Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 22

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 22:1 Dhe mė tregoi lumin e pastėr tė ujit tė jetės, te kthjellėt si kristali, qė dilte nga froni i Perėndisė dhe i Qengjit.

REV 22:2 Nė mes tė sheshit tė qytetit, kėtej e andej lumit, ishte druri i jetės qė jep dymbėdhjetė fruta, dhe qė nxjerr frutin e saj nė ēdo muaj; dhe gjethet e drurit janė pėr shėrim tė kombeve.

REV 22:3 Dhe asnjė mallkim nuk do tė ketė mė; dhe nė tė do tė jetė froni i Perėndisė dhe i Qengjit, dhe shėrbėtorėt e tij do t`i shėrbejnė;

REV 22:4 ata do tė shohin fytyrėn e tij; dhe emri i tij do tė jetė mbi ballin e tyre.

REV 22:5 Dhe atje natė nuk do tė ketė; edhe nuk kanė nevojė pėr llambė, as pėr dritė dielli, sepse Zoti Perėndi i ndriēon; dhe ata do tė mbretėrojnė nė shekuj tė shekujve.

REV 22:6 Dhe mė tha: ``Kėto fjalė janė besnike dhe tė vėrteta; dhe Zoti, Perėndi i profetėve tė shenjtė, dėrgoi engjėllin e tij, pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti.

REV 22:7 Ja, unė vij shpejt; lum ai qė i ruan fjalėt e profecisė sė kėtij libri``.

REV 22:8 Dhe unė, Gjoni, jam ai qė kam parė dhe dėgjuar kėto gjėra; dhe kur dėgjova dhe pashė, rashė pėr ta adhuruar pėrpara kėmbėve tė engjėllit qė m`i tregonte kėto gjėra.

REV 22:9 Dhe ai mė tha: ``Ruaju se e bėn! Sepse unė jam bashkėshėrbėtori yt dhe i vėllezėrve tė tu, profetė, dhe tė atyre qė i ruajnė fjalėt e kėtij libri. Adhuro Perėndinė!``.

REV 22:10 Pastaj mė tha: ``Mos i vulos fjalėt e profecisė sė kėtij libri, sepse koha ėshtė afėr.

REV 22:11 Kush ėshtė i padrejtė, le tė vazhdojė tė jetė i padrejtė, kush ėshtė i ndyrė le tė vazhdojė tė jetė i ndyrė, kush ėshtė i drejtė le tė vazhdojė tė praktikojė drejtėsinė, dhe kush ėshtė i shenjtė le tė vazhdojė tė shenjtėrohet.

REV 22:12 Dhe ja, unė vij shpejt, dhe shpėrblimi im ėshtė me mua, pėr t`i dhėnė gjithsecilit sipas veprave qė ai ka bėrė.

REV 22:13 Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.

REV 22:14 Lum ata qė i kryejnė urdhėrimet e tij, qė tė kenė tė drejtėn pėr drurin e jetės dhe pėr tė hyrė nė portat e qytetit.

REV 22:15 Jashtė janė qentė, magjistarėt, kurvarėt, vrasėsit, idhujtarėt dhe kushdo qė do dhe zbaton gėnjeshtrėn.

REV 22:16 ``Unė, Jezusi, dėrgova engjėllin tim pėr t`ju dėshmuar pėr kėto gjėra nėpėr kisha. Unė jam Rrėnja dhe pasardhja e Davidit, ylli i ndritshėm i mėngjesit``.

REV 22:17 Dhe Fryma dhe nusja thonė: ``Eja!``. Dhe ai qė dėgjon le tė thotė: ``Eja!``. Dhe ai qė ka etje, le tė vijė; dhe ai qė do, le tė marrė si dhuratė ujin e jetės.

REV 22:18 Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr.

REV 22:19 Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr.

REV 22:20 Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: ``Po, unė vij shpejt. Amen``. Po, eja, Zoti Jezus.

REV 22:21 Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase