Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 19:1 Dhe pas kėtyre dėgjova nė qiell zėrin e madh tė njė turme tė shumtė, duke thėnė: ``Aleluja! Shpėtimi, dhe lavdia, dhe nderimi, dhe fuqia i pėrkasin Zotit, Perėndisė sonė,

REV 19:2 sepse tė vėrteta dhe tė drejta janė gjykimet e tij! Ai nė fakt gjykoi laviren e madhe, qė e prishi dheun me kurvėrinė e saj, dhe mori hak pėr gjakun e shėrbėtorėve tė vet tė derdhur prej dorės sė saj``.

REV 19:3 Dhe thanė pėr tė dytėn herė: ``Aleluja! Dhe tymi i saj ngjitet nė shekuj tė shekujve``.

REV 19:4 Dhe ranė pėrmbys tė njėzet e katėr pleqtė, dhe tė katėr qeniet e gjalla, dhe adhuruan Perėndinė, qė ulej mbi fron, duke thėnė: ``Amen, Aleluja!``.

REV 19:5 Dhe nga froni erdhi njė zė, duke thėnė: ``Lėvdoni Perėndinė tonė, gjithė ju shėrbėtorė tė tij dhe ju qė e druani, dhe tė vegjlit dhe tė mėdhenjtė``.

REV 19:6 Dhe dėgjova njė si zė i njė turme tė madhe, dhe si zė shumė ujėrash dhe si zė bubullimash tė forta, qė thoshte: ``Aleluja, sepse filloi tė mbretėrojė Zoti, Perėndia ynė, i Plotfuqishmi!.

REV 19:7 Le tė gėzohemi dhe tė ngazėllohemi dhe le t`i japim atij lavdi, sepse erdhi dasma e Qengjit dhe nusja e tij ėshtė pėrgatitur!

REV 19:8 Dhe i ėshtė dhėnė tė vishet me li tė hollė, tė pastėr dhe tė shkėlqyeshėm, sepse liri i hollė janė veprat e drejta tė shenjtorėve``.

REV 19:9 Dhe mė tha: ``Shkruaj: Lum ata qė janė ftuar nė gostinė e dasmės sė Qengjit``. Dhe mė tha: ``Kėto janė fjalėt e vėrteta tė Perėndisė``.

REV 19:10 Edhe rashė pėrpara kėmbėve tė tij pėr ta adhuruar, por ai mė tha: ``Ruaju se e bėn, unė jam bashkėshėrbėtori yt si dhe i vėllezėrve tė tu qė kanė dėshminė e Jezusit. Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė``.

REV 19:11 Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i Vėrteti; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.

REV 19:12 Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush nuk e di pėrveē atij;

REV 19:13 Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".

REV 19:14 Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.

REV 19:15 Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm.

REV 19:16 Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.

REV 19:17 Dhe pashė njė engjėll qė qėndronte nė kėmbė nė diell; dhe bėrtiti me zė tė madh duke u thėnė gjithė shpendėve qė fluturojnė nė mes tė qiellit: ``Ejani, mblidhuni nė gostinė e madhe tė Perėndisė,

REV 19:18 qė tė hani mish mbretėrish, dhe mish kapitenėsh, dhe mish njerėzish tė fuqishėm, dhe mish kuajsh dhe kalorėsish, dhe mishin e tė gjithė njerėzve, tė tė lirėve dhe tė skllevėrve, dhe tė tė vegjėlve dhe tė tė mėdhenjve``.

REV 19:19 Dhe pashė bishėn, dhe mbretėrit e dheut, dhe ushtritė e tyre tė mbledhura qė tė bėnin luftė kundėr atij qė kalėronte kalin dhe kundėr ushtrisė sė tij.

REV 19:20 Dhe bisha u kap, dhe bashkė me tė profeti i rremė qė kishte bėrė shenja pėrpara saj, me tė cilat i mashtroi ata qė morėn damkėn e bishės, dhe ata qė adhuruan figurėn e saj; qė tė dy i hodhėn tė gjallė nė liqenin e zjarrtė qė digjet me squfur;

REV 19:21 dhe tė tjerėt u vranė me shpatė, qė dilte nga goja e atij qė kalėronte kalin, dhe tė gjitha shpendėt u ngopėn me mishrat e tyre.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase