Main Index: Albanian Bible

 

Acts 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

ACTS 15:1 Dhe disa, qė zbritėn nga Judeja, mėsonin vėllezėrit: ``Nėse nuk jeni rrethprerė sipas ritit tė Moisiut, nuk mund tė shpėtoheni``.

ACTS 15:2 Duke qenė se u bė njė grindje jo e vogėl dhe njė diskutim nga ana e Palit dhe e Barnabės me ata, u dha urdhėr qė Pali, Barnaba dhe disa tė tjerė nga ata tė ngjiten nė Jeruzalem tek apostujt dhe te pleqtė pėr kėtė ēėshtje.

ACTS 15:3 Ata, pra, si u pėrcollėn nga kisha, kaluan nėpėr Feniki dhe Samari, duke treguar kthimin e johebrenjve dhe duke u sjellė gėzim tė madh mbarė vėllezėrve.

ACTS 15:4 Kur arritėn nė Jeruzalem, u pritėn nga kisha, nga apostujt dhe nga pleqtė dhe treguan pėr gjėrat e mėdha qė Perėndia kishte bėrė me anėn e tyre.

ACTS 15:5 Por u ngritėn disa nga sekti i farisenjve, qė kishin besuar dhe thanė: ``Duhen rrethprerė johebrenjtė dhe tė urdhėrohen tė zbatojnė ligjin e Moisiut``.

ACTS 15:6 Atėherė apostujt dhe pleqtė u mblodhėn pėr ta shqyrtuar kėtė problem.

ACTS 15:7 Dhe duke qenė se lindi njė diskutim i madh, Pjetri u ēua nė kėmbė dhe u tha atyre: ``Vėllezėr, ju e dini se qė nė kohėt e para Perėndia midis nesh mė zgjodhi mua, qė me anė tė gojės sime johebrenjtė tė dėgjojnė fjalėn e ungjillit dhe tė besojnė.

ACTS 15:8 Perėndia, qė i njeh zemrat, u ka dhėnė atyre dėshmi, duke u dhėnė Frymėn e Shenjtė, sikurse edhe neve;

ACTS 15:9 dhe ai nuk bėri asnjė dallim midis nesh dhe atyre, duke i pastruar zemrat e tyre me anė tė besimit.

ACTS 15:10 Tani, pra, pse e tundoni Perėndinė, duke u vėnė mbi qafėn e dishepujve njė zgjedhė qė as etėrit tanė e as ne nuk mund ta mbajmė?

ACTS 15:11 Po ne besojmė se do tė shpėtohemi me anė tė hirit tė Zotit Jezu Krishtit, dhe nė tė njėjtėn mėnyrė edhe ata``.

ACTS 15:12 Atėherė e gjithė turma heshti, dhe rrinte e dėgjonte Barnabėn dhe Palin, qė tregonin ē`shenja e mrekulli kishte bėrė Perėndia me anė tė tyre ndėr johebrenj.

ACTS 15:13 Dhe si heshtėn ata, Jakobi e mori fjalėn dhe tha: ``Vėllezėr, mė dėgjoni!

ACTS 15:14 Simoni ka treguar si i ka vizituar pėr herė tė parė Perėndia johebrenjtė, qė tė zgjedhė nga ata njė popull pėr emrin e tij.

ACTS 15:15 Me kėtė gjė pajtohen fjalėt e profetėve, sikundėr ėshtė shkruar:

ACTS 15:16 "Pas kėtyre gjerave, unė do tė kthehem dhe do ta rindėrtoj tabernakullin e Davidit qė ėshtė rrėzuar, do t`i restauroj gėrmadhat e tij dhe do ta ngre pėrsėri mė kėmbė,

ACTS 15:17 qė mbetja e njerėzve dhe tė gjitha johebrenjtė mbi tė cilat thirret emri im, tė kėrkojnė Zotin, thotė Zoti qė i bėn tė gjitha kėto".

ACTS 15:18 Prej kohėsh janė tė njohura te Perėndia tė gjitha veprat e tij.

ACTS 15:19 Prandaj unė gjykoj qė tė mos i bezdisim ata nga johebrenjtė qė kthehen te Perėndia,

ACTS 15:20 por t`u shkruhet atyre qė tė heqin dorė nga ndotjet e idhujve, nga kurvėria, nga gjėrat e mbytura dhe nga gjaku.

ACTS 15:21 Sepse Moisiu qė nga kohėt e lashta ka njerėz tė cilėt nė ēdo qytet e predikojnė atė, duke qėnė i lexuar ēdo tė shtunė nė sinagoga``.

ACTS 15:22 Atėherė iu duk e mirė apostujve dhe pleqve me gjithė kishėn tė dėrgojnė nė Antioki, me Palin dhe Barnabėn, disa njerėz tė zgjedhur nga ata: Judėn, mbiquajtur Barsaba, dhe Silėn, njerėz me autoritet ndėr vėllezėrit,

ACTS 15:23 me njė letėr tė shkruar nga dora e tyre qė thoshte: ``Apostujt, pleqtė dhe vėllezėrit, vėllezėrve nga johebrenjtė qė janė nė Antioki, Siri dhe Kiliki, pėrshėndetje.

ACTS 15:24 Duke qenė se morėm vesh se disa qė erdhėn prej nesh, por tė cilėve ne nuk u kishim dhėnė asnjė porosi, ju kanė shqetėsuar me fjalė duke trazuar shpirtrat tuaj, duke thėnė se ju duhet tė rrethpriteni dhe tė zbatoni ligjin,

ACTS 15:25 na u duk e mirė neve, tė mbledhur tok me njė zemėr, tė zgjedhim disa njerėz dhe t`i dėrgojmė bashkė me tė dashurit tanė Barnaba dhe Pal,

ACTS 15:26 njerėz qė kanė pėrkushtuar jetėn e tyre pėr emrin e Zotit tonė Jezu Krishtit.

ACTS 15:27 Kemi dėrguar, pra, Judėn dhe Silėn; edhe ata do t`ju tregojnė me gojė tė njėjtat gjėra.

ACTS 15:28 Nė fakt na u duk mirė Frymės sė Shenjtė dhe neve qė tė mos ju ngarkojmė asnjė barrė tjetėr pėrveē kėtyre gjėrave tė nevojshme:

ACTS 15:29 qė ju tė hiqni dorė nga gjėrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjėrat e mbytura dhe nga kurvėria; do tė bėni mirė tė ruheni nga kėto. Qofshi mirė``.

ACTS 15:30 Ata, pra, mbasi u ndanė, zbritėn nė Antiokia dhe, si mblodhėn kuvendin, e dorėzuan letrėn.

ACTS 15:31 Dhe ata, mbasi e lexuan, u gėzuan pėr ngushėllimin.

ACTS 15:32 Dhe Juda e Sila, qė ishin edhe ata profetė, me shumė fjalė i nxitėn vėllezėrit dhe i forcuan.

ACTS 15:33 Mbasi ndenjėn atje ca kohė, u dėrguan prapė me paqtim nga vėllezėrit tek apostujt.

ACTS 15:34 Por Silės iu duk mirė tė mbetej aty.

ACTS 15:35 Edhe Pali e Barnaba qėndruan nė Antioki, duke mėsuar dhe duke shpallur me shumė tė tjerė fjalėn e Zotit.

ACTS 15:36 Pas disa ditėsh Pali i tha Barnabės: ``Le tė kthehemi tė shohim vėllezėrit tanė nė ēdo qytet, ku kemi shpallur fjalėn e Perėndisė, pėr tė parė si janė``.

ACTS 15:37 Dhe Barnaba donte tė merrte me vete Gjonin, tė quajtur Mark.

ACTS 15:38 Por Pali mendonte se nuk duhej marrė me vete atė qė ishte ndarė prej tyre nė Pamfili, dhe nuk kishte shkuar me ata nė punė.

ACTS 15:39 Atėherė lindi njė grindje saqė ata u ndanė njėri nga tjetri; pastaj Barnaba, mbasi mori Markun, lundroi pėr nė Qipro.

ACTS 15:40 Por Pali zgjodhi Silėn dhe u nis, pasi vėllezėrit e lanė nė hir tė Perėndisė.

ACTS 15:41 Dhe pėrshkoi Sirinė dhe Kilikinė, duke i forcuar kishat.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase