB 21:19 Ju thoni se Perėndia ruan dėnimin e paudhėsisė sė dikujt pėr bijtė e tij. Ta shpaguajė Perėndia, qė ai tė mund ta kuptojė.

JOB 21:20 Tė shohė me sytė e tij shkatėrrimin e vet dhe tė pijė nga zemėrimi i tė Plotfuqishmit!

JOB 21:21 Ēfarė i hyn nė punė nė fakt shtėpia e tij mbas vdekjes, kur numri i muajve tė tij ėshtė mbushur?

JOB 21:22 A mundet ndokush t`i mėsojė Perėndisė njohuri, atij qė gjykon ata qė ndodhen atje lart?

JOB 21:23 Dikush vdes kur ka plot fuqi, i qetė dhe i sigurt;

JOB 21:24 ka kovat plot me qumėsht dhe palca e kockave tė tij ėshtė e freskėt.

JOB 21:25 Njė tjetėr pėrkundrazi vdes me shpirt tė hidhėruar, pa pasė shijuar kurrė tė mirėn.

JOB 21:26 Qė tė dy dergjen bashkė nė pluhur dhe krimbat i mbulojnė.

JOB 21:27 Ja, unė i njoh mendimet tuaja dhe planet me tė cilat doni tė ushtroni dhunėn kundėr meje.

JOB 21:28 Nė fakt ju thoni: "Ku ėshtė shtėpia e princit, dhe ku ėshtė ēadra, banesa e njerėzve tė kėqij?".

JOB 21:29 Nuk i keni pyetur ata qė udhėtojnė dhe nuk i njihni shenjat e tyre?

JOB 21:30 Njerėzit e kėqij nė fakt shpėtojnė ditėn e shkatėrrimit dhe ēohen nė shpėtim ditėn e zemėrimit.

JOB 21:31 Kush e qorton pėr sjelljen e tij dhe kush i jep shpagim pėr atė qė ka bėrė?

JOB 21:32 Atė e ēojnė nė varr dhe i bėjnė roje varrit tė tij.

JOB 21:33 Plisat e luginės do tė jenė tė ėmbėl pėr tė; tėrė njerėzia do ta ndjekė, ndėrsa njė mori pa fund i shkon para.

JOB 21:34 Si mund tė mė ngushėlloni pra, me fjalė tė kota, kur nga fjalėt tuaja nuk mbetet veēse gėnjeshtra?".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase