Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 5:1 Dhe pashė njė engjėll tė fuqishėm, qė proklamoi me zė tė madh: ``Kush ėshtė i denjė tė hapė librin dhe tė zgjidhė vulat e tij?``.

REV 5:2 Po kurrkush, as nė qiell, as mbi dhe, as nėn dhe, nuk mund tė hapte librin e ta shihte atė.

REV 5:3 Edhe unė qaja shumė, sepse s`qe gjetur asnjė i denjė tė hapė dhe tė lexojė librin, dhe as ta shohė.

REV 5:4 Atėherė njė nga pleqtė mė tha: ``Mos qaj; ja, Luani i fisit tė Judės, Rrėnja e Davidit, fitoi tė hapė librin dhe tė zgjidhė tė shtatė vulat e tij``.

REV 5:5 Dhe pashė, nė mes tė fronit dhe tė katėr gjenieve tė gjalla dhe nė mes tė pleqve, njė Qengj si i therur, i cili kishte shtatė brirė dhe shtatė sy, qė janė tė shtatė Frymėrat e Perėndisė, tė dėrguar nė gjithė dheun.

REV 5:6 Ai erdhi dhe mori librin nga dora e djathtė e atij qė rrinte mbi fron.

REV 5:7 Dhe, mbasi e mori librin, tė katėr qeniet e gjalla dhe tė njėzet e katėr pleqtė ranė pėrmbys pėrpara Qengjit, duke pasur secili njė qeste dhe disa kupa ari plot me erė tė kėndshme, tė cilat janė lutjet e shenjtorėve.

REV 5:8 Dhe kėndonin njė kėngė tė re duke thėnė: ``Ti je i denjė ta marrėsh librin dhe tė hapėsh vulat e tij, sepse ti u there, dhe me gjakun tėnd na bleve te Perėndia nga ēdo fis, gjuhė, popull dhe komb,

REV 5:9 dhe na bėre mbretėr dhe priftėr pėr Perėndinė tonė, dhe do tė mbretėrojmė mbi dhe``.

REV 5:10 Pastaj pashė, dhe dėgjova zėrin e shumė engjėjve pėrqark fronit, qenieve tė gjalla dhe pleqve; dhe numri i tyre ishte dhjetė mijėra dhjetė mijėrash dhe mijėra mijėrash,

REV 5:11 qė thoshnin me zė tė madh: ``I denjė ėshtė Qengji qė u ther, tė marrė fuqinė, dhe pasurinė, dhe diturinė, dhe forcėn, dhe nderin, dhe lavdinė, dhe bekimin``.

REV 5:12 Edhe dėgjova ēdo krijesė qė ėshtė nė qiell, mbi dhe, nėn dhe dhe ato qė janė nė det dhe gjitha gjėrat sa janė nė to, qė thoshnin: ``Atij qė rri ulur mbi fron dhe Qengjit i qofshin bekimi, nderi, lavdia dhe forca nė shekuj tė shekujve``.

REV 5:13 Dhe tė katėr qeniet e gjalla thoshnin: ``Amen!``. Dhe tė njėzet e katėr pleq ranė pėrmbys dhe adhuruan atė qė rron nė shekuj tė shekujve.

REV 5:14 Pastaj pashė kur Qengji hapi tė parėn nga tė shtatė vulat, dhe dėgjova njė nga tė katėr qeniet e gjalla qė thoshte si me zė bubullime: ``Eja e shiko``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase