Main Index: Albanian Bible

 

1 Chronicles 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29]

1CHRON 11:1 Atėherė tėrė Izraeli u mblodh rreth Davidit nė Hebron dhe i tha: "Ja, ne jemi kocka dhe mishi yt".

1CHRON 11:2 Edhe nė tė kaluarėn, kur ishte mbret Sauli, ti ishe ai qė udhėhiqte dhe kthente pas Izraelin; dhe Zoti, Perėndia yt, tė pati thėnė: "Ti do tė ushqesh popullin tim tė Izraelit, ti do tė jesh princ mbi popullin tim tė Izraelit"".

1CHRON 11:3 Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn te mbreti nė Hebron, dhe Davidi lidhi me ta njė aleancė nė Hebron pėrpara Zotit; pastaj ata e vajosėn Davidin mbret tė Izraelit, sipas fjalės sė shqiptuar nga Zoti me anė tė Samuelit.

1CHRON 11:4 Davidi sė bashku me tėrė Izraelin doli kundėr Jeruzalemit, qė ėshtė Jebusi, ku ndodheshin Jebusejtė, banorė tė vendit.

1CHRON 11:5 Atėherė banorėt e Jebusit i thanė Davidit: "Nuk do tė hysh kėtu". Por Davidi pushtoi qytetin e fortifikuar tė Sionit, qė ėshtė qyteti i Davidit.

1CHRON 11:6 Davidi kishte thėnė: "Ai qė do t`i mundė i pari Jebusejtė do tė bėhet kryetar dhe princ". Doli i pari Joabi, bir i Tserujahut, qė u bė kėshtu kryetar.

1CHRON 11:7 Davidi u vendos pastaj nė kalanė qė u quajt pėr kėtė arsye "qyteti i Davidit".

1CHRON 11:8 Pastaj ai bėri ndėrtime pėrreth qytetit nga Milo dhe nė gjithė perimetrin e tij; Joabi meremetoi pjesėn tjetėr tė qytetit.

1CHRON 11:9 Kėshtu Davidi bėhej gjithnjė e mė i madh dhe Zoti i ushtrive ishte me tė.

1CHRON 11:10 Kėta janė komandantėt e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit dhe qė i dhanė pėrkrahje tė madhe me gjithė Izraelin nė mbretėrinė e tij pėr ta bėrė mbret sipas fjalės tė Zotit lidhur me Izraelin.

1CHRON 11:11 Kjo ėshtė lista e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit: Jashobeami, bir i njė Hakmoniti, komandant i tridhjetė kapedanėve; ai rroku ushtėn kundėr treqind njerėzve, qė i vrau nė njė ndeshje tė vetme.

1CHRON 11:12 Mbas tij vinte Eleazari, bir i Dodos, Ahohitit; ishte njė nga tre luftėtarėt trima.

1CHRON 11:13 Ai ishte me Davidin nė Pas-Damim, ku ishin mbledhur Filistejtė pėr tė luftuar dhe ku kishte njė arė plotė me elb. Populli iku me vrap pėrpara Filistejve,

1CHRON 11:14 por ata u vendosėn nė mes tė arės, e mbrojtėn dhe i mundėn Filistejtė; kėshtu Zoti realizoi fitore tė madhe.

1CHRON 11:15 Tre nga tė treqind kapedanėt zbritėn te shkėmbi drejt Davidit, nė shpellėn e Adulamit, ndėrsa ushtria e Filistejve kishte fushuar nė luginėn e Refaimit.

1CHRON 11:16 Davidi ndodhej atėherė nė kala, kurse nė Betlem kishte njė garnizon Filistejsh.

1CHRON 11:17 Davidi pati njė dėshirė tė madhe dhe tha: "Ah, sikur dikush tė mė jepte tė pija ujė nga pusi i Betlemit qė ėshtė pranė portės!".

1CHRON 11:18 Kėshtu kėta tė tre ēanė nėpėr kampin e Filistejve dhe mbushėn ujė nga pusi i Betlemit qė ndodhej te porta; pastaj e morėn dhe ia ēuan Davidit. Por Davidi nuk desh ta pinte, por e derdhi si libacion pėrpara Zotit,

1CHRON 11:19 duke thėnė: "Tė mė ruajė Perėndia nga kryerja e njė gjėje tė tillė! A mund ta pij unė gjakun e kėtyre njerėzve, qė kanė rrezikuar jetėn e tyre? Sepse e kanė sjellė duke rrezikuar jetėn e tyre". Dhe nuk deshi ta pinte. Kėshtu vepruan kėta tre trima.

1CHRON 11:20 Abishai, vėllai i Joabit, ishte i pari i tre tė tjerėve. Ai drejtoi ushtėn e tij kundėr treqind njerėzve dhe i vrau; kėshtu u bė i famshėm midis tė treve.

1CHRON 11:21 U bė mė i njohur midis tė treve dhe pėr kėtė arėsye u bė i pari i tyre, por nuk arriti tė barazohet me tre tė parėt.

1CHRON 11:22 Benajahu, bir i Jehojadit, birit tė njė trimi nga Kabtseeli, bėri trimėri tė madhe. Ai vrau dy heronjtė e Moabit, qė ishin si luanė. Zbriti edhe nė mes tė njė sterne, ku vrau njė luan njė ditė qė binte borė.

1CHRON 11:23 Vrau edhe njė Egjiptas vigan, i lartė pesė kubitė, qė kishte nė dorė njė shtizė tė ngjashme me shulin e njė endėsi; por Benajahu i doli kundra me njė bastun, i rrėmbeu me forcė nga duart Egjiptasit shtizėn dhe e vrau me shtizėn e tij.

1CHRON 11:24 Kėto gjėra bėri Benajahu, bir i Jehojadit, dhe u bė i famshėm midis tre trimave.

1CHRON 11:25 Ishte mė i shquari i tė tridhjetėve, por nuk arriti tė barazoht me tre tė parėt. Davidi e vuri nė krye tė rojeve tė tij personale.

1CHRON 11:26 Njerėz tė tjerė tė fortė dhe trima ishin: Asaheli, vėllai i Joabit, Elhanani, bir i Dodos, nga Betlemi,

1CHRON 11:27 Shamothi nga Harori, Heletsi nga Peloni,

1CHRON 11:28 Ira, bir i Ikeshit nga Tekoa, Abiezeri nga Anathothi,

1CHRON 11:29 Sibekai nga Husha, Ilai, nga Ahoa,

1CHRON 11:30 Maharai nga Netofa, Heledi, bir i Baanahut nga Netofa;

1CHRON 11:31 Ithai, bir i Ribait, i Gibeahut tė bijve tė Beniaminit, Benajahu nga Pirathoni,

1CHRON 11:32 Hurai nga Nahale-Gaashi, Abieli nga Arbathi,

1CHRON 11:33 Azmavethi nga Baharumi, Eliahba nga Shaalboni.

1CHRON 11:34 Bijtė e Hashemit nga Gizoni, Jonathani, bir i Shageut nga Harari,

1CHRON 11:35 Haiami, bir i Sakarit, nga Harari; Elifali, bir i Urit,

1CHRON 11:36 Heferi nga Mekrea, Ahijahu nga Paloni,

1CHRON 11:37 Hetsro nga Karmeli, Naarai, bir i Ezbait,

1CHRON 11:38 Joeli, vėllai i Nathanit, Mibhari, bir i Hagrit,

1CHRON 11:39 Amoniti Tselek, Naharai nga Berothi (shqytar i Joabit, birit tė Tserujahut),

1CHRON 11:40 Ira nga Jetheri, Garebi nge Jetheri,

1CHRON 11:41 Uria, Hiteu, Zabadi, bir i Ahlait,

1CHRON 11:42 Adina, bir i Shizės, Rubenit (i pari i Rubenitėve) dhe tridhjetė tė tjerė bashkė me tė,

1CHRON 11:43 Hanani, bir i Maakahut, Joshafati nga Mithni;

1CHRON 11:44 Uzia nga Ashtarothi, Shama dhe Jejeli, bij tė Hothamit nga Aroeri,

1CHRON 11:45 Jediaeli, bir i Shimrit dhe Titsiti Joha, vėllai i tij,

1CHRON 11:46 Elieli nga Mahavimi, Jeribai dhe Joshaviahu, bij tė Elnaamit, dhe Ithmah, Moabiti,

1CHRON 11:47 Elieli, Obedi dhe Jaasieli, Metsobaiti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase