Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 1:1 i cili dėshmoi fjalėn e Perėndisė dhe dėshminė e Jezu Krishtit, dhe tė gjitha gjėrat qė pa.

REV 1:2 Lum ai qė lexon dhe lum ata qė dėgjojnė fjalėt e kėsaj profecie dhe qė ruajnė ato qė janė shkruar nė tė, sepse koha ėshtė afėr.

REV 1:3 Gjoni, shtatė kishave qė janė nė Azi: hir pėr ju dhe paqe nga ana e atij qė ėshtė dhe qė ishte dhe qė do tė vijė; edhe nga tė shtatė frymėrat qė janė pėrpara fronit tė tij,

REV 1:4 dhe nga Jezu Krishti, dėshmitari besnik, i parėlinduri prej sė vdekurish dhe Princ i mbretėrve tė dheut.

REV 1:5 Atij qė na deshi dhe na lau nga mėkatet tona nė gjakun e tij, dhe na bėri mbretėr dhe priftėr pėr Perėndinė dhe Atin e tij, atij i qoftė lavdi dhe pushtet nė shekuj tė shekujve. Amen.

REV 1:6 Ja, ai vjen me retė dhe ēdo sy do ta shohė, edhe ata qė e tejshpuan; dhe tė gjitha fiset e dheut do tė vajtojnė pėr tė. Po, amen.

REV 1:7 ``Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi``, thotė Zoti ``qė ėshtė dhe qė ishte dhe qė vjen, i Plotfuqishmi``.

REV 1:8 Unė, Gjoni, qė jam edhe vėllai juaj dhe pjestar bashkė me ju nė pikėllimin, nė mbretėrinė dhe nė durimin e Jezu Krishtit, isha nė ishullin qė quhet Patmos, pėr fjalėn e Perėndisė dhe pėr dėshminė e Jezu Krishtit.

REV 1:9 Isha nė Frymė ditėn e Zotit dhe dėgjova pas meje njė zė tė madh si nga njė bori,

REV 1:10 qė thoshte: ``Unė jam Alfa dhe Omega, i pari dhe i fundit, dhe ēfarė sheh, shkruaji nė njė libėr dhe ua dėrgo shtatė kishave qė janė nė Azi: nė Efes, nė Smirnė, nė Pergam, nė Tiatirė, nė Sardė, nė Filadelfi dhe nė Laodice``.

REV 1:11 Dhe u solla tė shoh zėrin qė foli me mua. Dhe, si u solla, pashė shtatė shandanė ari

REV 1:12 dhe, nė mes tė shtatė shandanėve, njė tė ngjashėm me njė Bir njeriu, tė veshur me njė petk tė gjatė deri te kėmbėt dhe ngjeshur me njė brez ari nė gjoks.

REV 1:13 Dhe kryet e tij dhe flokėt e tij ishin tė bardhė si lesh i bardhė, si bora, dhe sytė e tij e ngjanin njė flake zjarri.

REV 1:14 Dhe kėmbėt e tij ngjanin me bronz tė kulluar, si tė skuqur nė furrė dhe zėri i tij si zė shumė ujėrash.

REV 1:15 Dhe kishte nė dorėn e tij tė djathtė shtatė yje dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė, me dy tehe, dhe fytyra e tij si dielli qė ndrin me forcėn e tij.

REV 1:16 Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke mė thėnė: ``Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit,

REV 1:17 dhe i gjalli; isha i vdekur, por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e tė Hadesit.

REV 1:18 Shkruaj, pra, gjėrat qė pe, ato qė janė dhe ato qė do tė ndodhin pas atyre,

REV 1:19 misterin e tė shtatė yjeve qė ti pe nė tė djathtėn time, dhe tė shtatė shandanėve prej ari. Tė shtatė yjet janė engjėjt e shtatė kishave, dhe tė shtatė shandanėt qė pe janė shtatė kishat``.

REV 1:20 ``Engjėllit tė kishės nė Efes shkruaji: kėtė thotė ai qė mban tė shtatė yjet nė tė djathtėn e tij dhe qė ecėn nė mes tė shtatė shandanėve prej ari.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase