Main Index: Albanian Bible

 

Acts 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 2:1 Kur erdhi dita e Rrėshajėve, ata ishin tė gjithė bashkė, nė njė mendje tė vetme, nė tė njėjtin vend.

ACTS 2:2 Dhe befas nga qielli erdhi njė ushtimė, si ajo e njė ere qė fryn furishėm, dhe e mbushi gjithė shtėpinė ku ata po rrinin.

ACTS 2:3 Dhe atyre u dukėn gjuhė, si prej zjarri, tė cilat ndaheshin dhe zinin vend mbi secilin prej tyre.

ACTS 2:4 Kėshtu tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė tjera, ashtu si Fryma e Shenjtė ua jepte tė shpreheshin.

ACTS 2:5 Por nė Jeruzalem banonin disa Judenj, njerėz tė perėndishėm, nga tė gjitha kombet nėn qiell.

ACTS 2:6 Kur u dėgjua ajo ushtimė, turma u mblodh dhe u hutua, sepse secili nga ata i dėgjonte tė flisnin nė gjuhėn e vet.

ACTS 2:7 Dhe tė gjithė habiteshin dhe mrekulloheshin dhe i thoshnin njėri-tjetrit: ``Ja, a nuk janė tė gjithė Galileas kėta qė flasin?

ACTS 2:8 Si vallė secili nga ne i dėgjon tė flasin nė gjuhėn e vet amtare?

ACTS 2:9 Ne Partėt, Medėt, Elamitėt dhe banorėt e Mesopotamisė, tė Judesė dhe tė Kapadokisė, tė Pontit dhe tė Azisė,

ACTS 2:10 tė Frigjisė e tė Pamfilisė, tė Egjiptit dhe tė pjesėve tė Libisė pėrballė Kirenės, dhe ne tė ardhur nga Roma, Judenj dhe prozelitė,

ACTS 2:11 Kretas dhe Arabė, i dėgjojmė tė flasin pėr gjėrat e mėdha tė Perėndisė nė gjuhėt tona!``.

ACTS 2:12 Dhe tė gjithė habiteshin dhe ishin hutuar dhe i thonin njėri-tjetrit: ``Ē`do tė thotė kjo?``.

ACTS 2:13 Kurse tė tjerė i pėrqeshnin dhe thonin: ``Janė plot me verė tė ėmbėl!``.

ACTS 2:14 Por Pjetri u ēua nė kėmbė bashkė me tė njėmbėdhjetėt dhe u foli atyre me zė tė lartė: ``Judenj dhe ju tė gjithė qė banoni nė Jeruzalem, merrni njoftim pėr kėtė dhe dėgjoni me vėmendje fjalėt e mia.

ACTS 2:15 Kėta nuk janė tė dehur, siē po mendoni ju, sepse ėshtė vetėm ora e tretė e ditės.

ACTS 2:16 Por kjo ėshtė ajo qė ishte thėnė nėpėrmjet profetit Joel:

ACTS 2:17 "Dhe nė ditėt e fundit do tė ndodhė, thotė Perėndia, qė unė do tė pėrhap nga Fryma ime mbi ēdo mish; dhe bijtė tuaj e bijat tuaja do tė profetizojnė, tė rinjtė tuaj do tė shohin vegime dhe tė moshuarit tuaj do tė shohin ėndrra.

ACTS 2:18 Nė ato ditė do tė pėrhap nga Fryma im mbi shėrbėtorėt e mi dhe mbi shėrbėtoret e mia, dhe do tė profetizojnė.

ACTS 2:19 Dhe do tė bėj mrekulli lart nė qiell dhe shenja poshtė mbi tokė: gjak, zjarr e avull tymi.

ACTS 2:20 Dielli do tė kthehet nė errėsirė dhe hėna nė gjak, para se tė vijė dita e madhe dhe e lavdishme e Zotit.

ACTS 2:21 Dhe do tė ndodhė qė kush ta ketė thirrur emrin e Zotit, do tė shpėtohet".

ACTS 2:22 Burra tė Izraelit, dėgjoni kėto fjalė: Jezusi Nazareas, njeriu i dėftuar nga Perėndia ndėr ju me vepra tė fuqishme, me mrekulli dhe shenja qė Perėndia bėri ndėr ju me anė tė ti tij, siē edhe vet e dini,

ACTS 2:23 ai, pra, sipas kėshillit tė caktuar dhe tė paranjohur tė Perėndisė, ju dorėzua juve dhe ju e zutė dhe, me duart e tė padrejtėve, e gozhduat nė kryq dhe e vratė.

ACTS 2:24 Por Perėndia e ka ringjallur, pasi e zgjidhi nga ankthet e vdekjes, sepse nuk ishte e mundur qė vdekja ta mbante atė.

ACTS 2:25 Nė fakt Davidi thotė pėr tė: "E pata vazhdimisht Zotin para meje, sepse ai ėshtė nė tė djathtėn time, qė unė tė mos hiqem.

ACTS 2:26 Pėr kėtė u gėzua zemra ime dhe ngazėlloi gjuha ime, dhe edhe mishi im do tė qėndrojė nė shpresė.

ACTS 2:27 Sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Hades dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbjen.

ACTS 2:28 Ti mė ke bėrė tė njoh udhėt e jetės, ti do tė mė mbushėsh me gėzim nė praninė tėnde".

ACTS 2:29 Vėllezėr, mund tė thuhet haptas pėr Davidin patriark qė ai vdiq dhe u varros; dhe varri i tij ėshtė ndėr ne deri ditėn e sotme.

ACTS 2:30 Ai, pra, duke qenė profet, e dinte se Perėndia i kishte premtuar me betim se nga fryti i belit tė tij, sipas mishit, do tė ngjallet Krishti pėr t`u ulur mbi fronin e tij;

ACTS 2:31 dhe, duke parashikuar kėtė, foli pėr ringjalljen e Krishtit, duke thėnė se shpirti i tij nuk do tė lihej nė Hades dhe se mishi i tij nuk do tė shihte kalbjen.

ACTS 2:32 Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!

ACTS 2:33 Ai, pra, duke qenė i ngritur nė tė djathtė tė Perėndisė dhe duke marrė nga Ati premtimin e Frymės sė Shenjtė, ka pėrhapur atė qė ju tani shihni dhe dėgjoni.

ACTS 2:34 Sepse Davidi nuk ėshtė ngritur nė qiell, madje ai vetė thotė: "Zoti i ka thėnė Zotit tim: Ulu nė tė djathtėn time,

ACTS 2:35 derisa unė t`i vė armiqtė e tu si stol tė kėmbėve tė tua!".

ACTS 2:36 Ta dijė, pra, me siguri, gjithė shtėpia e Izraelit se atė Jezus qė ju e keni kryqėzuar, Perėndia e ka bėrė Zot e Krisht``.

ACTS 2:37 Kur ata i dėgjuan kėto gjėra, u pikėlluan nė zemėr dhe pyetėn Pjetrin dhe apostujt: ``Vėllezėr, ē`duhet tė bėjmė?``.

ACTS 2:38 Atėherė Pjetri u tha atyre: ``Pendohuni dhe secili nga ju le tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit pėr faljen e mėkateve, dhe ju do tė merrni dhuratėn e Frymės sė Shenjtė.

ACTS 2:39 Sepse premtimi ėshtė pėr ju dhe pėr bijtė tuaj dhe pėr gjithė ata qė janė larg, pėr ata qė Zoti, Perėndia ynė, do t`i thėrrasė``.

ACTS 2:40 Dhe me shumė fjalė tė tjera u pėrbetohej dhe i nxiste, duke thėnė: ``Shpėtoni veten nga ky brez i ēoroditur!``.

ACTS 2:41 Dhe ata qė e pranuan fjalėn e tij me gėzim, u pagėzuan; atė ditė u shtuan rreth tre mijė veta.

ACTS 2:42 Ata ishin ngulmues nė zbatimin e mėsimit tė apostujve, nė bashkėsi, nė thyerjen e bukės dhe nė lutje.

ACTS 2:43 Dhe tė gjithėve u kishte hyrė druajtja; dhe shumė shenja e mrekulli bėheshin nga dora e apostujve.

ACTS 2:44 Por gjithė ata qė besonin rrinin bashkė dhe ēdo gjė e kishin tė pėrbashkėt.

ACTS 2:45 Dhe i shisnin pronat e pasuritė dhe ua ndanin tė gjithėve, sipas nevojės sė ēdonjėrit.

ACTS 2:46 Dhe ngulmonin me njė mendje tė vetme ēdo ditė nė tempull dhe, duke e thyer bukėn nga shtėpia nė shtėpi, merrnin ushqimin me gėzim dhe me thjeshtėsi zemre,

ACTS 2:47 duke lavdėruar Perėndinė dhe duke gėzuar simpatinė e gjithė popullit. Dhe Zoti i shtonte kishės ēdo ditė ata qė ishin shpėtuar.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase