Main Index: Albanian Bible

 

Acts 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 5:1 Kurse njė farė burri, me emėr Anania, me gruan e vet Safira, shiti njė arė,

ACTS 5:2 por mbajti pėr vete njė pjesė tė parave, me miratimin e gruas, dhe e ēoi mbetjen te kėmbėt e apostujve.

ACTS 5:3 Por Pjetri i tha: ``Anania, pse Satani ta mbushi zemrėn qė tė gėnjesh Frymėn e Shenjtė dhe tė mbash njė pjesė tė ēmimit tė arės?

ACTS 5:4 Po tė mbetej e pashitur, a nuk do tė ngelte e jotja? Dhe ato qė more nga shitja a nuk ishin vallė nė dispozicionin tėnd? Pse e shtive nė zemėr kėtė gjė? Ti nuk ke gėnjyer njerėzit, por Perėndinė!``.

ACTS 5:5 Kur i dėgjoi kėto fjalė, Anania ra pėrtokė dhe dha shpirt. Dhe njė frikė e madhe i zuri tė gjithė ata qė i dėgjuan kėto gjėra.

ACTS 5:6 Atėherė u ngritėn disa tė rinj, e mbėshtollėn, e mbartėn jashtė dhe e varrosėn.

ACTS 5:7 Dhe afėrsisht tre orė mė vonė hyri dhe gruaja e tij, e cila nuk dinte ē`kishte ndodhur.

ACTS 5:8 Dhe Pjetri i drejtoi fjalėn, duke thėnė: ``Mė thuaj, a e shitėt arėn pėr kaq?``. Dhe ajo u pėrgjigj: ``Po, pėr aq``.

ACTS 5:9 Atėherė Pjetri i tha: ``Pse u morėt vesh qė ta tundoni Frymėn e Zotit? Ja, kėmbėt e atyre qė e varrosėn burrin tėnd janė nė prag tė derės dhe do tė tė mbartin jashtė edhe ty!``.

ACTS 5:10 Nė moment ajo ra te kėmbėt e tij dhe dha shpirt. Dhe tė rinjtė, si hynė, e gjetėn tė vdekur, e mbartėn jashtė dhe e varrosėn pranė burrit tė saj.

ACTS 5:11 Kėshtu njė frikė e madhe e zuri gjithė kishėn dhe gjithė ata qė i dėgjonin kėto gjėra.

ACTS 5:12 Dhe shumė shenja dhe mrekulli bėheshin nė mes tė popullit nėpėrmjet duarve tė apostujve. Tė gjithė me njė mendje tė vetme mblidheshin nėn portikun e Salomonit.

ACTS 5:13 Dhe asnjeri nga tė tjerėt nuk guxonte tė bashkohej me ta; por populli i lartėsonte.

ACTS 5:14 Kėshtu Zotit i shtohej njė numėr gjithnjė e mė i madh besimtarėsh, turma burrash dhe grash,

ACTS 5:15 aq sa i binin tė sėmurėt nė sheshe, i vinin nė shtretėr e nė shtroja, qė kur kalonte Pjetri, tė paktėn hija e tij tė mbulonte ndonjė nga ata.

ACTS 5:16 Edhe njė turmė nga qytetet pėrreth turrej nė Jeruzalem, duke sjellė tė sėmurėt dhe ata qė mundoheshin nga frymėra tė ndyra dhe tė gjithė shėroheshin.

ACTS 5:17 Atėherė u ngritėn kryeprifti dhe tė gjithė ata qė ishin me tė, domethėnė sekti i saducenjve, plot smirė,

ACTS 5:18 dhe vunė dorė mbi apostujt dhe i futėn nė burgun publik.

ACTS 5:19 Por njė engjėll i Zotit, natėn, i hapi dyert e burgut dhe, si i nxori jashtė, tha:

ACTS 5:20 ``Shkoni, paraqituni nė tempull dhe i shpallni popullit tė gjitha fjalėt e kėsaj jete``.

ACTS 5:21 Dhe ata, si i dėgjuan kėto, hynė nė tempull kur zbardhte dita dhe mėsonin. Por kryeprifti dhe ata qė ishin me tė, erdhėn dhe thirrėn bashkė sinedrin dhe tė gjithė pleqtė e bijve tė Izraelit; pastaj dėrguan rojet nė burg pėr t`i sjellė apostujt.

ACTS 5:22 Por rojet, kur arritėn nė burg, nuk i gjetėn; dhe kur u kthyen bėnė raportimin e tyre,

ACTS 5:23 duke thėnė: ``Ne e gjetėm burgun tė mbyllur me kujdes dhe rojet nė kėmbė pėrpara dyerve; por kur i hapėm, nuk gjetėm asnjeri brenda``.

ACTS 5:24 Por kryeprifti, komandanti i rojeve tė tempullit dhe krerėt e priftėrinjve, kur i dėgjuan kėto gjėra, mbetėn tė habitur lidhur me kėtė, sepse nuk dinin ē`donte tė thoshte gjithė kjo punė.

ACTS 5:25 Por erdhi dikush qė u raportoi atyre duke thėnė: ``Ja, kėta njerėz qė ju i futėt nė burg janė nė tempull dhe po mėsojnė popullin``.

ACTS 5:26 Atėherė komandanti shkoi me rojet dhe i solli, pa dhunė, nga frika se mos populli i vriste me gurė.

ACTS 5:27 Kėshtu, pra, i sollėn dhe i paraqitėn pėrpara sinedrit; dhe kryeprifti i pyeti,

ACTS 5:28 duke thėnė: ``Po a nuk ju kemi ndaluar rreptėsisht tė mėsoni nė atė emėr? Dhe ja, ju e keni mbushur Jeruzalemin me doktrinėn tuaj dhe doni qė tė bjerė mbi ne gjaku i atij njeriu``.

ACTS 5:29 Por Pjetri dhe apostujt, duke u pėrgjigjur, thanė: ``Duhet t`i bindemi Perėndisė mė shumė sesa njerėzve.

ACTS 5:30 Perėndia e etėrve tanė e ka ringjallur Jezusin, qė ju e vratė, duke e varur nė dru.

ACTS 5:31 Perėndia e lartėsoi me tė djathtėn e vet dhe e bėri princ dhe shpėtimtar pėr t`i dhėnė Izraelit pendimin dhe faljen e mėkateve.

ACTS 5:32 Dhe pėr kėto gjėra ne jemi dėshmitarė tė tij, si edhe Fryma e Shenjtė, qė Perėndia ua ka dhėnė atyre qė i binden atij``.

ACTS 5:33 Kur i dėgjuan kėto gjėra, ata u tėrbuan dhe vendosėn t`i vrasin.

ACTS 5:34 Por njė farise, me emėr Gamaliel, mėsues i ligjit dhe i nderuar nga gjithė populli, u ngrit nė kėmbė nė sinedėr dhe urdhėroi tė nxirren jashtė apostujt pėr njė moment.

ACTS 5:35 Pastaj u tha atyre tė sinedrit: ``Burra tė Izraelit, mendohuni mirė pėr atė qė do t`u bėni kėtyre njerėzve.

ACTS 5:36 Sepse pak kohė mė parė u ngrit Teuda qė thoshte se ishte dikush; rreth tij u mblodhėn afro katėrqind burra; por ai u vra dhe tė gjithė ata qė e kishin ndjekur u shpėrndanė dhe u asgjėsuan.

ACTS 5:37 Pas tij, nė kohėn e regjistrimit tė popullsisė, u ngrit Juda Galileas qė tėrhoqi pas vetes shumė njerėz; edhe ai humbi, dhe tė gjithė ata qė e kishin ndjekur u shpėrndanė.

ACTS 5:38 Tani unė po ju them t`u rrini larg kėtyre njerėzve dhe t`i lironi, sepse nė qoftė se ky plan ose kjo vepėr ėshtė prej njerėzve, ajo do tė prishet,

ACTS 5:39 por nėse ėshtė prej Perėndisė, ju nuk mund ta prishni, sepse do tė gjendeshit nė luftė kundėr vetė Perėndisė!``.

ACTS 5:40 Dhe ata ia vunė veshin. Dhe, mbasi i thirrėn apostujt, i rrahėn dhe u dhanė urdhėr tė mos flasin nė emėr tė Jezusit; pastaj i lanė tė shkojnė.

ACTS 5:41 Kėshtu ata u larguan nga sinedri, duke u gėzuar sepse qenė ēmuar tė denjė tė fyhen pėr emrin e Jezusit.

ACTS 5:42 Dhe ēdo ditė, nė tempull e nėpėr shtėpi, nuk pushonin duke mėsuar dhe duke shpallur lajmin e mirė: qė Jezusi ėshtė Krishti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase