Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 3:1 Ji syēelė dhe forco mbetjen e gjėrave qė gati po vdesin, sepse nuk i gjeta tė pėrkryera veprat e tua pėrpara Perėndisė tim.

REV 3:2 Kujto, pra, atė qė more dhe dėgjove, dhe ruaje edhe pendohu. Po tė mos rrish zgjuar, unė do tė vij te ti si vjedhės, dhe nuk do tė dish nė ē`orė do tė vij te ti.

REV 3:3 Por ke disa veta nė Sardė, qė nuk e ndotėn petkat e tyre; edhe do tė ecin me mua tė veshur nė tė bardha, sepse janė tė denjė.

REV 3:4 Kush fiton do tė vishet me rroba tė bardha dhe unė nuk do ta fshij emrin e tij nga libri i jetės, por do tė rrėfej emrin e tij pėrpara Atit tim dhe para engjėjve tė tij.

REV 3:5 Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave``.

REV 3:6 ``Dhe engjėllit tė kishės sė Filadelfisė shkruaji: kėtė thotė i Shenjti, i Vėrteti, ai qė ka ēelėsin e Davidit, ai qė hap dhe askush nuk mbyll; dhe mbyll dhe askush nuk hap.

REV 3:7 Unė njoh veprat e tua; ja, tė vura pėrpara njė dere tė hapur qė asnjėri nuk mund ta mbyllė; sepse ke pak forcė, dhe e ruajte fjalėn time edhe nuk mohove emrin tim.

REV 3:8 Ja, unė do tė dorėzoj disa nga sinagoga e Satanit, qė e quajnė veten Judenj, dhe nuk janė, por gėnjejnė; ja, unė do t`i bėj tė vijnė dhe tė bien pėrmbys pėrpara kėmbėve tė tua, dhe do tė njohin se unė tė kam dashur.

REV 3:9 Sepse e ruajte fjalėn e durimit tim, edhe unė do tė tė ruaj ty nga ora e sprovės qė do tė vij mbi gjithė botėn, pėr tė provuar ata qė banojnė mbi dhe.

REV 3:10 Ja, unė vij shpejt; mbaje fort atė qė ke, qė tė mos tė marrė ndokush kurorėn tėnde.

REV 3:11 Kush fiton do ta bėj shtyllė nė tempullin e Perėndisė tim, dhe ai nuk do tė dalė mė pėrjashta; dhe do tė shkruaj mbi tė emrin e Perėndisė tim, dhe emrin e qytetit tė Perėndisė tim, tė Jeruzalemit tė ri, qė zbret nga qielli nga Perėndia im, dhe emrin tim tė ri.

REV 3:12 Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave``.

REV 3:13 ``Dhe engjėllit tė kishės nė Laodice shkruaji: kėtė thotė Ameni, Dėshmitari besnik dhe i vėrtetė, Fillimi i krijesės sė Perėndisė.

REV 3:14 Unė njoh veprat e tua, qė ti nuk je as i ftohtė as i ngrohtė. Do tė doja tė ishe i ftohtė ose i ngrohtė!

REV 3:15 Por, mbasi je kėshtu i vakėt, dhe as i ftohtė e as i ngrohtė, unė do tė tė vjell nga goja ime.

REV 3:16 Sepse ti thua: "Unė jam i pasur, u pasurova dhe s`kam nevojė pėr asgjė"; edhe nuk e di se ti je qyqar e mjeran, i varfėr, i verbėr dhe i zhveshur.

REV 3:17 Tė kėshilloj tė blesh nga unė ar tė kulluar nė zjarr qė tė bėhesh i pasur; edhe petka tė bardhė qė tė vishesh dhe tė mos duket turpi i lakuriqėsisė sate; edhe vajos sytė e tu me kolir, qė tė shohėsh.

REV 3:18 Unė tė gjithė ata qė i dua i qortoj dhe i ndėshkoj; prandaj ji i zellshėm dhe pendohu.

REV 3:19 Ja, unė qėndroj te dera dhe trokas; nėse dikush dėgjon zėrin tim dhe tė hapė derėn, unė do tė hyj tek ai dhe do tė ha darkė me tė dhe ai me mua.

REV 3:20 Kujt fiton do t`i jap tė ulet me mua mbi fronin tim, sikurse edhe unė fitova dhe u ula me Atin tim mbi fronin e tij.

REV 3:21 Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė u thotė Fryma kishave``.

REV 3:22 Pas kėtyre gjėrave, pashė dhe ja, njė derė u hap nė qiell dhe zėri i parė qė kisha dėgjuar tė fliste me mua si bori, tha: ``Ngjitu kėtu dhe do tė tė tregoj gjėrat qė duhet tė ndodhin pas kėtyre gjėrave``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase