Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 21:1 Dhe pashė njė qiell tė ri dhe njė dhe tė ri; sepse qielli i parė dhe dheu i parė kishin shkuar, dhe deti nuk ishte mė.

REV 21:2 Dhe unė, Gjoni, pashė qytetin e shenjtė, Jeruzalemin e ri, qė zbriste nga qielli, nga Perėndia, qė ishte bėrė gati si nuse e stolisur pėr burrin e vet.

REV 21:3 Dhe dėgjova njė zė tė madh nga qielli qė thoshte: ``Ja tabernakulli i Perėndisė me njerėzit! Dhe ai do tė banojė me ta; edhe ata do tė jenė populli i tij dhe vetė Perėndia do tė jetė bashkė me ta, Perėndi e tyre.

REV 21:4 Dhe Perėndia do tė thaijė ēdo lot nga sytė e tyre; dhe vdekja nuk do tė jetė mė; as brengė, as klithma, as mundim, sepse gjėrat e mėparshme shkuan``.

REV 21:5 Dhe ai qė rrinte mbi fron tha: ``Ja, unė i bėj tė gjitha gjėrat tė reja``. Dhe mė tha: ``Shkruaj, sepse kėto fjalė janė tė vėrteta dhe besnike``.

REV 21:6 Edhe mė tha: ``U bė! Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi! Atij qė ka etje unė do t`i jap si dhuratė nga burimi i ujit tė jetės.

REV 21:7 Kush fiton do t`i trashėgojė tė gjitha gjėrat; dhe do tė jem pėr tė Perėndi dhe ai do tė jetė pėr mua bir.

REV 21:8 Kurse pėr frikacakėt dhe tė pabesėt, dhe tė neveritshmit dhe vrasėsit, dhe kurvėruesit, dhe magjistarėt, dhe idhujtarėt, dhe gjithė gėnjeshtarėt, pjesa e tyre do tė jetė nė liqenin qė digjet me zjarr dhe squfur, qė ėshtė vdekja e dytė``.

REV 21:9 Pastaj erdhi drejt meje njė nga tė shtatė engjėjt qė kishin tė shtatė kupat plot me shtatė plagėt e fundit, dhe foli me mua, duke thėnė: ``Eja, do tė tė tregoj nusen, gruan e Qengjit``.

REV 21:10 Dhe mė ēoi nė Frymė mbi njė mal tė madh dhe tė lartė, dhe mė tregoi qytetin e madh, Jeruzalemin e shenjtė, qė zbriste nga qielli, nga Perėndia,

REV 21:11 duke pasur lavdinė e Perėndisė. Dhe shkėlqimi i saj i ngjante me njė gur shumė tė ēmuar, si gur diaspri kristalor.

REV 21:12 Ai kishte njė mur tė madh dhe tė lartė me dymbėdhjetė porta, dhe te portat dymbėdhjetė engjėj, dhe emra tė shkruar mbi to, tė cilat janė emrat e tė dymbėdhjetė fiseve tė bijve tė Izraelit.

REV 21:13 Nga lindja ishin tri porta, nga veriu tri porta, nga jugu tri porta dhe nga perėndimi tri porta.

REV 21:14 Dhe muri i qytetit kishte dymbėdhjetė themele dhe mbi to ishin emrat e dymbėdhjetė apostujve tė Qengjit.

REV 21:15 Dhe ai qė fliste me mua kishte njė kallam ari, pėr tė matur qytetin, dyert e tij dhe murin e tij.

REV 21:16 Dhe qyteti kishte formė katėrkėndėsh, dhe gjatėsia e tij ėshtė sa gjerėsia; ai e mati qytetin me kallamin deri nė dymbėdhjetė mijė stade; gjatėsia, gjėrėsia dhe lartėsia e tij janė tė barabartė.

REV 21:17 Mati edhe murin, qė ishte njėqind e dyzet e katėr kubitė, me matje njeriu, domethėnė engjėllit.

REV 21:18 Muri ishte bėrė ishte prej diaspri; dhe qyteti ishte prej ari tė kulluar, i ngjashėm me kristal transparent.

REV 21:19 Themelet e murit tė qytetit ishin stolisur me gjithfarė gurėsh tė ēmuar; themeli i parė ishte prej diaspri, i dyti prej safiri, i treti prej kalcedoni, i katėrti prej smeraldi,

REV 21:20 i pesti prej sardoniku, i gjashti prej sardi, i shtati prej krizoliti, i teti prej berili, i nėnti prej topazi, i dhjeti prej krizopazi, i njėmbėdhjeti prej hiacinti, i dymbėdhjeti prej ametisti.

REV 21:21 Dhe tė dymbėdhjetė portat ishin dymbėdhjetė margaritarė, secila portė ishte bėrė prej njė margaritari tė vetėm, edhe sheshi i qytetit ishte prej ari tė kulluar, si kristal i transparent.

REV 21:22 Dhe nuk pashė asnjė tempull nė tė; sepse Zoti Perėndi i plotfuqishėm dhe Qengji janė tempulli i tij.

REV 21:23 Dhe qyteti nuk ka nevojė pėr diell, as pėr hėnė qė tė ndriēojnė nė tė, sepse lavdia e Perėndisė e ndriēon atė, dhe llamba e tij ėshtė Qengji.

REV 21:24 Dhe kombet e tė shpėtuarve do tė ecin nė dritėn e tij; dhe mbretėrit e dheut do tė sjellin lavdinė dhe nderin e tyre nė tė.

REV 21:25 Dhe portat e tij nuk do tė mbyllen asnjėherė gjatė ditės, sepse nuk do tė ketė asnjėherė natė.

REV 21:26 Edhe nė tė do tė sjellin lavdinė dhe nderin e kombeve.

REV 21:27 Edhe nuk do tė hyjė asgjė e papastėr dhe askush qė kryen neveri e gėnjeshtėr, por vetėm ata qė janė tė shkruar nė librin e jetės tė Qengjit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase