Main Index: Albanian Bible

 

1 Chronicles 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29]

1CHRON 15:1 Davidi ndėrtoi disa shtėpi nė qytetin e Davidit, pėrgatiti njė vend pėr arkėn e Perėndisė dhe ngriti njė ēadėr pėr atė.

1CHRON 15:2 Atėherė Davidi tha: "Asnjeri nuk duhet tė mbartė arkėn e Zotit pėrveē Levitėve, sepse Zoti ka zgjedhur ata pėr ta mbajtur arkėn e Perėndisė dhe pėr t`i shėrbyer atij pėrjetė".

1CHRON 15:3 Davidi mblodhi tėrė Izraelin nė Jeruzalem pėr ta ēuar arkėn e Zotit nė vendin qė i kishte pėrgatitur.

1CHRON 15:4 Davidi mblodhi edhe bijtė e Aaronit dhe Levitėt.

1CHRON 15:5 Nga bijtė e Kehathit, Urielin, tė parin, dhe njėqind e njėzet vėllezėrit e tij;

1CHRON 15:6 nga bijtė e Merarit, Asajahun, tė parin, dhe dyqind e njėzet vėllezėrit e tij;

1CHRON 15:7 nga bijtė e Gershomit, Joelin, tė parin, dhe njėqind e tridhjetė vėllezėrit e tij;

1CHRON 15:8 nga bijtė e Elitsafanit, Shemajahun, tė parin, dhe dyqind vėllezėrit e tij;

1CHRON 15:9 nga bijtė e Hebronit, Elielin, tė parin, dhe tetėdhjetė vėllezėrit e tij;

1CHRON 15:10 nga bijtė e Uzielit, Aminadabin, tė parin, dhe njėqind e dymbėdhjetė vėllezėrit e tij.

1CHRON 15:11 Pastaj Davidi thirri priftėrinjtė Tsadok dhe Abiathar, dhe Levitėt Uriel, Asajahu, Joel, Shemajahu, Eliel dhe Aminadab,

1CHRON 15:12 dhe u tha atyre: "Ju jeni tė parėt e shtėpive atėrore tė Levitėve; shenjtėrohuni, ju dhe vėllezėzit tuaj, qė tė mund tė transportojnė arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, nė vendin qė i kam pėrgatitur.

1CHRON 15:13 Sepse herėn e parė ju nuk ishit dhe Zoti, Perėndia ynė, hapi njė tė ēarė midis nesh, sepse nuk e kishim kėrkuar sipas rregullave tė caktuara".

1CHRON 15:14 Kėshtu priftėrinjtė dhe Levitėt u shenjtėruan pėr tė transportuar arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit.

1CHRON 15:15 Bijtė e Levitėve e mbajtėn arkėn e Perėndisė mbi shpatullat e tyre me anė tė shufrave, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu sipas fjalės tė Zotit.

1CHRON 15:16 Pastaj Davidi urdhėroi krerėt e Levitėve tė caktonin vėllezėrit e tyre kėngėtarė me vegla muzikore, harpa, qeste dhe cembale pėr tė pasur tinguj gėzimi.

1CHRON 15:17 Prandaj Levitėt caktuan Hemanin, birin e Joelit, midis vėllezėrve tė tij, Asafin, birin e Berakiahut, dhe midis bijve tė Merarit, vėllezėrit e tyre, Ethanin, birin e Kushajahut.

1CHRON 15:18 Me ta ishin vėllezėrit e tyre tė klasės sė dytė: Zakaria, Beni, Jaazieli, Semiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Benajahu, Maasejahu, Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi dhe Jeeli, qė ishin derėtarė.

1CHRON 15:19 Kėngėtarėt Heman, Asaf dhe Ethan pėrdornin cembale prej bronzi;

1CHRON 15:20 Zakaria, Azieli, Shemiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Maasejahu dhe Benajahu u binin harpave pėr zėra sopranoje;

1CHRON 15:21 Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi, Jejeli dhe Azaziahu u binin qesteve nė oktavė pėr tė udhėhequr kėngėn;

1CHRON 15:22 Kenaiahu, i pari i Levitėve, ishte i ngarkuar me kėngėn; ai drejtonte kėngėn, sepse ishte kompetent nė kėtė fushė.

1CHRON 15:23 Berekiahu dhe Elkanahu ishin derėtarė pranė arkės.

1CHRON 15:24 Priftėrinjtė Shebarniahu, Joshafati, Nethaneel, Amasai, Zakaria, Benajah dhe Elezieri u binin borive pėrpara arkės sė Perėndisė, kurse Obed-Edomi dhe Jehijahu kryenin detyrėn e derėtarit afėr arkės.

1CHRON 15:25 Atėherė Davidi, pleqtė e Izraelit dhe komandantėt e mijėshėve vepruan me gėzim nė transportimin e arkės sė besėlidhjes tė Zotit nga shtėpia e Obed-Edomit.

1CHRON 15:26 Kėshtu, sepse Perėndia i ndihmoi Levitėt qė mbanin arkėn e besėlidhjes tė Zotit, u ofruan si flijime shtatė dema dhe shtatė desh.

1CHRON 15:27 Davidi kishte veshur njė mantel prej liri tė hollė, ashtu si tėrė Levitėt qė mbanin arkėn, kėngėtarėt dhe Kenianahu, drejtuesi i kėngės sė bashku me kėngėtarėt; Davidi kishte veshur gjithashtu njė efod prej liri.

1CHRON 15:28 Kėshtu tėrė Izraeli e ēoi lart arkėn e besėlidhjes tė Zotit me klithma gėzimi nėn tingujt e burive, brirėve, cembaleve, qesteve dhe harpave.

1CHRON 15:29 Por ndodhi qė, ndėrsa arka e besėlidhjes tė Zotit arriti nė qytetin e Davidit, Mikal, e bija e Saulit, duke shikuar nga dritarja, pa mbretin David qė kėrcente dhe hidhej pėrpjetė, dhe e pėrēmoi nė zemėr tė saj.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase