Main Index: Albanian Bible

 

Job 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42]

JOB 11:1 Atėherė Zofari nga Naamathi u pėrgjigj dhe tha:

JOB 11:2 "Njė mori e tillė fjalėsh a do tė mbetet pa pėrgjigje? A duhet tė ketė tė drejtė njė njeri fjalėshumė?

JOB 11:3 Llafet e tua a do t`ua mbyllin gojėn njerėzve? Ti do tė tallesh dhe asnjė mos tė tė bėjė me turp?

JOB 11:4 Ti ke thėnė: "Doktrina ime ėshtė e pastėr dhe jam i pakritikueshėm para teje".

JOB 11:5 Por po tė donte Perėndia tė fliste dhe tė hapte gojėn e tij kundėr teje,

JOB 11:6 pėr tė treguar tė fshehtat e diturisė, sepse dituria e vėrtetė ėshtė e shumėtrajtshme, atėherė do tė mėsoje se Perėndia harron njė pjesė tė fajit tėnd.

JOB 11:7 A mundesh ti tė hulumtosh thellėsitė e Perėndisė? A mund tė depėrtosh nė pėrsosmėrinė e tė Plotfuqishmit?

JOB 11:8 Janė mė tė larta se qielli; ēfarė mund tė bėsh? janė mė tė thella se Sheoli: ēfarė mund tė dish?

JOB 11:9 Madhėsia e tyre ėshtė mė e gjatė se toka dhe mė e gjerė se deti.

JOB 11:10 Nė rast se Perėndia kalon, burgos dhe nxjerr nė gjyq, kush mund t`ia pengojė kėtė veprim?

JOB 11:11 Sepse ai i njeh njerėzit e rremė; e sheh padrejtėsinė dhe e kqyr.

JOB 11:12 Njeriu i pamend do tė bėhet i urtė, kur kėrriēi i gomares sė egėr tė bėhet njeri.

JOB 11:13 Nė rast se e pėrgatit zemrėn tėnde dhe shtrin ndaj saj duart e tua,

JOB 11:14 nė rast se largon padrejtėsinė qė ėshtė nė duart e tua dhe nuk lejon qė ēoroditja tė zėrė vend nė ēadrat e tua,

JOB 11:15 atėherė do tė mund tė lartosh ballin tėnd pa njollė, do tė jesh i patundur dhe nuk do tė kesh frikė,

JOB 11:16 sepse do tė harrosh hallet e tua, do t`i kujtosh si uji qė ka rrjedhur;

JOB 11:17 jeta jote do tė jetė mė e ndritur se mesdita, edhe errėsira pėr ty do tė ishte si mėngjesi.

JOB 11:18 Do tė jesh i sigurt sepse ka shpresė; do tė shikosh rreth e qark dhe do tė pushosh nė siguri.

JOB 11:19 Do tė biesh tė flesh dhe nuk do tė ketė njeri qė tė tė trembė dhe shumė persona do tė kėrkojnė favorin tėnd.

JOB 11:20 Por sytė e tė pabesėve do tė treten; ēdo shpėtim do t`u pritet, dhe shpresa e tyre do tė jetė grahma e fundit".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase