Main Index: Albanian Bible

 

Acts 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 12:1 Dhe nė atė kohė mbreti Herod filloi tė pėrndjekė disa nga kisha.

ACTS 12:2 Dhe e vrau me shpatė Jakobin, vėllain e Gjonit.

ACTS 12:3 Dhe, duke parė se kjo u pėlqente Judenjve, urdhėroi tė arrestohet edhe Pjetri (ishin ditėt e tė Ndormėve).

ACTS 12:4 Mbasi e arrestoi, e futi nė burg dhe ua besoi ruajtjen e tij katėr skuadrave, me nga katėr ushtarė secila, duke menduar ta nxjerrė para popullit mbas Pashkės.

ACTS 12:5 Por, ndėrsa Pjetrin e ruanin nė burg, nga ana e kishės bėnin lutje tė vazhdueshme te Perėndia pėr tė.

ACTS 12:6 Dhe natėn, para se ta nxirrte Herodi pėrpara popullit, Pjetri po flinte nė mes dy ushtarėve, i lidhur me dy zinxhirė; dhe rojet para portės ruanin burgun.

ACTS 12:7 Dhe ja, njė engjėll i Zotit u duk dhe njė dritė e ndriēoi qelinė; dhe ai i ra Pjetrit nė ijė, e zgjoi duke thėnė: ``Ēohu shpejt!``. Dhe zinxhirėt i ranė nga duart.

ACTS 12:8 Pastaj engjėlli i tha: ``Ngjishu dhe lidhi sandalet!``. Dhe ai bėri kėshtu. Pastaj i tha: ``Mbėshtillu me mantelin dhe ndiqmė!``.

ACTS 12:9 Dhe Pjetri, mbasi doli, e ndiqte pa e kuptuar se ē`po i ndodhte me anė tė engjėllit ishte e vėrtetė; sepse ai pandehte se kishte njė vegim.

ACTS 12:10 Dhe, si kaluan vendrojėn e parė dhe tė dytė, arritėn te dera e hekurt qė tė ēonte nė qytet, dhe ajo u hap pėrpara tyre vetvetiu; dhe, mbasi dolėn, pėrshkuan njė rrugė dhe papritmas engjėlli e la atė.

ACTS 12:11 Kur Pjetri erdhi nė vete, tha: ``Tani me tė vėrtetė po e di se Zoti ka dėrguar engjėllin e vet dhe mė liroi nga duart e Herodit duke e bėrė tė kotė gjithė atė qė priste populli i Judenjve``.

ACTS 12:12 Kur e kuptoi situatėn, ai u nis pėr nė shtėpinė e Marisė, nėnės sė Gjonit, tė mbiquajtur Mark, ku shumė vėllezėr ishin mbledhur dhe po luteshin.

ACTS 12:13 Sapo Pjetri i ra derės sė hyrjes, njė shėrbėtore qė quhej Rode u afrua me kujdes pėr tė dėgjuar.

ACTS 12:14 Dhe, kur njohu zėrin e Pjetrit, nga gėzimi nuk e hapi derėn, por rendi brenda dhe njoftoi se Pjetri ndodhej para derės.

ACTS 12:15 Por ata i thanė: ``Ti flet pėrēart``. Por ajo pohonte se ashtu ishte. Dhe ata thoshnin: ``Éshtė engjėlli i tij!``.

ACTS 12:16 Ndėrkaq Pjetri vazhdonte tė trokiste. Ata, kur e hapėn, e panė atė dhe u mahnitėn.

ACTS 12:17 Por ai u bėri shenjė me dorė tė heshtnin dhe u tregoi se si Zoti e kishte nxjerrė nga burgu. Pastaj tha: ``Ua tregoni kėto Jakobit dhe vėllezėrve!``. Pastaj doli dhe shkoi nė njė vend tjetėr.

ACTS 12:18 Kur zbardhi dita, u bė njė pėshtjellim i madh nė mes tė ushtarėve, sepse nuk dinin ē`kishte ndodhur me Pjetrin.

ACTS 12:19 Dhe Herodi nisi ta kėrkojė, por nuk e gjeti, dhe, mbasi i mori nė pyetje rojet, urdhėroi qė tė vriten. Pastaj zbriti nga Judeja nė Cezare dhe atje qėndroi pėr pak kohė.

ACTS 12:20 Por Herodi ishte i zemėruar kundėr tirasve dhe sidonasve; por ata, si u morėn vesh midis tyre, u paraqitėn para tij dhe, mbasi ia mbushėn mendjen Blastit, kamarierit tė mbretit, kėrkuan paqe, sepse

ACTS 12:21 Ditėn e caktuar Herodi, i veshur me mantelin mbretėror dhe i ulur mbi fron, u mbajti njė fjalim.

ACTS 12:22 Populli e brohoriste, duke thėnė: ``Zė e Perėndisė dhe jo e njeriut!``.

ACTS 12:23 Nė atė ēast njė engjėll i Zotit e goditi, sepse nuk i kishte dhėnė lavdi Perėndisė; dhe, i brejtur nga krimbat, vdiq.

ACTS 12:24 Ndėrkaq fjala e Perėndisė rritej dhe pėrhapej.

ACTS 12:25 Dhe Barnaba dhe Sauli, mbasi e pėrfunduan misionin e tyre, u kthyen nga Jeruzalemi nė Antioki duke e marrė me vete Gjonin, tė mbiquajtur Mark.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase