Main Index: Albanian Bible

 

Acts 26

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 26:1 Atėherė Agripa i tha Palit: ``Ke leje tė flasėsh pėr tė mbrojtur veten!``. Dhe Pali, si e shtriu dorėn, nisi tė bėjė mbrojtjen e tij:

ACTS 26:2 ``O mbret Agripa, e quaj veten tė lumtur qė kam mundėsi sot tė shfajėsohem para teje nga tė gjitha ato qė mė kanė akuzuar Judenjtė,

ACTS 26:3 veēanėrisht sepse ti i njeh tė gjitha zakonet dhe ēėshtjet qė janė midis Judenjve; prandaj tė lutem tė mė dėgjosh me durim.

ACTS 26:4 Se cila ka qenė mėnyra ime e tė jetuarit qė nga rinia, tė cilėn e kalova tėrėsisht nė Jeruzalem nė mes tė popullit tim, tė gjithė Judenjtė e dinė.

ACTS 26:5 Ata mė njohin qysh atėherė dhe mund tė dėshmojnė, po deshėn, se kam jetuar si farise, sipas sektit mė tė drejtė tė fesė sonė.

ACTS 26:6 Dhe tani ndodhem para qjyqit pėr shpresėn e premtimit qė u ka bėrė Perėndia etėrve tanė,

ACTS 26:7 premtim tė cilin dymbėdhjetė fiset tona, qė i shėrbejnė me zell ditė e natė Perėndisė, shpresojnė ta fitojnė; pėr kėtė shpresė, o mbret Agripa, unė jam akuzuar nga Judenjtė.

ACTS 26:8 Pėrse vallė mendoni se ėshtė e pabesueshme qė Perėndia t`i ringjallė tė vdekurit?

ACTS 26:9 Unė vetė mendova se ishte detyra ime tė bėj shumė gjėra kundėr emrit tė Jezusit Nazarenas.

ACTS 26:10 Dhe kėtė kam bėrė nė Jeruzalem; mbasi kam marrė pushtet nga krerėt e priftėrinjve, futa nė burg shumė shenjtorė dhe, kur i vrisnin, jepja miratimin tim.

ACTS 26:11 Dhe shpesh, duke shkuar nga njė sinagogė te tjetra, i kam detyruar tė blasfemojnė dhe, me zemėrim tė madh kundėr tyre, i kam pėrndjekur deri nė qytetet e huaja.

ACTS 26:12 Nė kohėn kur unė po merresha me kėtė punė dhe po shkoja nė Damask me autorizim dhe me fuqi tė plota nga krerėt e priftėrinjve,

ACTS 26:13 nė mesditė, o mbret, nė rrugė unė pashė njė dritė nga qielli qė shkėlqente mė shumė se dielli, e cila vetėtiu rreth meje dhe rreth atyre qė udhėtonin me mua.

ACTS 26:14 Mbasi tė gjithė ne ramė pėrtokė, dėgjova njė zė qė po mė fliste dhe mė tha nė gjuhėn hebraike: "Saul, Saul, pse mė pėrndjek? Éshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave".

ACTS 26:15 Unė thashė: "Kush je ti, Zot?". Ai tha: "Unė jam Jezusi, tė cilin ti e pėrndjek.

ACTS 26:16 Por ēohu dhe rri nė kėmbė, sepse prandaj tė jam shfaqur: qė tė tė vė shėrbyes dhe dėshmues pėr gjėrat qė ke parė dhe pėr ato pėr tė cilat unė do tė shfaqem,

ACTS 26:17 duke tė zgjedhur ty nga populli dhe nga johebrenjtė, tek tė cilėt po tė dėrgoj tani,

ACTS 26:18 qė t`u ēelėsh sytė atyre dhe t`i kthesh nga errėsira nė dritė dhe nga pushteti i Satanit te Perėndia, qė tė marrin me anė tė besimit nė mua faljen e mėkateve dhe njė trashėgim midis tė shenjtėruarve".

ACTS 26:19 Prandaj, o mbret Agripa, unė nuk kam qenė i pabindur ndaj vegimit qiellor.

ACTS 26:20 Por nė fillim atyre nė Damask, pastaj nė Jeruzalem, nė mbarė krahinėn e Judesė dhe johebrenjve, u kam shpallur tė pendohen dhe tė kthehen te Perėndia, duke bėrė vepra tė denja pendimi.

ACTS 26:21 Pėr kėto gjėra Judenjtė, mbasi mė kapėn nė tempull, u orvatėn tė mė vrasin.

ACTS 26:22 Por, pėr shkak tė ndihmės qė pata nga Perėndia deri nė kėtė ditė, vazhdova t`u dėshmoj tė vegjėlve dhe tė mėdhenjve, duke mos thėnė tjetėr pėrveē atyre qė profetėt dhe Moisiu thanė se duhet tė ndodhnin,

ACTS 26:23 domethėnė: qė Krishti duhej tė vuante dhe qė, duke qenė i pari i ringjallur prej sė vdekuris, duhej t`i shpallte dritėn popullit dhe johebrenjve``.

ACTS 26:24 Dhe, ndėrsa Pali i thoshte kėto gjėra nė mbrojtje tė tij, Festi tha me zė tė lartė: ``Pal, ti je tėrbuar; studimet e shumta tė bėnė tė shkallosh".

ACTS 26:25 Por ai tha: ``Unė nuk jam tėrbuar, shumė i shkėlqyeri Fest, por them fjalė tė sė vėrtetės dhe tė mendjes sė shėndoshė.

ACTS 26:26 Sepse mbreti, tė cilit unė po i flas lirisht, ėshtė i mirinformuar pėr kėto gjėra, sepse unė jam i bindur se asnjė nga kėto gjėra nuk ėshtė e panjohur pėr tė, sepse e gjithė kjo nuk ėshtė bėrė nė fshehtėsi.

ACTS 26:27 O mbret Agripa, a u beson profetėve? Unė e di se ti beson``.

ACTS 26:28 Atėherė Agripa i tha Palit: ``Pėr pak dhe po ma mbush mendjen tė bėhem i krishterė``.

ACTS 26:29 Pali i tha: ``Dhėntė Perėndia qė nė pak ose nė shumė kohė jo vetėm ti, por edhe tė gjithė ata qė sot po mė dėgjojnė, tė bėhen tė tillė, sikurse jam unė, pėrveē kėtyre zinxhirėve``.

ACTS 26:30 Mbasi tha kėto gjėra, mbreti u ngrit dhe me tė qeveritari, Berenike dhe ata qė ishin ulur me ta.

ACTS 26:31 Mbasi u hoqėn mėnjanė, folėn me njėri-tjetrin dhe thanė: ``Ky njeri nuk ka bėrė asgjė qė tė meritojė vdekjen ose burgun``.

ACTS 26:32 Atėherė Agripa i tha Festit: ``Ky njeri mund tė ishte liruar, po tė mos i ishte apeluar Cezarit``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase