Main Index: Albanian Bible

 

1 Chronicles 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29]

1CHRON 14:1 Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, muratorė, dhe marangozė pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi.

1CHRON 14:2 Atėherė Davidi e pranoi qė Zoti e kishte vendosur mbret tė Izraelit, sepse mbretėria e tij qe lavdėruar shumė pėr shkak tė popullit tė tij, Izraelit.

1CHRON 14:3 Davidi u martua me gra tė tjera nė Jeruzalem dhe i lindėn djem e vajza.

1CHRON 14:4 Kėto janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shohabi, Salomoni,

1CHRON 14:5 Ibhari, Elishua, Elpeleti,

1CHRON 14:6 Nagahu, Nefegu, Jafia,

1CHRON 14:7 Elishama, Beelida dhe Elifeleti.

1CHRON 14:8 Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i tėrė Izraelit, dolėn tė gjithė nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi u doli pėrballė.

1CHRON 14:9 Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit.

1CHRON 14:10 Atėherė Davidi u kėshillua me Perėndinė, duke thėnė: A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do tė m`i japėsh nė duart e mia?". Zoti u pėrgjigj: "Dil dhe unė do t`i jap nė duart e tua".

1CHRON 14:11 Ata dolėn nė Baal-Peratsim, ku Davidi i mundi dhe tha: "Perėndia ka hapur me duart e mia njė kalim midis armiqve tė mi, si njė kalim i hapur nga ujėrat". Prandaj i vunė kėtij vendi emrin e Baal-Peratsimit.

1CHRON 14:12 Filistejtė braktisėn aty perėnditė e tyre dhe Davidi urdhėroi qė tė digjeshin nė zjarr.

1CHRON 14:13 Mė vonė Filistejtė filluan tė shpėrndahen nėpėr luginė.

1CHRON 14:14 Davidi u kėshillua pėrsėri me Perėndinė, dhe Perėndia i tha: "Mos u dil prapa, por merru krahėt dhe sulu mbi ta pėrballė ballsameve.

1CHRON 14:15 Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e ballsameve, hidhu menjėherė nė sulm, sepse Perėndia do tė tė dalė pėrpara pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve".

1CHRON 14:16 Davidi bėri ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia, dhe ata mundėn ushtrinė e Filistejve nga Gabaoni deri nė Gezer.

1CHRON 14:17 Kėshtu fama e Davidit u pėrhap nė tė gjitha vendet, dhe Zoti solli tmerrin e tij mbi tė gjitha kombet.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase