Main Index: Albanian Bible

 

Acts 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 11:1 Ndėrkaq apostujt dhe vėllezėrit qė ishin nė Jude morėn vesh se edhe johebrenjtė kishin pranuar fjalėn e Perėndisė.

ACTS 11:2 Dhe, kur Pjetri u ngjit nė Jeruzalem, ata qė ishin rrethprerė haheshin me tė,

ACTS 11:3 duke thėnė: ``Ti hyre nė shtėpi tė njerėzve tė parrethprerė dhe hėngre me ta!``.

ACTS 11:4 Por Pjetri, duke nisur nga fillimi, u shpjegoi atyre me radhė ngjarjet duke thėnė:

ACTS 11:5 ``Unė po lutesha nė qytetin e Jopes, kur u rrėmbeva nė ekstazė dhe pashė njė vegim: njė send, qė i ngjante njė ēarēafi tė madh tė kapur nė tė katėr cepat, po zbriste si tė ulej poshtė prej qiellit dhe arriti deri tek unė.

ACTS 11:6 Duke shikuar me vėmendje brenda, dallova dhe pashė katėrkėmbėsha, bisha, zvarranikė tė tokės dhe shpendė tė qiellit.

ACTS 11:7 Dhe dėgjova njė zė qė mė thoshte: "Pjetėr, ēohu, ther dhe ha!".

ACTS 11:8 Por unė thashė: "Kurrsesi, o Zot, sepse nuk mė ka hyrė kurrė nė gojė asgjė e papastėr ose e ndotur".

ACTS 11:9 Por zėri m`u pėrgjigj pėr tė dytėn herė nga qielli: "Gjėrat qė Perėndia i ka pastruar, ti mos i bėj tė papastra!".

ACTS 11:10 Dhe kjo ndodhi tri herė; pastaj gjithēka u tėrhoq pėrsėri nė qiell.

ACTS 11:11 Nė po atė moment tre njerėz, qė i pata dėrguar nė Cezare, u paraqitėn nė shtėpinė ku ndodhesha unė.

ACTS 11:12 Dhe Fryma mė tha tė shkoj me ta, pa pasė kurrfarė ngurrimi. Me mua erdhėn edhe kėta gjashtė vėllezėr, dhe kėshtu hymė nė shtėpinė e atij njeriu.

ACTS 11:13 Ai na tregoi se si kishte parė njė engjėll qė u paraqit nė shtėpinė e tij dhe i tha: "Dėrgo njerėz nė Jope dhe thirre Simonin, tė mbiquajtur Pjetėr.

ACTS 11:14 Ai do tė tė thotė fjalėt, me anė tė tė cilave do tė shpėtohesh ti dhe gjithė shtėpia jote".

ACTS 11:15 Sapo kisha filluar tė flas, kur Fryma e Shenjtė zbriti mbi ta, sikurse kishte zbritur nė fillim mbi ne.

ACTS 11:16 Atėherė m`u kujtua fjala e Zotit qė thoshte: "Gjoni pagėzoi me ujė, por ju do tė pagėzoheni me Frymėn e Shenjtė".

ACTS 11:17 Nė qoftė se Perėndia, pra, u dha atyre tė njėjtėn dhuratė qė kemi marrė ne, qė besuam nė Zotin Jezu Krisht, kush isha unė qė tė mund t`i kundėrvihesha Perėndisė?``.

ACTS 11:18 Si i dėgjuan kėto fjalė, ata u qetėsuan dhe pėrlėvdonin Perėndinė, duke thėnė: ``Perėndia, pra, edhe johebrenjve u dha pendesėn pėr t`u dhėnė jetėn!``.

ACTS 11:19 Ndėrkaq ata qė ishin shpėrndarė pėr shkak tė pėrndjekjes qė nisi me Stefanin, arritėn deri nė Feniki, nė Qipro dhe nė Antioki, duke mos ia shpallur fjalėn asnjė tjetri, pėrveē Judenjve.

ACTS 11:20 Por disa prej tyre me origjinė nga Qipro dhe nga Kirenea, kur arritėn nė Antioki, filluan t`u flasin Grekėve, duke shpallur Zotin Jezus.

ACTS 11:21 Dhe dora e Zotit ishte me ta; dhe njė numėr i madh besoi dhe u kthye te Zoti.

ACTS 11:22 Lajmi i kėsaj arriti nė vesh tė kishės qė ishte nė Jeruzalem; dhe ata dėrguan Barnabėn, qė tė shkonte deri nė Antioki.

ACTS 11:23 Kur ai arriti, shikoi hirin e Perėndisė, u gėzua dhe i nxiti tė gjithė t`i qėndrojnė besnikė Zotit, me dėshirėn e zemrės,

ACTS 11:24 sepse ai ishte njeri i mirė, plot me Frymė tė Shenjtė dhe besim. Dhe njė numėr i madh personash iu shtua Zotit.

ACTS 11:25 Pastaj Barnaba u nis pėr nė Tars pėr tė kėrkuar Saulin dhe, si e gjeti, e ēoi nė Antioki.

ACTS 11:26 Dhe plot njė vit ata u bashkuan me atė kishė dhe mėsuan njė numėr tė madh njerėzish; dhe, pėr tė parėn herė nė Antioki, dishepujt u quajtėn tė Krishterė.

ACTS 11:27 Nė ato ditė disa profetė zbritėn nga Jeruzalemi nė Antioki.

ACTS 11:28 Dhe njė nga ata, me emėr Agab, u ngrit dhe nėpėrmjet Frymės parathoshte se do tė ndodhte nė mbarė botėn njė zi e madhe buke; dhe kjo ndodhi mė vonė nė kohėn nėn Klaud Cezarit.

ACTS 11:29 Atėherė dishepujt, secili sipas mundėsive tė tij, vendosėn t`u ēojnė njė ndihmė vėllezėrve qė banonin nė Jude.

ACTS 11:30 Dhe kėtė ata e bėnė, duke ua dėrguar pleqve me anė tė Barnabės dhe tė Saulit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase