Main Index: Albanian Bible

 

Acts 24

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 24:1 Por pas pesė ditėsh erdhi kryeprifti Anania bashkė me pleqtė dhe me njė gojtar, njė farė Tertuli; ata dolėn pėrpara qeveritarit pėr tė akuzuar Palin.

ACTS 24:2 Kur u thirr Pali, Tertuli filloi ta akuzojė duke thėnė:

ACTS 24:3 ``Fort i shkėlqyeri Feliks, ne e pranojmė nė gjithēka e pėr gjithēka dhe me mirėnjohje tė thellė se paqja tė cilėn gėzojmė dhe reformat dobiprurėse qė janė zbatuar pėr kėtė komb janė vepėr e masave tė tua largpamėse.

ACTS 24:4 Por, pėr tė mos tė shqetėsuar mė gjatė, tė lutem me mirėsinė tėnde, tė na dėgjosh shkurtimisht.

ACTS 24:5 Ne kemi gjetur se ky njeri ėshtė njė murtajė dhe shkakton trazira midis gjithė Judenjve qė janė nė botė dhe ėshtė kryetari i sektit tė Nazarenasve.

ACTS 24:6 Ai, madje, u pėrpoq tė pėrdhosė tempullin; dhe ne e zumė dhe deshėm ta gjykonim sipas ligjit tonė.

ACTS 24:7 Por erdhi tribuni Lisia dhe e mori me forcė nga duart tona,

ACTS 24:8 duke i urdhėruar paditėsit e tij tė vijnė tek ti; duke e hetuar atė, do tė mundėsh ti vetė tė marrėsh vesh prej tij tė vėrtetėn e tė gjitha gjėrave, pėr tė cilat ne e akuzojmė``.

ACTS 24:9 Edhe Judenjtė u bashkuan, duke pohuar se kėshtu qėndronin gjėrat.

ACTS 24:10 Atėherė Pali, mbasi qeveritari i bėri shenjė tė flasė, u pėrgjigj: ``Duke ditur se prej shumė vjetėsh ti je gjykatėsi i kėtij kombi, flas edhe mė me guxim nė mbrojtje tė vetes.

ACTS 24:11 Jo mė shumė se dymbėdhjetė ditė mė parė, siē mund ta verifikosh, unė u ngjita nė Jeruzalem pėr tė adhuruar.

ACTS 24:12 Dhe kėta nuk mė gjetėn nė tempull duke u grindur me ndonjė, ose duke nxitur turmėn as nė sinagogat as edhe nėpėr qytet;

ACTS 24:13 dhe as mund tė provojnė gjėrat pėr tė cilat tani mė akuzojnė.

ACTS 24:14 Por unė po tė rrėfej kėtė: sipas Udhės qė ata e quajnė sekt, unė i shėrbej kėshtu Perėndisė sė etėrve, duke u besuar tė gjitha gjėrave qė janė shkruar nė ligjin dhe nė profetėt,

ACTS 24:15 duke pasur shpresė nė Perėndinė, tė cilėn edhe kėta e kanė, se do tė ketė njė ringjallje tė tė vdekurve, qoftė tė tė drejtėve, qoftė tė tė padrejtėve.

ACTS 24:16 Prandaj unė pėrpiqem tė kem vazhdimisht njė ndėrgjegje tė paqortueshme pėrpara Perėndisė dhe pėrpara njerėzve.

ACTS 24:17 Tani, pas shumė vjetėsh, unė erdha tė sjell lėmosha dhe oferta kombit tim.

ACTS 24:18 Por, tek po bėja kėtė, ata mė gjetėn tė pastruar nė tempull, pa asnjė tubim ose trazirė.

ACTS 24:19 Por ishin disa Judenj tė Azisė, qė duhej tė dilnin para teje pėr tė mė akuzuar, se kishin diēka kundėr meje.

ACTS 24:20 Ose vetė kėta le tė thonė nėse kanė gjetur ndonjė padrejtėsi tek unė, kur rrija pėrpara sinedrit,

ACTS 24:21 veē mos qoftė vetėm pėr atė fjalė qė unė thirra duke qėndruar nė kėmbė para tyre: "Pėr shkak tė ringjalljes sė tė vdekurve sot unė gjykohem prej jush!"``.

ACTS 24:22 Kur i dėgjoi kėto gjėra, Feliksi, qė ishte i mirinformuar pėr Udhėn, e shtyu gjyqin, duke thėnė: ``Kur tė vijė tribuni Lisia, do tė marr nė shqyrtim ēėshtjen tuaj``.

ACTS 24:23 Dhe i dha urdhėr centurionit qė Palin ta ruanin, por tė kishte njėfarė lirie, pa penguar asnjė nga tė vetėt t`i kryejnin shėrbime ose tė vijnin ta takojnin.

ACTS 24:24 Pas disa ditėsh Feliksi, qė kishte ardhur me gruan e vet Druzila, qė ishte jude, dėrgoi ta thėrresin Palin dhe e dėgjoi lidhur me besimin nė Jezu Krishtin.

ACTS 24:25 Dhe, duke qenė se Pali fliste pėr drejtėsi, pėr vetėkontroll dhe pėr gjyqin e ardhshėm, Feliksi, shumė i trembur, u pėrgjigj: ``Pėr tani shko, dhe kur tė kem rast, do tė dėrgoj tė tė thėrrasin``.

ACTS 24:26 Njėkohėsisht ai shpresonte se Pali do t`i jepte para qė ta lironte; dhe prandaj e thėrriste shpesh dhe bisedonte me tė.

ACTS 24:27 Por pas dy vjetėsh, Feliksit ia zuri vendin Porc Festi; dhe Feliksi, duke dashur t`ua bėjė qejfin Judenjve, e la Palin nė burg.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase