Main Index: Albanian Bible

 

Acts 27

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 27:1 Kur u vendos qė ne tė lundrojmė pėr nė Itali, Pali dhe disa tė burgosur tė tjerė iu dorėzuan njė centurioni me emėr Jul, i kohortės Augusta.

ACTS 27:2 Hipėm nė njė anije tė Adramitit, qė duhej tė kalonte nga portet e brigjeve tė Azisė, dhe lundronim duke pasur me vete Aristarkun, njė maqedonas nga Thesaloniki.

ACTS 27:3 Tė nesėrmen arritėm nė Sidon; dhe Juli, duke u treguar njerėzor me Palin, i dha leje tė shkojė te miqtė e vet dhe qė tė kujdesen pėr tė.

ACTS 27:4 Pastaj, si u nisėm prej andej, lundruam tė mbrojtur nga Qipro, sepse erėrat ishin tė kundėrta.

ACTS 27:5 Si e kaptuam detin e Kilikisė dhe tė Panfilisė, arritėm nė Mirė tė Likisė.

ACTS 27:6 Centurioni gjeti atje njė anije tė Aleksandrisė, qė do tė shkonte pėr nė Itali, dhe na futi nė tė.

ACTS 27:7 Duke lundruar ngadalė pėr shumė ditė, arritėm me vėshtirėsi deri pėrballė Knidit, sepse nuk na linte era; pastaj filluam tė lundrojmė tė mbrojtur nga Kreta nga ana e Salmonit.

ACTS 27:8 Dhe duke lundruar me shumė vėshtirėsi pėrbri brigjeve tė saj, arritėm nė njė vend qė quhet Limanet e Bukur, pranė tė cilit ishte qyteti Lasea.

ACTS 27:9 Dhe, duke qenė se kishte kaluar mjaft kohė dhe lundrimi ishte bėrė i rrezikshėm, sepse edhe agjėrimi tashmė kishte kaluar, Pali i kėshilloi ata tė anijes,

ACTS 27:10 duke thėnė: ``O burra, unė po shoh se lundrimi do tė bėhet me rrezik dhe me dėm tė madh jo vetėm pėr ngarkesėn dhe pėr anijen, por edhe pėr ne vetė.

ACTS 27:11 Por centurioni kishte mė shumė besim te timonieri dhe te kapiteni i anijes sesa nė ato qė thoshte Pali.

ACTS 27:12 Dhe duke qenė se ai liman nuk ishte i pėrshtatshėm pėr tė dimėruar, shumica qe e mendimit tė lundronim prej andej pėr t`u pėrpjekur tė arrijnim nė njėfarė mėnyre nė Fenike, njė liman i Kretės, qė

ACTS 27:13 Dhe kur filloi tė fryjė lehtė juga, duke menduar se mund tė realizohej qėllimi i tyre, i ngritėn spirancat dhe filluan tė lundrojnė afėr brigjeve tė Kretės.

ACTS 27:14 Por, pak mė vonė, shpėrtheu mbi ishull njė erė e vrullshme, qė e quajnė euroklidon.

ACTS 27:15 Duke qenė se anija po ikte pa qenė nė gjendje t`i qėndronte erės, e lamė nė mėshirė tė fatit dhe kėshtu filluam tė shkojmė sa andej-kėtej.

ACTS 27:16 Si kaluam me tė shpejtė pranė njė ishulli tė vogėl, qė quhet Klauda, arritėm me vėshtirėsi ta vėmė nėn kontroll sandallin.

ACTS 27:17 Dhe, mbasi e ngritėn nė bordin, detarėt pėrdorėn tė gjitha mėnyrat pėr ta ngjeshur nga poshtė anijen dhe, nga frika se mos ngecnin nė cekėtinat ranore tė Sirtės, i ulėn velat dhe kėshtu shkonin andej-kėtej.

ACTS 27:18 Por mbasi furtuna na vuri pėrpara me forcė, tė nesėrmen filluan ta hedhim nė det ngarkesėn.

ACTS 27:19 Ditėn e tretė, hodhėn me duart e tyre, pajisjet e anijes nė det.

ACTS 27:20 Dhe, duke qenė se prej shumė ditėsh nuk dukeshin as dielli as yjet, dhe furtuna po tėrbohej, humbi tashmė ēdo shpresė shpėtimi.

ACTS 27:21 Edhe, mbasi kishin mbetur shumė kohė pa ushqim, Pali u ēua nė mes tė tyre dhe tha: ``O burra, po tė mė kishit dėgjuar dhe tė mos ishit nisur nga Kreta, do t`i ishim shmangur kėtij rreziku dhe kėsaj humbjeje.

ACTS 27:22 Dhe tani ju kėshilloj tė mos e humbni torruan sepse asnjė shpirt nga ne nuk do tė humbasė, pėrveē anijes.

ACTS 27:23 Sepse kėtė natė m`u shfaq njė engjėll i Perėndisė, tė cilit unė i pėrkas dhe tė cilit unė i shėrbej,

ACTS 27:24 duke thėnė: "Pal, mos druaj, ti duhet tė dalėsh para Cezarit; dhe ja, Perėndia ty t`i ka dhėnė tė gjithė ata qė lundrojnė me ty".

ACTS 27:25 Prandaj, o burra, kini zemėr tė gėzuar, sepse unė besoj nė Perėndinė se do tė ndodhė pikėrisht ashtu siē m`u tha.

ACTS 27:26 Edhe duhet tė ngecim nė njė ishull``.

ACTS 27:27 Kur erdhi nata e katėrmbėdhjetė qė po kalonim andej e kėndej nė detin Adriatik, aty nga mesnata detarėt patėn pėrshtypjen se po i afroheshin njė toke.

ACTS 27:28 Dhe, si hodhėn matėsin e thellėsisė, gjetėn njėzet pashė thellėsi; pastaj, pak mė tutje e hodhėn pėrsėri matėsin e thellėsisė dhe gjetėn pesėmbėdhjetė pashė.

ACTS 27:29 Atėherė, nga frika se mos pėrplaseshin kundėr shkėmbinjve, hodhėn nga kiēi katėr spiranca, duke pritur me ankth qė tė bėhej ditė.

ACTS 27:30 Por, duke qenė se detarėt kėrkonin tė iknin prej anijes dhe po e ulnin sandallen nė det gjoja pėr tė hedhur spirancat nga bashi,

ACTS 27:31 Pali u tha centurionit dhe ushtarėve: ``Po nuk qėndruan kėta nė anije, ju nuk do tė mund tė shpėtoni``.

ACTS 27:32 Atėherė ushtarėt i prenė litarėt e sandallit dhe e lanė tė bjerė jashtė.

ACTS 27:33 Dhe nė pritje qė tė bėhej ditė, Pali i nxiti tė gjithė tė hanin diēka, duke thėnė: ``Sot ėshtė e katėrmbėdhjeta ditė qė, duke pritur, jeni tė uritur, pa ngrėnė asgjė.

ACTS 27:34 Prandaj ju kėshilloj tė hani diēka, sepse kjo ėshtė pėr shpėtimin tuaj; sepse as edhe njė fije floku nga kokat tona nuk do tė bjerė``.

ACTS 27:35 Si tha kėto, mori bukė, iu falėnderua Perėndisė pėrpara tė gjithėve, pastaj e theu dhe filloi tė hajė.

ACTS 27:36 Atėherė tė gjithė, si morėn zemėr, morėn edhe ata nga ushqimi.

ACTS 27:37 Dhe nė anijen ne ishim gjithsej dyqind e shtatėdhjetė e gjashtė veta.

ACTS 27:38 Dhe mbasi hėngrėn sa u ngopėn, e lehtėsuan anijen duke hedhur grurin nė det.

ACTS 27:39 Dhe kur u gdhi, nuk e njihnin dot vendin, por vunė re njė gji me njė breg dhe vendosėn ta shtyjnė anijen aty, po tė mundnin.

ACTS 27:40 I zgjidhėn spirancat dhe i lanė tė fundosen nė det, duke zgjidhur nė tė njėjtėn kohė tė lidhurat e timonit; pastaj, si e ngritėn velėn kryesore nga era, u drejtuan pėr te bregu.

ACTS 27:41 Por, mbasi ranė nė njė cekėtinė qė kishte deti nga tė dy anėt, anija ngeci dhe mbeti me bashin tė zėnė e tė palėvizshėm, ndėrsa kiēi po shkallmohej nga furia e valėve.

ACTS 27:42 Ushtarėt ishin tė mendimit t`i vritnin robėrit, qė asnjė tė mos ikte me not.

ACTS 27:43 Por centurioni, duke dashur tė shpėtojė Palin, ua largoi mendimin pėr kėtė propozim dhe u dha urdhėr atyre qė dinin tė notonin tė hidheshin tė parėt nė det dhe tė dilnin nė tokė;

ACTS 27:44 pastaj tė tjerėt, kush mbi dėrrasa, kush mbi pjesė tė anijes; dhe kėshtu ndodhi qė tė gjithė mundėn tė shpėtojnė nė tokė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase