Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 20:1 Dhe pashė njė engjėll qė zbriste nga qielli, duke pasur ēelėsin e humnerės, dhe njė zinxhir tė madh nė dorė.

REV 20:2 Ai e kapi dragoin, gjarpėrin e lashtė, qė ėshtė djalli dhe Satani, dhe e lidhi pėr njė mijė vjet,

REV 20:3 dhe e hodhi atė nė humnerė, dhe e mbylli atė dhe vulosi mbi tė, qė tė mos i mashtrojė mė kombet, deri sa tė mbushen njė mijė vjet; dhe pas kėtyre ai duhet zgjidhur pėr pak kohė.

REV 20:4 Dhe pashė frone, dhe ata u ulėn mbi to dhe atyre iu dha pushteti qė tė gjykojnė edhe pashė shpirtrat e atyre qė u ishin prerė kokat pėr dėshminė e Jezusit dhe pėr fjalėn e Perėndisė, dhe tė cilėt nuk e kishin adhuruar bishėn, dhe as figurėn e saj dhe nuk kishin marrė damkė mbi ballin e tyre dhe nė duart e tyre. Kėta u kthyen nė jetė e mbretėruan me Krishtin pėr njė mijė vjet.

REV 20:5 Por tė vdekurit e tjerė nuk u kthyen nė jetė deri sa tė mbusheshin njė mijė vjet. Kjo ėshtė ringjallja e parė.

REV 20:6 I lum dhe i shenjtė ėshtė ai qė ka pjesė nė ringjalljen e parė. Mbi ata vdekja e dytė nuk ka pushtet, por ata do tė jenė priftėrinj tė Perėndisė dhe tė Krishtit dhe do tė mbretėrojnė me tė njė mijė vjet.

REV 20:7 Dhe kur tė kryhen tė njė mijė vjetėt, Satani do tė zgjidhet nga burgu i tij,

REV 20:8 dhe do tė dalė tė mashtrojė kombet qė janė nė tė katėr anėt e dheut, Gogun e Magogun, qė t`i mbledhė ata pėr luftė; numri i tyre do tė jetė si rėra e detit.

REV 20:9 Dhe ata do tė lėvizin nė tė gjithė sipėrfaqen e dheut dhe do ta rrethojnė fushėn e shenjtorėve dhe qytetin e dashur. Por nga qielli do tė zbresė zjarr, i dėrguar nga Perėndia, dhe do t`i pėrpijė.

REV 20:10 Atėherė djallin qė i kishte mashtruar, do ta hedhin nė liqenin e zjarrit e tė squfurit, ku janė bisha dhe profeti i rremė; dhe do tė mundohen ditė e natė nė shekuj tė shekujve.

REV 20:11 Pastaj pashė njė fron tė madh tė bardhė dhe atė qė ulej mbi tė, nga prania e tė cilit iku dheu dhe qielli, dhe nuk u gjet vėnd pėr ata.

REV 20:12 Dhe pashė tė vdekurit, tė mėdhenj e tė vegjėl, qė rrinin nė kėmbė pėrpara Perėndisė, edhe librat u hapėn; dhe u hap njė libėr tjetėr, qė ėshtė libri i jetės; dhe tė vdekurit u gjykuan nė bazė tė gjėrave tė shkruara nė libra, sipas veprave tė tyre.

REV 20:13 Dhe deti i dorėzoi tė vdekurit qė ishin nė tė, dhe vdekja dhe Hadesi dorėzuan tė vdekurit qė ishin nė ta; dhe ata u gjykuan secili sipas veprave tė veta.

REV 20:14 Pastaj vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit. Kjo ėshtė vdekja e dytė.

REV 20:15 Dhe, nėse ndokush nuk u gjet i shkruar nė librin e jetės, u flak nė liqenin e zjarrit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase