Main Index: Albanian Bible

 

Acts 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 18:1 Pas kėtyre gjėrave Pali u nis nga Athina dhe erdhi nė Korint.

ACTS 18:2 Dhe si gjeti njė farė Judeu, me emėr Akuila, lindur nė Pont, i ardhur rishtas nga Italia bashkė me gruan e tij Priskilėn (sepse Klaudi kishte urdhėruar qė tė gjithė Judenjtė tė largohen nga Roma), shkoi tek ata.

ACTS 18:3 Dhe duke qenė se kishin tė njėjtėn mjeshtėri, shkoi tė banojė me ta dhe punonte; se mjeshtėria e tyre ishte tė bėnin ēadra.

ACTS 18:4 Ēdo tė shtunė mėsonte nė sinagogė dhe bindte Judenj dhe Grekė.

ACTS 18:5 Kur Sila dhe Timoteu zbritėn nga Maqedonia, Pali shtyhej nga Fryma pėr t`u dėshmuar Judenjve se Jezusi ishte Krishti.

ACTS 18:6 Por duke qenė se ata kundėrshtonin dhe blasfemonin, ai i shkundi rrobat e tij dhe u tha atyre: ``Gjaku juaj qoftė mbi kokėn tuaj, unė jam i pastėr; qė tashti e tutje do tė shkoj te johebrenjtė``.

ACTS 18:7 Dhe, mbasi u largua prej andej, hyri nė shtėpinė e njė farė njeriu me emėr Just, i cili i shėrbente Perėndisė dhe e kishte shtėpinė ngjtur me sinagogėn.

ACTS 18:8 Dhe Krispi, kreu i sinagogės, besoi te Zoti me gjithė shtėpinė e tij; edhe shumė Korintas, duke dėgjuar Palin, besuan dhe u pagėzuan.

ACTS 18:9 Njė natė Zoti i tha Palit nė vegim: ``Mos druaj, por fol dhe mos pusho,

ACTS 18:10 sepse unė jam me ty dhe askush nuk do tė vėrė dorė mbi ty qė tė tė bėjė keq, sepse unė kam njė popull tė madh nė kėtė qytet``.

ACTS 18:11 Kėshtu ai qėndroi atje njė vit e gjashtė muaj, duke mėsuar ndėr ta fjalėn e Perėndisė.

ACTS 18:12 Por, kur Galioni ishte prokonsull i Akaisė, Judenjtė u ngritėn me njė mendje kundėr Palit dhe e ēuan nė gjykatė,

ACTS 18:13 duke thėnė: ``Ky ua mbush mendjen njerėzve t`i shėrbejnė Perėndisė, nė kundėrshtim me ligjin``.

ACTS 18:14 Dhe kur Pali donte tė hapte gojėn, Galioni u tha Judenjve: ``Po tė qe puna pėr ndonjė padrejtėsi ose keqbėrje, o Judenj, do t`ju dėgjoja me durim, sipas arsyes;

ACTS 18:15 por nėse janė ēėshtje pėr fjalė, pėr emra dhe ligjin tuaj, shikojeni ju vetė, sepse unė nuk dua tė jem gjykatės i kėtyre gjėrave``.

ACTS 18:16 Dhe i pėrzuri ata nga gjykata.

ACTS 18:17 Atėherė tė gjithė Grekėt zunė Sostenin, kreun e sinagogės, dhe e rrahėn para gjykatės. Por Galioni nuk donte t`ia dinte fare pėr kėto gjėra.

ACTS 18:18 Dhe Pali, mbasi qėndroi atje edhe shumė ditė, u nda nga vėllezėrit dhe lundroi pėr nė Siri me Priskilėn dhe Akuilėn, pasi e qethi kokėn nė Kenkrea, sepse kishte bėrė njė premtim solemn.

ACTS 18:19 Dhe, kur arriti nė Efes, i la aty, po vetė hyri nė sinagogė dhe filloi tė diskutojė me Judenjtė.

ACTS 18:20 Ata iu lutėn tė rrinte me ta mė gjatė, por ai nuk pranoi;

ACTS 18:21 por u nda prej tyre duke thėnė: ``Mė duhet gjithsesi ta kaloj festėn e ardhshme nė Jeruzalem, por, nė dashtė Perėndia, do tė kthehem pėrsėri te ju``. Dhe u nis nga Efesi nėpėr det.

ACTS 18:22 Si zbarkoi nė Cezari, u ngjit nė Jeruzalem, dhe si u pėrshėndet me kishėn, zbriti nė Antioki.

ACTS 18:23 Dhe, mbasi qėndroi atje pak kohė, u nis dhe pėrshkoi me radhė rrethinat e Galatisė dhe tė Frigjisė, duke forcuar gjithė dishepujt.

ACTS 18:24 Por njė Jude, me emėr Apollo, lindur nė Aleksandri, njeri orator dhe njohės i Shkrimit, arriti nė Efes.

ACTS 18:25 Ai ishte i mėsuar nė udhėn e Zotit dhe, i zjarrtė nė frymė, fliste dhe mėsonte me zell gjėrat e Zotit, por njihte vetėm pagėzimin e Gjonit.

ACTS 18:26 Ai filloi tė flasė lirisht nė sinagogė. Dhe, kur Akuila dhe Priskila e dėgjuan, e morėn me vete dhe ia shtjelluan mė thellė udhėn e Perėndisė.

ACTS 18:27 Pastaj, mbasi ai donte tė shkonte nė Akai, vėllezėrit i dhanė zemėr dhe u shkruan dishepujve qė ta prisnin. Mbasi arriti atje, ai i ndihmoi shumė ata qė kishin besuar me anė tė hirit.

ACTS 18:28 Ai nė fakt, i kundėrshtonte botėrisht me forcė tė madhe Judenjtė, duke treguar me anė tė Shkrimeve se Jezusi ėshtė Krishti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase