Main Index: Albanian Bible

 

Acts 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 17:1 Dhe mbasi kishin kaluar nėpėr Amfipoli dhe nėpėr Apoloni, arritėn nė Thesaloniki, ku ishte sinagoga e Judenjve.

ACTS 17:2 Dhe Pali, sipas zakonit tė vet, hyri tek ata dhe tri tė shtuna me radhė u paraqiti argumente nga Shkrimet,

ACTS 17:3 duke deklaruar dhe duke treguar atyre se Krishti duhej tė vuante dhe tė ringjallej prej sė vdekurish dhe duke thėnė: ``Ky Jezusi qė unė ju shpall ėshtė Krishti``.

ACTS 17:4 Disa nga ata besuan dhe u bashkuan me Palin dhe Silėn, si dhe njė numėr i madh Grekėsh tė pėrshpirtshėm dhe jo pak gra tė rėndėsishme.

ACTS 17:5 Por Judenjtė, tė cilėt nuk kishin besuar, patėn smirė dhe morėn me vete disa njerėz tė kėqij nga ata tė rrugėve tė tregut dhe, si mblodhėn njė turmė, e bėnė rrėmujė qytetin; edhe sulmuan shtėpinė e Jasonit dhe kėrkonin ata pėr t`i nxjerrė pėrpara popullit.

ACTS 17:6 Por, mbasi nuk i gjetėn, e hoqėn zvarrė Jasonin dhe disa vėllezėr pėrpara krerėve tė qytetit, duke thirrur: ``Ata qė e kanė bėrė rrėmujė botėn, kanė ardhur edhe kėtu,

ACTS 17:7 dhe Jasoni kėta i priti; tė gjithė kėta veprojnė kundėr statuteve tė Cezarit, duke thėnė se ėshtė njė mbret tjetėr, Jezusi``.

ACTS 17:8 Edhe nxitėn popullin dhe krerėt e qytetit, qė i dėgjonin kėto gjėra.

ACTS 17:9 Por ata, mbasi morėn njė dorėzani nga Jasoni dhe nga tė tjerėt, i lejuan tė shkojnė.

ACTS 17:10 Atėherė vėllezėrit menjėherė natėn i nisėn Palin dhe Silėn pėr nė Berea dhe ata, sapo arritėn atje, hynė nė sinagogėn e Judenjve.

ACTS 17:11 Por kėta ishin mė fisnikė nga ndjenjat se ata tė Thesalonikit dhe e pranuan fjalėn me gatishmėri tė madhe, duke i shqyrtuar ēdo ditė Shkrimet pėr tė parė nėse kėto gjėra ishin ashtu.

ACTS 17:12 Shumė nga ata, pra, besuan bashkė me njė numėr jo tė vogėl grash fisnike greke dhe burrash.

ACTS 17:13 Por, kur Judenjtė e Thesalonikit morėn vesh se fjala e Perėndisė ishte shpallur nga Pali edhe nė Berea, shkuan edhe atje dhe e turbulluan turmėn.

ACTS 17:14 Atėherė vėllezėrit e nisėn menjėherė Palin nė drejtim tė detit, por Sila dhe Timoteu qėndruan atje.

ACTS 17:15 Ata qė i prinin Palit e ēuan deri nė Athinė; pastaj, mbasi morėn porosi pėr Silėn dhe Timoteun qė tė arrijnė sa mė parė tek ai, u kthyen prapa.

ACTS 17:16 Ndėrsa Pali po i priste nė Athinė, po i ziente fryma pėrbrenda, kur pa qytetin plot me idhuj.

ACTS 17:17 Ai, pra, po diskutonte nė sinagogė me Judenjtėt dhe me njerėz tė pėrshpirtshėm dhe ēdo ditė nė sheshin e tregut me ata qė takonte.

ACTS 17:18 Diskutonin me tė edhe disa filozofė epikurianė dhe stoikė. Disa thoshnin: ``Vallė ē`do tė thotė ky llafazan``. Dhe tė tjerė thoshnin: ``Ai duket se ėshtė njė kasnec i perėndivė tė huaja``, sepse u shpall atyre Jezusin dhe ringjalljen.

ACTS 17:19 Dhe e zunė dhe e ēuan nė Areopag, duke thėnė: ``A mund ta marrim vesh ē`ėshtė kjo doktrinė e re pėr tė cilėn ti flet?

ACTS 17:20 Sepse ti sjell disa gjėra tė huaja nė veshėt tanė, prandaj duam tė dimė ē`kuptim kanė ato.

ACTS 17:21 Atėherė gjithė Athinasit dhe tė huajt qė banonin atje nuk e kalonin kohėn mė mirė sesa duke folur ose duke dėgjuar ndonjė fjalė tė re.

ACTS 17:22 Atėherė Pali, duke qėndruar nė kėmbė nė mes tė Areopagut, tha: ``O burra athinas, unė shoh se nė tė gjitha gjėrat ju jeni shumė fetarė``.

ACTS 17:23 Sepse, duke ecur e duke vėnė re objektet e kultit tuaj, gjeta edhe njė altar mbi tė cilin ėshtė shkruar: "PERÉNDISÉ SÉ PANJOHUR". Atė, pra, qė ju e adhuroni pa e njohur, unė po jua shpall.

ACTS 17:24 Perėndia qė bėri botėn dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė tė, duke qenė Zot i qiellit dhe i tokės, nuk banon nė tempuj tė bėrė nga duart e njeriut,

ACTS 17:25 dhe as shėrbehet nga duart e njerėzve, sikur tė kishte nevojė pėr ndonjė gjė, sepse ai u jep tė gjithėve jetė, hukatje dhe ēdo gjė;

ACTS 17:26 dhe ai ka bėrė nga njė gjak i vetėm tė gjitha racat e njerėzve, qė tė banojnė nė mbarė faqen e dheut, dhe caktoi kohėrat me radhė dhe caqet e banimit tė tyre,

ACTS 17:27 qė tė kėrkojnė Zotin, mbase mund ta gjejnė duke prekur, ndonėse ai nuk ėshtė larg nga secili prej nesh.

ACTS 17:28 Sepse nė tė ne jetojmė, lėvizim dhe jemi, sikurse kanė thėnė edhe disa nga poetėt tuaj: "Sepse jemi edhe ne pasardhės tė tij".

ACTS 17:29 Duke qenė, pra, se ne jemi pasardhės tė Perėndisė, nuk duhet tė mendojmė qė natyra e perėndishme ėshtė e ngjashme me arin ose me argjendin, ose me gurin ose me njė vepėr arti tė latuar dhe tė shpikur nga njeriu.

ACTS 17:30 Perėndia, pra, duke kaluar pėrmbi kohėrat e padijes, i urdhėron tė gjithė njerėzit dhe kudo qė tė pendohen.

ACTS 17:31 Sepse ai ka caktuar njė ditė nė tė cilėn do tė gjykojė me drejtėsi botėn me anė tė atij njeriu tė cilin ai e ka caktuar; dhe pėr kėtė u ka dhėnė tė gjithėve njė provė tė sigurt, duke e ringjallur prej tė vdekurit``.

ACTS 17:32 Kur dėgjuan tė flitej pėr ringjalljen e tė vdekurve, disa e pėrqeshėn dhe tė tjerė thoshnin: ``Do tė tė dėgjojmė pėrsėri pėr kėtė gjė``.

ACTS 17:33 Kėshtu Pali doli nga mesi i tyre.

ACTS 17:34 Por disa u bashkuan me tė dhe besuan, ndėr kėta edhe Dionis areopagiti, njė grua qė quhej Damaris dhe ca tė tjerė me ta.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase